eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Praca dla studenta a składki ZUS

Praca dla studenta a składki ZUS

2020-07-06 13:57

Praca dla studenta a składki ZUS

Warto zatrudniac studentów © karelnoppe - Fotolia.com

W okresie wakacyjnym pracodawcy mogą zatrudniać studentów. Chętnie to robią, bo to dla nich oszczędność. Studenci do 26 roku życia zatrudnieni na umowy zlecenia, nie płacą składek ani na ubezpieczenie społeczne, ani na ubezpieczenie zdrowotne.

Przeczytaj także: Wakacyjna praca dla studenta a ubezpieczenie społeczne

Jak wspomniano we wstępie pracodawca zatrudniający na umowę zlecenia studenta do 26 roku życia nie musi odprowadzać za niego składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Warunkiem zwolnienia jest posiadanie przez zatrudnionego statusu studenta. Przysługuje on od dnia przyjęcia w poczet studentów do dnia złożenia egzaminu dyplomowego bądź skreślenia z listy studentów. Narodowość oraz kraj, w którym odbywają się studia nie mają znaczenia.
- A to oznacza, że zwolniony z opłacania składek od umowy zlecenia wykonywanej w Polsce jest np. Ukrainiec, który studiuje w Warszawie, a także Polak studiujący w Berlinie – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Oczywiście tylko do ukończenia 26 lat - dodaje.

Co ważne, przepisy ubezpieczeniowe wykluczają z grona studentów osoby na studiach doktoranckich oraz podyplomowych, nawet, jeśli mają mniej niż 26 lat.

Nie ma prawa do zwolnienia ze składek także student, który podpisuje umowę zlecenia z własnym pracodawcą, (u którego pracuje już na umowę o pracę).

fot. karelnoppe - Fotolia.com

Warto zatrudniac studentów

Zatrudnienie studenta na umowę zlecenie to oszczędność dla firmy, która nie musi za niego płacić żadnych składek.


Jeśli ktoś skończył studia lub chwilowo nie ma statusu studenta (np. obronił licencjat i od października rozpocznie uzupełniające studia magisterskie), powinien poinformować o tym swojego zleceniodawcę. Będzie on musiał zgłosić takiego pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego oraz opłacać składki.

Należy także pamiętać, że student, który podejmuje pracę i zostanie przez pracodawcę zgłoszony do ubezpieczeń społecznych „wypada” z ubezpieczenia zdrowotnego „przy rodzicu”.
- Dlatego po zakończeniu pracy, gdy student wraca na uczelnię rodzic musi ponownie zgłosić go do swojego ubezpieczenia. W przeciwnym wypadku, dziecko będzie figurowało, jako nieubezpieczone. Warto tego przypilnować, żeby nie znaleźć się w trudnej sytuacji, kiedy trzeba będzie skorzystać z pomocy lekarskiej – wyjaśnia rzeczniczka.

Po ukończeniu przez studenta 26 lat obowiązek zgłoszenia go do ubezpieczenia ma szkoła wyższa (wystarczy to zgłosić w dziekanacie), pod warunkiem, że student nie ma innego tytułu do ubezpieczenia, jak np. umowa o pracę czy zlecenie. Gdy tak jest, to konieczne jest opłacanie składek z własnego tytułu. Natomiast dziecko, które jest pełnoletnie i się nie uczy, powinno zarejestrować się w urzędzie pracy. Wówczas UP zgłosi je do ubezpieczenia zdrowotnego.

Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy Województwa Dolnośląskiego

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: