Już nie tylko zarobki przyciągają do pracy za granicą
2025-06-20 00:10
![Już nie tylko zarobki przyciągają do pracy za granicą [© simcogroup z Pixabay] Już nie tylko zarobki przyciągają do pracy za granicą](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/emigracja-zarobkowa/Juz-nie-tylko-zarobki-przyciagaja-do-pracy-za-granica-267313-200x133crop.jpg)
Praca w gastronomii może być opłacalna © simcogroup z Pixabay
Przeczytaj także: Praca w Unii coraz mniej opłacalna?
Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
- Jakie korzyści z pracy za granicą dostrzegają Polacy?
- Które sektory proponują pracownikom z Polski najbardziej atrakcyjne wynagrodzenia?
- Ile można zarobić w niemieckiej gastronomii?
Z ostatnich danych GUS podsumowujących 2023 rok wynika, że poza granicami Polski czasowo przebywało ok. 1,5 mln obywateli, o 43 tys. więcej niż rok wcześniej. Zdecydowana większość, bo ok. 1,4 mln mieszkała w Europie, z czego aż 896 tys. w krajach Unii Europejskiej. Najwięcej Polaków przebywało w Wielkiej Brytanii (440 tys.), Niemczech (436 tys.), Holandii (128 tys.), Norwegii (80 tys.) oraz Irlandii (68 tys.).
W ostatnich dwóch latach widzimy wzrost zainteresowania wyjazdami do krajów skandynawskich. Norwegia i Szwecja stają się coraz popularniejszym kierunkiem wśród Polaków nie tylko ze względu na atrakcyjne zarobki, ale także wysoką kulturę pracy – mówi Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy, założyciel Personnel Service.
fot. simcogroup z Pixabay
Praca w gastronomii może być opłacalna
W Niemczech osoby zatrudnione w gastronomii mogą liczyć na zarobki rzędu 2,3 tys. euro brutto miesięcznie.
Atrakcyjne zarobki i sezonowe możliwości
Praca w gastronomii, hotelarstwie czy przy sprzątaniu nie wymaga zwykle formalnych kwalifikacji, ale nadal potrafi być opłacalna. W Niemczech osoby zatrudnione w gastronomii mogą liczyć na zarobki rzędu 2,3 tys. euro brutto miesięcznie. Niewiele mniej oferują Czechy – 2 tys. euro brutto miesięcznie. Branża ta często przyciąga studentów oraz osoby szukające sezonowego zatrudnienia.
W branży sprzątającej szczególnie atrakcyjne są stawki w Niemczech – nawet 3,1 tys. euro brutto miesięcznie. Norwegia i Szwecja oferują ok. 2,5 tys. euro netto miesięcznie, a Czechy – 2 tys. euro brutto miesięcznie.
Wynagrodzenia rosną wraz z kompetencjami
W sektorach takich jak budownictwo, spawalnictwo czy opieka zdrowotna wynagrodzenia dla Polaków pracujących za granicą są bardzo atrakcyjne, jednak wiążą się z koniecznością odpowiednich umiejętności, doświadczenia zawodowego, a często także znajomości języka kraju, w którym podejmuje się zatrudnienie. W branży budowlanej w Norwegii i Szwecji można zarobić średnio ponad 3,8 tys. euro netto miesięcznie, podczas gdy w Niemczech – od 2,6 tys. do 2,7 tys. euro brutto miesięcznie, a w Czechach – 2,1 tys. euro brutto miesięcznie.
Jeszcze lepiej wypadają zarobki w spawalnictwie i obróbce – w Skandynawii dochodzą do 4,2 tys. euro netto miesięcznie, w Niemczech wynoszą ok. 2,9 tys. euro brutto miesięcznie, a w Czechach – między 2,1 tys. euro a 2,2 tys. euro brutto miesięcznie. W tych zawodach kluczowe są jednak odpowiednie uprawnienia. Pracodawcy najczęściej wymagają certyfikatów potwierdzających kwalifikacje oraz doświadczenia w pracy z określonymi metodami spawania czy obsługą maszyn przemysłowych.
W opiece zdrowotnej, gdzie rośnie zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych, najwyższe zarobki oferuje Szwecja – od 2,6 tys. do 3 tys. euro netto miesięcznie. W Niemczech to 2,3 tys. euro miesięcznie, a w Czechach przedział wynosi między 2,1 tys. a 2,2 tys. euro brutto miesięcznie. Branża ta dynamicznie się rozwija ze względu na starzejące się społeczeństwa Europy.
Choć Skandynawia zdecydowanie dominuje pod względem wysokości wynagrodzeń i wysokiej jakości warunków pracy, obserwujemy również rosnące zainteresowanie takimi kierunkami, jak Austria, Belgia czy Hiszpania. Wiele osób rozważa je jako alternatywę, nie tylko z powodu zarobków, ale także klimatu, stylu życia czy dostępu do konkretnych ofert w niszowych zawodach. Widać też coraz większą świadomość wśród pracowników. Nie chodzi już tylko o wysokość pensji, ale o stabilność, świadczenia socjalne i możliwość rozwoju. To zmiana, która będzie coraz mocniej kształtować migrację zarobkową w najbliższych latach – podkreśla Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy, założyciel Personnel Service.
![Emigracja vs imigracja: która większa? [© Freepik] Emigracja vs imigracja: która większa?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/emigracja/Emigracja-vs-imigracja-ktora-wieksza-266525-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)
Najnowsze w dziale Praca
-
Co grozi za nieobecność podczas kontroli L4? Błąd pracownika może kosztować zasiłek
-
Tylko 30% ofert pracy ujawnia zarobki. Ustawa o jawności wynagrodzeń wiele nie zmieni?
-
Twoje dziecko pracuje w wakacje? Uważaj, bo może stracić ubezpieczenie zdrowotne
-
Wynagrodzenia - wiosna/lato 2025. Zarobki w Polsce według stanowisk i branż