eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › ZUS wygenerował ponad 23,6 mln IOSKU za 2022 r.

ZUS wygenerował ponad 23,6 mln IOSKU za 2022 r.

2023-07-06 12:19

ZUS wygenerował ponad 23,6 mln IOSKU za 2022 r.

Jak sprawdzić IOSKU? © pixabay.com

ZUS udostępnił już klientom na PUE informacje o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) za rok 2022. Zakład wygenerował ponad 23,6 mln IOSKU. Jak można je pobrać?

Przeczytaj także: Informacja o stanie konta ubezpieczonego za 2021 rok już na PUE ZUS

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Ile IOSKU wygenerował ZUS za 2022 rok?
  • Jak pobrać IOSKU na PUE ZUS?
  • Jaki jest stan kont i subkont ubezpieczonych?


Wszystkie informacje już są gotowe. Tak rekordowego wyniku, jeśli chodzi o termin udostępnienia danych o stanie konta do tej pory nie mieliśmy. W ubiegłym roku zakończyliśmy całą akcję w połowie lipca - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

W czerwcu 2023 roku Zakład wygenerował ponad 23,6 mln IOSKU za 2022 r.
Tak jak i we wcześniejszych latach, nie wysyłaliśmy jej do ubezpieczonych w formie papierowej, a udostępniliśmy w wersji elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych. Ponad 9,7 mln zawiadomień z ogólnej puli to zawiadomienia, które - według stanu na 3 lipca 2023 r. - zostały udostępnione ubezpieczonym posiadającym profil na PUE – dodaje Kowalska-Matis.

fot. pixabay.com

Jak sprawdzić IOSKU?

Żeby sprawdzić informacje o swoim koncie należy zalogować się do PUE ZUS a następnie wejść w zakładkę „ubezpieczony”. Wystarczy z menu po lewej stronie wybrać przycisk „Informacja o stanie konta” a następnie „Informacja za 2022 r. żeby popatrzeć o ile wzrosła kwota składek emerytalnych, kapitału początkowego oraz składek na subkoncie.


Rzeczniczka tłumaczy, że żeby sprawdzić informacje o swoim koncie należy zalogować się do PUE ZUS a następnie wejść w zakładkę „ubezpieczony”.
Wystarczy z menu po lewej stronie wybrać przycisk „Informacja o stanie konta” a następnie „Informacja za 2022 r. żeby popatrzeć o ile wzrosła kwota składek emerytalnych, kapitału początkowego oraz składek na subkoncie. Zapewniam, że to bardzo ciekawa informacja – zachęca rzeczniczka.

fot. pixabay.com

Jak sprawdzić IOSKU?

Żeby sprawdzić informacje o swoim koncie należy zalogować się do PUE ZUS a następnie wejść w zakładkę „ubezpieczony”. Wystarczy z menu po lewej stronie wybrać przycisk „Informacja o stanie konta” a następnie „Informacja za 2022 r. żeby popatrzeć o ile wzrosła kwota składek emerytalnych, kapitału początkowego oraz składek na subkoncie.


Rzeczniczka wyjaśnia także, że w przypadku osób, które mają już przyznane prawo do emerytury (złożyły wniosek emerytalny), ale nadal pracują i nie dostają jeszcze comiesięcznych wypłat z ZUS - w IOSKU nie ma podanej wysokości zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne ani zwaloryzowanego kapitału początkowego. W informacji jest tylko kwota zwaloryzowanych składek na subkoncie oraz kwota składek odprowadzonych do OFE.
Nie należy się jednak tym martwić gdyż to wcale nie oznacza, że pieniądze na emerytalnym koncie leżą bezczynnie - uspokaja Iwona Kowalska-Matis. – Tym osobom wszystko zostanie ponownie przeliczone w momencie, kiedy już faktycznie będą chciały przejść na emeryturę i złożą do nas wniosek o przeliczenie i rozpoczęcie wypłaty emerytury – wyjaśnia.

W czerwcu, jak co roku, ZUS zwaloryzował stan kont i subkont osób ubezpieczonych w ZUS, aby skompensować inflację i inne procesy gospodarcze za ubiegły rok. Kwoty tam zapisane są podstawą obliczenia wysokości emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego. Stan kont i subkont ubezpieczonych zwiększył się o 450 miliardów złotych.

W związku z waloryzacją osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł ZUS dopisał prawie 65 tys. zł. Natomiast, jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, to po waloryzacji stan konta zwiększył się o ponad 122 tys. zł.

Do waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie i subkoncie ubezpieczonego na 31 stycznia 2022 r. ZUS przyjął wskaźnik 114,40 proc. dla składek emerytalnych zewidencjonowanych na koncie i 109,20 proc. dla środków zewidencjonowanych na subkoncie.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: