eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Zawody, które opierają się kryzysom: inżynier

Zawody, które opierają się kryzysom: inżynier

2021-10-12 11:45

Zawody, które opierają się kryzysom: inżynier

Specjalizacje inżynierskie są wyjątkowo oporne na kryzysy © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jednym z negatywnych skutków pandemii okazała się redukcja zatrudnienia. Niektórzy pracodawcy zostali wręcz postawieni pod ścianą i zmuszeni do okrojenia swoich zespołów. Na rynku nie brakuje jednak specjalistow, którzy nie muszą się obawiać bezrobocia. Bergman Engineering prezentuje listę zawodów inżynierskich, które wykazują się największą odpornością na kryzysowe zawirowania.

Przeczytaj także: Przemysł 4.0 ma pracę dla inżyniera, ale potrzeba odpowiednich kompetencji

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jaki podział można zastosować względem specjalistów na rynku pracy i przemysłu?
  • Jak prezentuje się TOP 5 zawodów inżynierskich, które są najbardziej oporne na kryzysy?
  • Co przyniesie postępująca automatyzacja zakładów produkcyjnych?

Z raportu „Kompetencje 4.0”, który na zlecenie Agencji Rozwoju Przemysłu przygotowało Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” wynika, że specjalistów na rynku pracy i przemysłu można obecnie podzielić na dwie grupy, w zależności od formy wykonywanych obowiązków. W pierwszej znajdują się osoby realizujące zadania kreatywne, wymagające zindywidualizowanego podejścia, najczęściej związane z zarządzaniem technologiami. Natomiast druga grupa to pracownicy wykonujący prace rutynowe. Zgodnie z analizą Cedefop, do 2025 roku spadek zatrudnienia dotknie właśnie drugą z tych grup. Obok robotników przemysłowych, zaliczają się do niej także wykwalifikowani pracownicy rolni, urzędnicy i sprzedawcy.

Natomiast grupa zawodów wschodzących ciągle będzie rosnąć.
Dotyczyć to będzie głównie zawodów inżynierskich oraz specjalistów z sektora prywatnego biznesu, administracji, sektora ICT i naukowo-badawczego. Również umiejętności cyfrowe sensu stricto, związane z pracą w otoczeniu cyfrowych aplikacji i narzędzi, stanowić będą podstawę do rozwoju dla osób pracujących we wszystkich zawodach wschodzących - cytuje opracowanie ARP Tomasz Szpikowski, prezes Bergman Engineering.

TOP 5 stanowisk inżynierskich, które są najbardziej oporne na kryzysy


Choć pandemia spowodowała zawirowania na rynku pracy, z obserwacji Bergman Engineering wynika, że są specjalizacje inżynierskie wyjątkowo oporne na kryzysy gospodarcze. To także sektor, w którym ma nastąpić duży wzrost zatrudnienia - w Polsce zatrudnienie inżynierów ma zwiększyć się o 20%, w Europie - o 12%.

1) Inżynier produkcji/procesu w działach technologii przemysłowej (szczególnie w takich sektorach, jak FMCG i farmacja).
Z naszych danych wynika, że walka o kandydata trwa do końca. Aż 80% kandydatów, którzy na przestrzeni ostatnich miesięcy chcieli przejść do innej firmy, otrzymało kontroferty od swoich pracodawców – tłumaczy Tomasz Szpikowski.

2) Automatyk i robotyk w dziale utrzymania ruchu (szczególnie w branży FMCG i farmacja). Zgodnie z danymi Bergman Engineering, wzrost rekrutacji na tego typu stanowiska wzrósł w ciągu ostatnich lat o 50%.

3) Specjalista ds. elektrycznych i inżynier elektryk.
Tylko w ciągu ostatniego roku wzrost zapytań na rekrutację specjalistów z tego obszaru sięgnął 200%. Na rynku pracy jest tak niewielu tego typu ekspertów, że ich pozycja jest praktycznie „nietykalna” – tłumaczy Szpikowski.

4) Programista i tester, szczególnie w e-commerce. Z danych wynika, że w ciągu ostatniego roku zapotrzebowanie na tych pracowników zwiększyło się o 150%.

5) Logistyk i zakupowiec odpowiadający za zarządzanie łańcuchem dostaw. Z analizy Mazars, Noerr i SpotData wynika, że polski rynek e-commerce w 2020 r. wart był 70 mld zł. Po wielu latach wzrostu w tempie kilkunastu procent rocznie, okres epidemii COVID-19 przyniósł niemal trzykrotne przyspieszenie (do 43 proc. r/r).
Część tego nadzwyczajnego wzrostu będzie zjawiskiem przejściowym. Szacujemy jednak, że nawet po wygaśnięciu epidemii sprzedaż e-commerce będzie wciąż o ok. 10-20 proc. wyższa niż w scenariuszu rozwoju rynku bez wpływu COVID-19 – dodaje Tomasz Szpikowski.

fot. mat. prasowe

TOP 5 stanowisk inżynierskich, które są najbardziej oporne na kryzysy

Na 2. miejscu zestawienia automatyk i robotyk w dziale utrzymania ruchu


Dodatkowo, z obserwacji firmy rekrutacyjnej Devire wynika, że postępująca automatyzacja zakładów produkcyjnych spowoduje, że wzrośnie zapotrzebowanie na stanowiska wysokospecjalistyczne. Chodzi o osoby, które łączą kompetencję z różnych obszarów, m.in.: automatyki, elektroniki i IT. Już dziś firmy stale poszukują pracowników, takich jak: automatycy, inżynierowie, specjaliści ds. utrzymania ruchu i elektrotechnicy.
Główną przyczyną jest nieustanny i prężny rozwój nowoczesnych technologii oraz ich coraz szersze zastosowanie w wielu sektorach. Jak wiadomo, koszty związane z procesami automatyzacji zwracają się stosunkowo szybko i coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na realizacje inwestycji automatyzowania produkcji. Po wdrożeniu zrobotyzowanych stanowisk produkcyjnych zmienia się struktura zatrudnionego personelu, zmniejszeniu ulega liczba pracowników niewykwalifikowanych — podsumowuje Tomasz Szpikowski.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: