eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Najwyższe wynagrodzenia na stanowiskach niekierowniczych w Polsce w 2018 roku

Najwyższe wynagrodzenia na stanowiskach niekierowniczych w Polsce w 2018 roku

2019-08-12 11:01

Najwyższe wynagrodzenia na stanowiskach niekierowniczych w Polsce w 2018 roku

Gdzie najwyższe wynagrodzenia na stanowiskach kierowniczych? © lisssbetha - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (9)

W niniejszym artykule przedstawiamy, ile wynosiły wynagrodzenia osób na stanowiskach niekierowniczych w Polsce.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia pracowników szeregowych w 2018 roku

W 2018 roku w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń wzięło udział 28 780 pracowników szeregowych i 56 401 specjalistów. Mediana miesięcznych zarobków pracowników szeregowych wyniosła 3 205 PLN brutto miesięcznie, natomiast specjalistów 4 700 PLN brutto. 25% najwyżej wynagradzanych pracowników szeregowych otrzymywało zarobki nie niższe niż 4 066 PLN, a 25% najniżej opłacanych pracowników szeregowych zarabiało nie więcej niż 2 632 PLN. W przypadku specjalistów 25% z nich zarabiało więcej niż 6 500 PLN, a wśród najniższej opłacanych specjalistów 25% otrzymywało wynagrodzenie wynoszące 3 500 PLN brutto i mniej.

W niniejszym artykule pod uwagę zostały wzięte jedynie te stanowiska, dla których próba w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń (OBW) była nie niższa niż 50 osób. Ze względów metodologicznych stanowiska o niższej próbie nie zostały zaprezentowane.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Wynagrodzenia całkowite pracowników szeregowych i specjalistów w 2018 roku

Mediana miesięcznych zarobków pracowników szeregowych wyniosła 3 205 PLN brutto miesięcznie, natomiast specjalistów 4 700 PLN brutto.


Najlepiej opłacani specjaliści


Poniższa tabela prezentuje stanowiska specjalistów, dla których mediana wynagrodzenia całkowitego w 2018 roku była najwyższa. Pierwsze miejsca w tabeli zostały zdominowane przez stanowiska z branży informatycznej. Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, najlepiej opłacanym zawodem był architekt – projektant systemów IT. 50% pracowników na tym stanowisku otrzymywało wynagrodzenie mieszczące się w przedziale 10 750 – 17 000 PLN brutto. Mniej zarabiał inżynier oprogramowania – mediana wynagrodzeń na tym stanowisku wynosiła 9 951 PLN brutto. To stanowisko znajduje się na drugim miejscu pod względem zarobków specjalistów w Polsce w 2018 roku.

fot. mat. prasowe

Tabela 2. Mediany wynagrodzeń całkowitych specjalistów na wybranych stanowiskach w 2018 roku

Pierwsze miejsca w tabeli zostały zdominowane przez stanowiska z branży informatycznej.


Wykres 1. prezentuje jak różniły się wynagrodzenia specjalistów w zależności od pochodzenia kapitału przedsiębiorstwa, w którym pracowali. Architekt – projektant systemów IT zarabiał 19,7% więcej w przedsiębiorstwach z przewagą kapitału zagranicznego niż w tych, w których przeważał kapitał polski. Mediana wynagrodzeń całkowitych inżyniera oprogramowania w zagranicznych firmach wynosiła 10 000 PLN brutto i była o 1 500 PLN wyższa niż w polskich przedsiębiorstwach. Różnica w wynagrodzeniach całkowitych na stanowisku DevOps w zależności od przewagi kapitału wynosiła 1 850 PLN.

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Mediany płac specjalistów na wybranych stanowiskach w firmach polskich i zagranicznych

Architekt – projektant systemów IT zarabiał 19,7% więcej w przedsiębiorstwach z przewagą kapitału zagranicznego niż w tych, w których przeważał kapitał polski.


Najlepiej opłacani pracownicy szeregowi


Mediana wynagrodzeń na stanowisku programisty C/C++ wśród pracowników szeregowych w 2018 roku była najwyższa i wynosiła 6 299 PLN brutto. 588 PLN mniej zarabiał programista Java. Wśród pracowników na tym stanowisku 25% osób zarabiało powyżej 8 192 PLN brutto, a 25% najniżej opłacanych otrzymywało pensje nie wyższe niż 4 210 PLN brutto.

fot. mat. prasowe

Tabela 3. Mediany wynagrodzeń całkowitych pracowników szeregowych na wybranych stanowiskach w 2018 r

Mediana wynagrodzeń na stanowisku programisty C/C++ wśród pracowników szeregowych w 2018 roku była najwyższa i wynosiła 6 299 PLN brutto


Najlepiej opłacane stanowiska w branżach innych niż IT


Poniżej prezentujemy na jakich stanowiskach wynagrodzenia specjalistów i pracowników szeregowych w branży handlowej i budowlanej były najwyższe.

Branża handlowa


Wśród specjalistów w branży handlowej najwyższą medianą wynagrodzeń całkowitych mógł cieszyć się Product Manager. 25% osób na tym stanowisku otrzymywało wynagrodzenia wyższe niż 8 825 PLN. Na drugim miejscu pod względem zarobków w branży handlowej znaleźli się specjaliści ds. finansów i controllingu. Mediana ich pensji w 2018 roku wynosiła 5 475 PLN i była o ok. 22% wyższa od ogólnej mediany wynagrodzeń (4 500 PLN brutto) Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń.

fot. mat. prasowe

Tabela 4. Mediany wynagrodzeń specjalistów na wybranych stanowiskach w branży handlowej w 2018 roku

Wśród specjalistów w branży handlowej najwyższą medianą wynagrodzeń całkowitych mógł cieszyć się Product Manager.


W poniższej tabeli znajdują się informacje na temat wynagrodzeń najlepiej opłacanych pracowników szeregowych w branży handlowej. Najlepiej opłacanymi pracownikami wśród tej grupy byli księgowi, których mediana wynagrodzeń w 2018 roku wynosiła 3 600 PLN brutto.

fot. mat. prasowe

Tabela 5. Mediany wynagrodzeń pracowników szeregowych na wybranych stanowiskach w branży handlowej

Najlepiej opłacanymi pracownikami wśród tej grupy byli księgowi.


Branża budowlana


W branży budowlanej najlepiej wynagradzanym specjalistą był projektant konstrukcji budowlanych. Zarobki 50% pracowników na tym stanowisku mieściły się w przedziale 4 300 – 7 100 PLN brutto. Mediana wynagrodzeń samodzielnego księgowego wynosiła 5 623 PLN brutto i była o 377 PLN niższa niż mediana zarobków projektanta konstrukcji budowlanych.

fot. mat. prasowe

Tabela 6. Mediany wynagrodzeń specjalistów na wybranych stanowiskach w branży budowlanej

W branży budowlanej najlepiej wynagradzanym specjalistą był projektant konstrukcji budowlanych.


Wśród pracowników szeregowych z branży budowlanej najlepiej opłacanym był inżynier budowy. Jego mediana wynagrodzeń całkowitych w 2018 roku wynosiła 4 172 PLN. 50% osób wykonujących ten zawód otrzymywało wynagrodzenia z przedziału 3 493 – 4 927 PLN. Do grupy stanowisk z branży budowlanej, gdzie zarobki były najwyższe należą również pracownicy tacy jak monter instalacji elektrycznych, asystent projektanta czy asystent architekta. Ich mediany wynagrodzeń wynosiły odpowiednio 3 500 PLN, 3 349 PLN i 3 300 PLN.

fot. mat. prasowe

Tabela 7. Mediany wynagrodzeń pracowników szeregowych na wybranych stanowiskach w branży budowlanej

Wśród pracowników szeregowych z branży budowlanej najlepiej opłacanym był inżynier budowy.


Patrycja Małek
Sedlak & Sedlak


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: