eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Jakie zarobki oferują specjalistom IT polskie startupy?

Jakie zarobki oferują specjalistom IT polskie startupy?

2022-12-16 00:44

Jakie zarobki oferują specjalistom IT polskie startupy?

Jakie zarobki oferują specjalistom IT polskie startupy? © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Pojawiła się najnowsza odsłona raportu "Zarobki IT w polskich startupach w Q3 2022" autorstwa bValue oraz Just Join IT. Opracowanie rzuca światło na wyzwania, z jakimi muszą mierzyć się polskie startupy, pozyskując specjalistów IT. Okazuje się, że jednym z nich są wygórowane wymagania finansowe programistów z dużym doświadczeniem zawodowym.

Przeczytaj także: Praca w IT coraz lepiej wynagradzana. Najwyższe zarobki w Backend

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak polskie startupy reagują na dzisiejsze trudne warunki prowadzenia biznesu?
  • Co dzieje się na rynku rekrutacji IT w polskich startupach?
  • Jakich specjalistów poszukują i jakie stawki im proponują?

W skrócie


  • Startupy prowadziły w 3 kwartale o 54 proc. więcej rekrutacji niż z 2 kwartale 2022 r. Wzrost liczby rekrutacji nie spowodował jednak znaczącej presji na wzrost wynagrodzeń, co prawdopodobnie związane jest ze zmieniającymi się warunkami gospodarczymi
  • Najwięcej rekrutacji dotyczy programistów średniego szczebla (Mid), zaś średnie wynagrodzenie dla programistów na tym szczeblu wynosi 15 543 zł netto, co oznacza 1% wzrost względem poprzedniego badania
  • Najważniejszą technologią pozostaje JavaScript, choć jej udział w rekrutacjach znacząco maleje
  • Malejąca liczba rekrutacji w danej technologii zazwyczaj oznacza rosnące wynagrodzenia oferowane specjalistom
  • Rosnące pensje Seniorów zaczynają przekraczać możliwości polskich startupów, które znacząco zwiększają rekrutacje dla programistów Mid, przy trwającej stagnacji ich wynagrodzeń

Szoki gospodarcze jakich ostatnio doświadczyła globalna gospodarka, w tym m.in.: rosnące stopy procentowe czy wojna w Ukrainie, mogły przełożyć się na pogorszenie koniunktury na rynku rekrutacji w startupach. Bezpośredni wpływ na ekosystem startupów mają także m.in.: spadające inwestycje funduszy VC w ten sektor, spadek popytu na produkty technologiczne związane z oszczędnościami klientów czy niepewność gospodarcza wskazująca na bardziej zachowawcze podejście do rekrutacji. Tymczasem, nasza najnowsza analiza, która obejmuje trzeci kw. pokazuje, że – mimo niepewności gospodarczej – polskie startupy rozwijają się i nadal aktywnie rekrutują – mówi Maciej Balsewicz, Founder & Managing Partner bValue.

Polskie startupy szukają coraz więcej specjalistów IT, zaskakując analityków, którzy w czasach rosnącej inflacji i hamowania gospodarki spodziewali się zupełnie odwrotnej sytuacji. Liczę na to, że zachowają one mocną trakcję i odporność na globalne wydarzenia gospodarcze w kolejnych miesiącach. W wymagających czasach wygrają ci founderzy, którzy postawią na wysoko wykwalifikowanych ludzi, jakość technologii i rentowność – powiedział Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT.

Raport „Zarobki IT w polskich startupach w Q3 2022” autorstwa bValue oraz Just Join IT pokazuje, że trzeci kwartał tego roku przyniósł istotny wzrost liczby rekrutacji prowadzonych przez polskie startupy. Liczba ofert pracy na stanowiskach IT wzrosła w 3 kwartale 2022 r. o 54 proc. względem 2 kwartału, zaś względem 4 kwartału 2021 roku aż 111 proc. A to z kolei pokazuje, że polski ekosystem startupów kontynuuje intensywny rozwój, który powoli jednak przestaje przekładać się na wzrost pensji. W największym stopniu, o 70 proc. zwiększyła się liczba rekrutacji na stanowiska na poziomie Mid. Programiści Mid są najważniejszą grupą dla startupów – ponad 55 proc. ofert pracy w trzecim kwartale 2022 r. dotyczyło właśnie rekrutacji na tym poziomie doświadczenia.

fot. mat. prasowe

Zarobki IT w polskich startupach

Najwięcej rekrutacji dotyczy programistów średniego szczebla (Mid)


Z raportu bValue oraz Just Join IT wynika także, że mediana wynagrodzeń (netto) B2B specjalistów IT w polskich startupach w 3Q wyniosła odpowiednio: 7 500 zł dla Juniorów, 15 000 zł dla Midów oraz 24 000 zł dla Seniorów. Głębsza analiza średniego wynagrodzenia IT na rynku startupów może jednak sygnalizować potencjalne pogorszenie koniunktury w kolejnych miesiącach, ponieważ średnie wynagrodzenie zarówno programistów Mid oraz Junior spadło w ujęciu kwartalnym, odpowiednio o: 5 proc. oraz 22 proc. Co istotne, rosną stawki dla Seniorów – o 11 proc. w ujęciu kwartalnym oraz łącznie o 26 proc. względem 4 kwartału 2021 roku.
Oferty pracy w startupach z trzeciego kwartału 2022 r. utrzymują trend z poprzedniego raportu: startupy preferują zatrudnianie Mid Developerów, ponieważ pozwala im to utrzymać najczęściej najlepszą relację umiejętności i kompetencji do kosztu pozyskania pracownika. Coraz szybszy wzrost wynagrodzeń Seniorów może także oznaczać, że o najlepszych specjalistów coraz bardziej musimy rywalizować na naszym rynku z innymi zagranicznymi firmami, które dzisiaj oferują doświadczonym pracownikom bardzo konkurencyjne stawki w silniejszej walucie – wyjaśnia Marcel Animucki, Principal w bValue.

Okazuje się, że nadal polskie startupy najczęściej szukają programistów średniego szczebla, specjalizujących się w języku JavaScript. Łączny udział rekrutacji w technologii JavaScript w 3 kwartale wyniósł 20 proc. i jest on znacząco niższy niż w 1 kwartale 2022 roku, kiedy oferty pracy dotyczące JavaScript stanowiły prawie 30 proc. wszystkich rekrutacji.

Ale co ciekawe, w 3 kwartale tego roku polskie startupy poszukiwaly więcej pracowników do testowania oraz automatyzacji testów, co może wskazywać na większą specjalizację w tym obszarze wśród polskich startupów. Analiza danych za 3 kwartał pokazuje także, że startupy prowadziły znacząco więcej rekrutacji w bardziej niszowych technologiach takich, jak: GO, Ruby czy Scala, choć technologie te wciąż stanowią niewielki udział we wszystkich rekrutacjach w polskich startupach.
Analiza poprzednich raportów pokazuje, że JavaScript nadal jest najpopularniejszym językiem programowania zarówno wśród startupów, jak i w przypadku innych typów firm. Co ciekawe jednak, popularność języka JavaScript w przeciągu ostatnich miesięcy wyraźnie spadła pod kątem liczby ogłoszeń. Natomiast, w pierwszej piątce rankingu nie pojawił się żaden inny język frontendowy, co może sugerować, że konkurencja o pracowników z tą kompetencją będzie cały czas widoczna na rynku – zapowiada Marcel Animucki.

W 3 kwartale 2022 r. najwyższe średnie wynagrodzenie oferowane było specjalistom Security oraz DevOps, natomiast zauważalny był nieznaczny spadek wynagrodzenia programistów obsługujących architekturę chmury. Jednocześnie, pięć najlepiej opłacanych kompetencji są jednymi z najrzadziej pojawiających się w ofertach pracy w startupach. Ta odwrotnie proporcjonalna relacja pomiędzy wysokością wynagrodzenia a częstotliwością poszukiwania osób obsługujących daną technologię jest obserwowana we wszystkich badanych przypadkach.
W obecnym badaniu wzrost liczby rekrutacji nie przekładał się na wzrost stawek. Wśród najsilniej rosnących technologii wzrost wynagrodzeń był poniżej średniej, zaś w technologiach ze stabilną liczbą rekrutacji bądź jej realnym spadkiem, wzrost wynagrodzeń był najwyższy – podsumowuje badanie Maciej Balsewicz. – Spodziewamy się kontynuacji trendu spowolnienia wzrostów wynagrodzeń szczególnie programistów Mid oraz Junior, przy czym trudno jest obecnie prognozować wpływ koniunktury na pensje Seniorów. Jednocześnie prognozujemy wzrost liczby rekrutacji ze względu na uruchomienie odroczonych rekrutacji wśród startupów, które uzupełnią luki zespołowe po bardzo trudnych rekrutacyjnie ostatnich kwartałach – dodaje.

Nadal najbardziej popularną formą zatrudnienia w polskich startupach jest kontrakt B2B – 67 proc. ofert pracy z 3 kwartału to właśnie propozycje umowy B2B. W porównaniu jednak do poprzedniego raportu za 1 kwartał 2022 roku wzrósł udział ofert na umowę o pracę, co może także wynikać z potrzeby stabilizacji zatrudnienia w niepewnych ekonomicznie czasach.

Raport „Zarobki IT w polskich startupach w Q3 2022” autorstwa bValue oraz Just Join IT obejmuje badanie wynagrodzeń oferowanych programistom w startupach, które zostało wykonane na bazie 4418 ogłoszeń o pracę opublikowanych w serwisie Just Join IT od kwietnia do września 2022 przez 337 firmy sklasyfikowane jako startupy. Łącznie, w tym czasie rekrutacje prowadziło 450 startupów, jednak 113 z nich nie zdecydowało się na podanie w ofertach oferowanego wynagrodzenia.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: