eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Branża IT: najbardziej poszukiwane zawody na świecie

Branża IT: najbardziej poszukiwane zawody na świecie

2023-04-09 00:50

Branża IT: najbardziej poszukiwane zawody na świecie

Jakie są najbardziej poszukiwane zawody w IT? © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Software Engineer, DevOps Engineer i Data Scientist to najbardziej poszukiwane zawody w branży IT - wynika z zestawienia opublikowanego przez serwis Huntly. Rodzimi specjaliści w tym zakresie mogą liczyć na sowite wynagrodzenia tym bardziej, że amerykańskie i zachodnioeuropejskie firmy technologiczne ze względu na oszczędności coraz chętniej prowadzą rekrutacje pracowników IT w Polsce i innych krajach Europy Wschodniej. Ta informacja istotna jest również z punktu widzenia head hunterów.

Przeczytaj także: Najbardziej poszukiwani specjaliści IT z 5-cyfrowymi podwyżkami

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jakie profesje znajdują się w TOP3 najbardziej poszukiwanych zawodów IT na świecie?
  • Z jakich serwisów internetowych w działaniach rekrutacyjnych korzystają amerykańskie i zachodnioeuropejskie firmy technologiczne?
  • Na jakie stanowiska kandydaci do pracy w branży IT aplikują najchętniej?

Huntly stworzyła swój „Ranking najbardziej poszukiwanych zawodów IT” analizując liczbę ofert pracy w takich serwisach, jak Glassdoor, Indeed, LinkedIn i Dice. Należą one do najczęściej wykorzystywanych przez amerykańskie i zachodnioeuropejskie firmy technologiczne w działaniach rekrutacyjnych.

Oprócz stanowisk Software Engineer, DevOps Engineer i Data Scientist, do innych obecniej najbardziej poszukiwanych zawodów IT należą:
  • Cybersecurity Engineer,
  • Product Manager,
  • Cloud Architect,
  • Mobile Application Developer,
  • Network Engineer,
  • Business Analysts,
  • UX/UI Designer.

fot. mat. prasowe

TOP 10 najbardziej poszukiwanych stanowisk

Do najbardziej poszukiwanych zawodów należą Software Engineer, DevOps Engineer i Data Scientist


Oszczędności na płacach napędzają zainteresowanie rekrutacją IT w Polsce


Dla amerykańskich i zachodnioeuropejskich firm technologicznych nadal głównym powodem poszukiwania pracowników IT w Polsce jest możliwość zaoszczędzenia na ich zarobkach. Oczekują oni, że za to samo stanowisko zapłacą około 40-50% mniej w porównaniu z pracownikami IT zlokalizowanymi w USA i krajach Europy Zachodniej.

Według Huntly, inżynierowie oprogramowania w USA i Europie Zachodniej mogą spodziewać się średniego wynagrodzenia w wysokości od 95 tys. do 120 tys. USD rocznie, podczas gdy pracownicy z Europy Wschodniej mogą liczyć na średnie wynagrodzenia w wysokości 30-60 tys. USD rocznie.

Osoby na stanowiskach Data Scientist, DevOps Engeenier, Cloud Architect i Cybersecurity Engineer również mogą spodziewać się wyższych wynagrodzeń w USA i Europie Zachodniej, bo wahających się w przedziale 100-160 tys. USD rocznie, w zależności od stanowiska. W Europie Wschodniej pensje na tych stanowiskach wynoszą od 30 tys. do 90 tys. USD rocznie.
Globalne firmy technologiczne wybierają Europę Wschodnią głównie ze względu na niższe stawki wynagrodzeń, które pomagają im osiągnąć efektywność kosztową i oprzeć się obecnej recesji gospodarczej. Nasz marketplace jest zorientowany na ten region jako miejsce rekrutacji i wyraźnie odzwierciedla politykę amerykańskich firm technologicznych w podejściu do wynagrodzeń pracowników – powiedziała Nadiia Kovalchuk, wiodąca IT Recruiter z zespołu Huntly.
Istotna różnica występuje również w wynagrodzeniach osób na stanowiskach Product Manager, UX/UI Designer, Network Engineer, Mobile Application Developer oraz Business Analysts. W USA i Europie Zachodniej mogą oni spodziewać się bardziej konkurencyjnych wynagrodzeń, bo średnie zarobki wahają się tam od 80 tys. do 150 tys. USD rocznie. W Europie Wschodniej pensje na tych stanowiskach zamykają się w przedziale od 25 tys. do 70 tys. USD rocznie.

Huntly najczęściej otrzymuje CV doświadczonych inżynierów oprogramowania


Dane z rynku globalnego potwierdzają również statystyki z Huntly, gdzie na stanowiska Senior Software Engineer (Java/.NET/C++/Python) spływa najwięcej CV, bo aż 70%. Według Huntly dowodzi to, że Europa Wschodnia oferuje wielu wykwalifikowanych specjalistów dla amerykańskich i zachodnioeuropejskich firm technologicznych, które mogą w naszym regionie Europy z łatwością zaspokoić swoje potrzeby rekrutacyjne. Pracodawcy korzystający z Huntly często szukają także osób na stanowiska DevOps Engineer, oferując przy tym atrakcyjne stawki.

Coraz większe zainteresowanie globalnych firm technologicznych rekrutacją w Polsce stwarza duże możliwości dla rekruterów IT, którzy mogą teraz łatwo zacząć pracę z tymi firmami dzięki Huntly. Platforma działa na prostych zasadach: każdy rekruter może polecić kandydata, dodając jego CV do określonej pozycji ogłaszanej w serwisie. Pracodawca weryfikuje kandydata, a jeśli przejdzie on pomyślnie rozmowy kwalifikacyjne, to zostaje zatrudniony, a rekruter otrzymuje bonus w wysokości połowy miesięcznej pensji kandydata, co przekłada się na ok. 4 tys. USD lub 17,5 tys. PLN. Takie stawki to najwyższy bonus na rynku rekrutacyjnym IT w naszym regionie Europy.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: