eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Ile pracujemy na święta Bożego Narodzenia?

Ile pracujemy na święta Bożego Narodzenia?

2020-12-07 12:47

Ile pracujemy na święta Bożego Narodzenia?

Polacy na świąteczne wydatki muszą pracować ponad tydzień © skorpionik00 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ile planujemy wydać na tegoroczne święta Bożego Narodzenia i jak długo przychodzi nam pracować na świąteczne zakupy? W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania, Personnel Service zestawił planowany budżet bożonarodzeniowy z wynagrodzeniami otrzymywanymi przez Polaków. Oto, co udało się ustalić na podstawie tego porównania.

Przeczytaj także: Boże Narodzenie 2021, czyli 5 dni pracy za średnią krajową

Boże Narodzenie kosztuje nas przeciętnie 8 dni pracy


Najnowsza odsłona corocznego, międzynarodowego badania Deloitte „Zakupy świąteczne 2020” dowiodła, że w tym roku przeciętny polski budżet na organizację świąt Bożego Narodzenia sięgać będzie 1318 zł, a więc będzie znacznie niższy od ubiegłorocznego. To jednak nie oznacza, że koszty świąt nie są znaczące.

Biorąc pod uwagę, że w III kw. br. średnia krajowa w sektorze przedsiębiorstw wyniosła 5169 zł brutto (3733 zł netto) i przyjmując, że pracujemy przez 22 dni w miesiącu, przeciętnie zarabiający Polak, aby zarobić na tegoroczną gwiazdkę, musi spędzić w pracy 8 dni roboczych.

Powyższy wynik nie jest jeszcze najgorszy. Nie można bowiem zapominać o pokaźnej rzeszy Polaków, którzy muszą zadowalać się płacą minimalną (1921 zł netto). Ich dzienna stawka przy 22 dniach roboczych w miesiącu to 87 zł. Stąd konieczność pracy przez 15 dni, aby pokryć wydatki świąteczne wynoszące średnio 1318 zł.
W ubiegłym roku pracownik otrzymujący wynagrodzenie minimalne, aby zarobić pieniądze na wydatki świąteczne, musiał przepracować aż 25 dni robocze. To o 10 dni więcej niż szacuje się w tym roku. Na skrócenie tego okresu wpłynęły głównie dwa czynniki. Po pierwsze, podniesienie płacy minimalnej z poziomu 2250 zł brutto na 2600 zł brutto. Po drugie, w tym roku na święta wydamy zdecydowanie mniej. W obecnej sytuacji, spowodowanej pandemią, nasze zakupy będą bardziej przemyślane, a spotkania w gronie najbliższych kameralne, co bezpośrednio wpłynie na wydatki – mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service, ekspert ds. rynku pracy.

Pracujesz fizycznie? Na Święta zarabiasz dwa razy wolniej niż finansista


Najszybciej na świąteczne wydatki w tym roku zarobią pracujący w branży informacyjno-komunikacyjnej oraz finansowej i ubezpieczeniowej – potrzebują na to niewiele ponad 4 dni.

Nieco więcej, bo aż 7 dni, będą musieli poświęcić na zarobienie świątecznej „pensji” przedstawiciele branży, w której są rolnicy, ale także myśliwi, gajowi i rybacy. Budowlańcom oraz pracownikom opieki medycznej czy pomocy społecznej zdobycie środków na świąteczne zakupy zajmie ok. 8 dni.
Według naszych analiz, pracownicy fizyczni będą musieli pracować na świąteczne wydatki zdecydowanie dłużej niż przedstawiciele branży informacyjno-komunikacyjnej czy finansowej. Również pracownicy administracji potrzebują więcej czasu, bo ok. 10 dni roboczych. Natomiast nauczyciele mianowani, aby zarobić na świąteczne wydatki potrzebują aż 12 dni. Warto też pamiętać, że z reguły podczas świątecznej gorączki zakupów ostatecznie wydajemy więcej niż planowaliśmy. Rok temu było to prawie 335 zł więcej niż w początkowych deklaracjach. W tym roku pewnie nie będziemy sobie pozwalać na takie poluzowanie budżetu, ale ostateczne wydatki mogą się różnić od deklarowanych – zauważa Krzysztof Inglot.

fot. mat. prasowe

Jak długo Polacy pracują na świąteczne wydatki

Przy przeciętnym wynagrodzeniu na świąteczne wydatki trzeba pracować 8 dni.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: