eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Mobilność zawodowa ochroni przed utratą pracy

Mobilność zawodowa ochroni przed utratą pracy

2012-01-25 13:38

Mobilność zawodowa ochroni przed utratą pracy

10 porad na 2012 rok – co zrobić, żeby nie stracić pracy? © fot. mat. prasowe

Zawirowania w światowej gospodarce coraz bardziej widoczne są również w Polsce. W 2012 roku rząd prognozuje wzrost gospodarczy na poziomie 2,5%, za niskim, żeby doszło do wyhamowania negatywnego trendu na rynku pracy. Co w takiej sytuacji powinni zrobić polscy pracownicy, aby nie stracić obecnego zatrudnienia - doradzają eksperci firmy Work Service S.A.

Przeczytaj także: Utrata pracy - jak zminimalizować ryzyko?

Wraz z nadejściem nowego roku budzą się nadzieje, że kolejne 12 miesięcy będzie lepsze od poprzednich. Jednak na kształt rynku pracy w 2012 roku będą wpływały istotne decyzje podjęte jeszcze w ubiegłym roku. Od 1 stycznia zakończyła funkcjonowanie ustawa antykryzysowa, podniesiono poziom płacy minimalnej, a w najbliższych miesiącach przedsiębiorców dotknie zwiększenie składki rentowej o 2%. W tym roku będziemy mieli do czynienia z jeszcze trudniejszą sytuacją na rynku pracy, która jest wynikiem zwiększenia kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw w Polsce. W dłuższej perspektywie będzie to prowadziło do zwiększenia poziomu bezrobocia, które może przekroczyć granicę nawet 13% – prognozuje Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A. To właśnie pogarszająca się sytuacja na rynku pracy skłoniła nas do przygotowania 10 porad dla pracowników, które sumiennie stosowane pozwolą na zniwelowanie ryzyka utraty obecnego stanowiska – dodaje Tomasz Hanczarek.

10 porad na 2012 rok – co zrobić, żeby nie stracić pracy?


Bądź elastyczny

W sytuacji pogłębiania się problemów gospodarczych zarówno w Polsce jak i całej Europie, ważne jest, aby pracownicy dostosowywali się do zmieniających się wymagań rynku. Powinniśmy być otwarci na poszerzanie swoich obowiązków w pracy, ponieważ umożliwia to zdobywanie większej ilości doświadczeń oraz poprawia pozycję wewnątrz firmy – radzi Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A.
Pamiętajmy, że w obecnym otoczeniu ekonomicznym, ubiegając się o podwyżkę wynagrodzenia, musimy pamiętać, że nasze oczekiwania płacowe powinny być niższe niż w czasie koniunktury – dodaje Tomasz Hanczarek.

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest mobilność zawodowa. Ważne jest, aby pracownicy byli skłonni poszukiwać pracy nie tylko w najbliższym otoczeniu, ale również w odległości przynajmniej od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów od miejsca zamieszkania. Jednocześnie pracownicy powinni bardziej zadbać o stan swojego zdrowia i ograniczać zwolnienia chorobowe. Częste nieobecności w miejscu pracy przekładają się na dodatkowe obciążenia finansowe pracodawców. Z naszych wyliczeń wynika, że w całym 2010 roku nieobecności pracowników spowodowane zwolnieniami chorobowymi kosztowały polskich przedsiębiorców ponad 23 miliardy złotych – komentuje Tomasz Hanczarek.

fot. mat. prasowe

10 porad na 2012 rok – co zrobić, żeby nie stracić pracy?

Jednym ze sposobów na utrzymanie obecnego zatrudnienia ma być elastyczność


Przeczytaj także: Utrata pracy nie przeraża Utrata pracy nie przeraża

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: