eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Pełnomocnik - co załatwi za ciebie w ZUS?

Pełnomocnik - co załatwi za ciebie w ZUS?

2023-01-05 09:45

Pełnomocnik - co załatwi za ciebie w ZUS?

Kto może ustanowić pełnomocnika w ZUS? © NAN - Fotolia.com

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że załatwienie różnego rodzaju spraw w ZUS możemy powierzyć naszemu pełnomocnikowi. Jak i komu możemy udzielić pełnomocnictwa? Czy możemy je potem odwołać?

Przeczytaj także: Pełnomocnictwo w kodeksie postępowania administracyjnego

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak udzielić pełnomocnictwa dla ZUS?
  • Jakie sprawy w ZUS załatwimy za pośrednictwem pełnomocnika?
  • Jak odwołać udzielone pełnomocnictwo?


Ze wsparcia pełnomocnika mogą korzystać nie tylko przedsiębiorcy.
Pełnomocnictwa może udzielić zarówno osoba prowadząca działalność gospodarczą upoważniając np. swojego pracownika lub biuro rachunkowe, ale także każdy nasz klient – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Formularz ZUS PEL można pobrać ze strony zus.pl. Druk ma trzy strony i jest bardzo prosty do wypełnienia.
- Przejrzysta instrukcja jest także na naszej stronie internetowej – dodaje Kowalska-Matis.

fot. NAN - Fotolia.com

Kto może ustanowić pełnomocnika w ZUS?

Pełnomocnictwa może udzielić zarówno osoba prowadząca działalność gospodarczą upoważniając np. swojego pracownika lub biuro rachunkowe, ale także każdy klient ZUS.


Według rzeczniczki można upoważnić kogoś do jednorazowej czynności czy załatwienia sprawy, np. złożenia wniosku o zwolnienie ze składek ZUS, odbioru korespondencji albo szerzej. Pełnomocnictwo ZUS PEL może być też sporządzone na stałe, czyli określać, że osoba upoważniona ma prawo do prowadzenia wszelkich spraw w ZUS. Można także złożyć upoważnienie do reprezentowania kogoś podczas kontroli. Pełnomocnictwo może być więc udzielone na określony czas lub bezterminowo, do jego odwołania.
Często mamy pytania o to jak pomóc chorym lub niedołężnym członkom rodziny w załatwianiu ich spraw w ZUS. W takich sytuacjach pełnomocnictwo jest doskonałym rozwiązaniem – zapewnia Iwona Kowalska-Matis.

Żeby odwołać udzielone pełnomocnictwa należy wypełnić formularz ZUS PEL-O, czyli odwołanie pełnomocnictwa. Jeśli natomiast chce się zawęzić lub rozszerzyć zakres udzielonego pierwotnie pełnomocnictwa to powinno się dostarczyć do ZUS nowy formularz ZUS PEL i podać taki zakres czynności, do jakiego powołuje się wybraną osobę.
Jeśli w formularzu nie ograniczy się zakresu pełnomocnictwa do konkretnych czynności, to ZUS nada osobie upoważnionej pełny dostęp danych osoby upoważniającej – wyjaśnia Kowalska-Matis.
– A to oznacza m.in., że wyznaczony pełnomocnik będzie mógł np. składać w czyimś imieniu wnioski i otrzymywać na nie odpowiedzi. Dodatkowo osoba upoważniona będzie miała wgląd do danych, które są zgromadzone w ZUS - dodaje.

Rzeczniczka wyjaśnia, że pełnomocnik – w zależności od zakresu udzielonego pełnomocnictwa może mieć wgląd do np. informacji o stanie konta osoby ubezpieczonej, danych o zgłoszeniach do ubezpieczeń, informacji o podstawach i składkach, zwolnień lekarskich, składkach zgromadzonych w OFE i na subkoncie w ZUS, informacji o świadczeniach, które wypłaca lub wypłacił ZUS takich jak emerytura, renta, zasiłek chorobowy, macierzyński (w tym informacji o wysokości tych świadczeń), zwolnieniach lekarskich, formularzach PIT.

Upoważnienie może także obejmować wgląd do stanu rozliczeń z ZUS, danych osób zgłoszonych do ubezpieczeń przez płatnika oraz ich elektronicznych zwolnień lekarskich, oraz - jeśli płatnik zgłasza do ubezpieczenia mniej niż 100 ubezpieczonych - dostęp do aplikacji ePłatnik, przez którą można składać dokumenty ubezpieczeniowe.

Pełnomocnictwo oraz odwołanie pełnomocnictwa złożyć można osobiście w ZUS, można również posłużyć się w tym celu profilem zaufanym w systemie ePUAP, podpisem elektronicznym (e-dowodem) lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Od 30 września 2020 r. ZUS udostępnił na Platformie Usług Elektronicznych ZUS uproszczone formularze pełnomocnictwa ZUS PEL oraz odwołania pełnomocnictwa ZUS PEL-O.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: