Kierownik produkcji (ang. Production Manager), poszukiwany głównie przez duże firmy, sprawuje nadzór nad przebiegiem procesu produkcyjnego, zarządza przy tym podlegającym mu zespołem pracowników. Osoba na tym stanowisku powinna dbać o podniesienie wydajności poprzez wdrażanie nowych koncepcji i zastosowanie nowych technologii.
Przeczytaj także:
Wypalenie zawodowe kierownika produkcji
Jego przełożonym jest dyrektor działu Zarządzania Jakością, podwładnymi – pracownicy działu produkcji lub/i jakości.
Czym się zajmuje kierownik produkcji, Production Manager (Zakres obowiązków):
-
Kontrolowanie procesu produkcji i dbałość o jego bezpieczeństwo (właściwe używanie maszyn, przestrzeganie przepisów BHP)
-
Administrowanie zakładem produkcyjnym
-
Rozwiązywanie problemów technicznych i personalnych
-
Kontrolowanie i dążenie do minimalizacji kosztów produkcji
-
Optymalizacja czasu pracy
-
Sporządzanie raportów i analiz
-
Współpraca z działem handlowym i marketingowym
-
Aktywne uczestnictwo w nowych projektach
Wymagania
Osoba na stanowisku kierownika produkcji powinna posiadać wykształcenie wyższe techniczne (automatyka, technologia produkcji), atutem będą ukończone studia podyplomowe np. z zakresu zarządzania. Ważne jest co najmniej kilkuletnie doświadczenie w branży, dzięki któremu kandydat mógł zdobyć szeroką wiedzę rynkową o produktach z danego sektora. Przydatna jest także umiejętność przeprowadzania wewnętrznych audytów, doświadczenie w certyfikowaniu przedsiębiorstw zgodnie z wymaganiami prawnymi, znajomość nowoczesnej metodologii i trendów w zarządzaniu procesami produkcji i jakością, znajomość metodologii usuwania awarii w zautomatyzowanych systemach produkcyjnych.
Kierownik produkcji powinien być osobą odpowiedzialną, samodzielną, nastawioną na rozwój, dobrze zorganizowaną, odporną na stres oraz umiejącą pracować w zespole.
Zarobki
Zarobki kierownika produkcji sprawdzić można pod adresem:
http://www.firma.egospodarka.pl/zarobki/produkcja/kierownik-ds-produkcji/