eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Poszukiwanie pracy: jak czytać ogłoszenia o pracę?

Poszukiwanie pracy: jak czytać ogłoszenia o pracę?

2009-02-26 13:58

Co kryje się między wierszami ogłoszeń o pracy? Już na etapie czytania ofert możemy określić z kim mamy do czynienia. Czytaj dokładnie ogłoszenia i wyciągaj właściwe wnioski. Unikniesz wielu kłopotów.

Przeczytaj także: Oferty pracy online: na co zwracamy uwagę?

W najlepszym razie odpowiadając na złą ofertę stracisz trochę czasu lub kilka złotych na wysłanie CV i listu motywacyjnego. Gorzej, jeśli pójdziesz na rozmowę kwalifikacyjną zanim się zorientujesz, że to praca nie dla ciebie.

Firmy rekrutujące, na niektóre, mało popularne stanowiska szukają pracowników metodami, które bardziej pasują do agresywnego marketingu niż do profesjonalnego pozyskiwania dobrych pracowników. Tam, gdzie jest duża rotacja, mały zysk i ciężka praca są ciągłe problemy z pozyskaniem pracowników. Akwizycja, praca na taśmie w fabrykach, telemarketing - ile razy w gazetach można przeczytać ogłoszenia: "łatwy zarobek, elastyczne godziny pracy, młody zespół". Nic się nie stanie jeśli sami zdecydujemy się na taką pracę kierowani sobie znanymi powodami, ale jeśli dajemy się wprowadzić w błąd - to już jest nadużycie.

Jak poznać, co kryje się za ogłoszeniem z ofertą pracy?


Jest kilka sposobów, po których możemy rozpoznać czy oferta jest poważna i czy nie narazi nas na niepotrzebną stratę czasu. Na co należy zwrócić uwagę?

Miejsce zamieszczenia oferty pracy

Firmy, które zamieszczają ogłoszenia w znanych tytułach prasowych lub na sprawdzonych portalach pracy, takich jak np. kariera.pl, muszą przejść weryfikację. Wypełniają formularz rejestracyjny, w którym podają dane adresowe oraz NIP. Dane te są sprawdzane a ogłoszenia budzące wątpliwość usuwane. Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za korzystaniem ze sprawdzonych portali pracy jest to, że firmy, które zamieszczają ogłoszenia rekrutacyjne muszą wnieść opłatę (za ogłoszenie, za rekrutację, za przeszukanie bazy cv) a to już samo w sobie jest potwierdzeniem, że firma rzeczywiście poszukuje pracownika i podchodzi do tego poważnie.

Unikajmy darmowych tablic ogłoszeniowych, darmowych anonsów, portali z darmowymi ofertami. Firmy, które są dochodowe i oferują dobre stanowiska pracy stać na wykupienie ogłoszenia w prasie i portalach internetowych. W portalu kariera.pl istnieją zasady, w których dyskwalifikuje się niektórych ogłoszeniodawców. Firma musi podać dane do faktury, osobę reprezentującą pracodawcę oraz zgadza się na przestrzeganie zasad narzuconych przez serwis. Usuwa się także niektóre ogłoszenia, które mogą potencjalnie być niebezpieczne. Np. oferty od niepewnych zagranicznych pracodawców oraz z podtekstem erotycznym.

Treść oferty

Ogłoszenia sprawdzonych pracodawców charakteryzują się między innymi dopracowaną treścią oraz odpowiednio dobraną szatą graficzną. W większości firm nad rekrutacją nowych pracowników pracują specjaliści, którzy dbają o właściwy przekaz informacji dla kandydatów. Oferty pracy wychodzące od rzetelnych pracodawców są dopracowane pod każdym względem: prawnym, merytorycznym. Ogłoszenie powinno zawierać wiarygodne informacje. Żadnych obietnic łatwego i szybkiego zarobku. Powinno być zredagowane solidnie i budzić zaufanie. Z jednej strony podane są wymagania od kandydata, a z drugiej oferta firmy.

 

1 2 3

następna

oprac. : Kariera.pl Kariera.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: