2023-01-06 00:30
Od czego zacząć karierę w IT? © pixabay.com
Przeczytaj także: Przebranżowienie: to już moda na pracę w IT?
Przebranżowienie zawodowe w kierunku pracy w IT nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać, ale nie niemożliwe. Decydując się na nie, musimy mieć świadomość o dużym nakładzie pracy oraz systematyczności, jakich wymaga. Zdobywanie wiedzy warto skrupulatnie zaplanować i wdrożyć w codzienny harmonogram dnia. Nie jest to zadanie, na które poświęcając 4 godziny w tygodniu możemy liczyć na jakiekolwiek rezultaty – podkreśla Agnieszka Grzybowska, menedżerka i doświadczony rekruter w Experis, firmie specjalizującej się w rekrutowaniu specjalistów IT.
Zwykle od kandydata wymagane jest swobodne komunikowanie się w języku angielskim w mowie i piśmie, ze względu na międzynarodowe zespoły, a także anglojęzyczną dokumentację. Jeśli decydujemy się na zmianę obszaru na IT zastanówmy się, które z posiadanych już umiejętności możemy wykorzystać do nowych działań. Może są one wystarczające do tego, by postawić pierwsze kroki w nowej branży? Praca w tej branży to, poza stanowiskami czysto technicznymi, także inne role, do których próg wejścia jest niższy, jak np. analityk biznesowy, tester manualny, project manager czy scrum master – dodaje.
Jeśli ktoś jest wystarczająco zdeterminowany, będzie w stanie opanować wymagany minimalny poziom umiejętności posiłkując się tego rodzaju materiałami. Na bezpłatnych platformach często bywają udostępniane całe kursy np. programowania w Javie, gdzie moduł po module tłumaczone są podstawowe zagadnienia, a uczestnicy codziennie mają do wykonania proste zadania praktyczne.
Co ważne, takie szkolenia nagrywane są zwykle przez praktyków. Żeby jednak nauka przyniosła oczekiwany rezultat trzeba się do niej solidnie przyłożyć, kluczem do sukcesu są tutaj motywacja, pokora oraz cierpliwość. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z ofert szkół programowania, czy bootcampów. Tam prowadzący przekazują podstawową wiedzę, a w ramach praktyki uczestnicy tworzą pierwsze własne projekty. Plusem tego rodzaju nauki jest także bezpośredni kontakt z osobami prowadzącymi zajęcia, możliwość zadawania pytań oraz pomocy przy realizowanych projektach – dodaje Agnieszka Grzybowska.
Poszukiwania warto zacząć od własnej sieci znajomych. Jeśli mamy w niej osoby, które pracują w IT możemy poprosić o wsparcie, zapytać o możliwość zrealizowania stażu w ich firmie. Kolejny krok to przygotowanie profesjonalnego profilu na LinkedIn, który często jest traktowany jako drugie CV kandydata. Wato skrupulatnie go wypełnić, opisać przebieg nauki, można również wziąć udział w kilku dostępnych na tej platformie szkoleniach i dołączyć certyfikaty potwierdzające zdobyte umiejętności.
Kolejny krok to aktywne aplikowanie na pojawiające się oferty pracy. Warto także wysyłać aplikacje do firm, które w danej chwili nie mają otwartych rekrutacji na staże lub stanowiska juniorskie, dodając wiadomość opisującą motywację dotyczącą pracy w danej firmie – podsumowuje ekspertka.
oprac. : eGospodarka.pl
Specjaliści IT rozchwytywani. Ofert pracy o 50% więcej niż rok temu
Specjaliści IT nadal deficytowi. Jak załatać lukę kadrową w branży?
W branży IT brakuje 150 tys. specjalistów
Praca w IT antidotum na stres?
Co 4. Polak myśli o pracy w IT. Dlaczego?
Hays: wynagrodzenia w contractingu IT jeszcze wzrosną
Hays: contracting IT nie ucierpiał na pandemii?
Rynek pracy: coraz więcej chętnych na przebranżowienie
Branża IT pod wpływem inflacji. Koniec roku dał się programistom we znaki?
Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
Problem: Obcokrajowiec legalnie przebywał w 2016 roku na terenie Polski i jest rezydentem podatkowym w Polsce ze względu na centrum życiowe oraz ...
Mamy PIT-8C z Wojskowego Biura Emerytalnego - pozycja 24 - przekwalifikowanie zawodowe - rekonwersja - pozycja 25 kwota. Oprócz tego otrzymano ...
Opłacalność inwestycji w mieszkanie na wynajem wzrosła
Wnioski o 500 plus na kolejny okres świadczeniowy od 1 lutego
e-Doręczenia już od 1 lutego
Volkswagen Arteon eHybrid R-Line to bardzo udane auto
Rosyjscy hakerzy zaatakowali polskie instytucje medyczne
Parki i centra handlowe w trudnych czasach. Podsumowanie 2022
Kredyty dla mikrofirm w XII 2022 na minusie