eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Wzrost wynagrodzeń już w każdej branży?

Wzrost wynagrodzeń już w każdej branży?

2019-04-04 13:09

Wzrost wynagrodzeń już w każdej branży?

Wynagrodzenia rosną już we wszystkich branżach © Piotr Marcinski - Fotolia.com

Przed nami wyniki najświeższej odsłony Raportu Płacowego Antal. Opracowanie dowodzi, że przeciętna pensja oferowana dziś specjalistom i menedżerom to 12 tys. zł brutto. Napływające z rynku dane wskazują, że wzrost wynagrodzeń widoczny jest już we wszystkich branżach. Taka sytuacja nie wydarzyła się jeszcze nigdy w liczącej sobie 8 lat historii badania.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia - trendy 2017

Raport Płacowy Antal tradycyjnie już ujawnia pensje, na jakie mogą liczyć w naszym kraju specjaliści i menedżerowie. Pod lupę wzięto sytuację pracowników, którzy legitymują się co najmniej dwuletnim doświadczeniem zawodowym, pożądanymi umiejętnościami i mają na swoim koncie sukcesy zawodowe. Analiza objęła swoim zasięgiem 10 sektorów branżowych, w tym: IT, administrację i HR, sprzedaż i marketing, inżynierię i logistykę, bankowość i ubezpieczenia, farmację i sprzęt medyczny, finanse i księgowość, prawo, SSC/BPO, sprzedaż techniczną oraz kadrę zarządzającą.

Okazuje się, że na najwyższe średnie pensje mogli liczyć specjaliści i menedżerowie reprezentujący:
  • IT – 13 330 zł* (+ 6% r/r.)
  • Farmację i sprzęt medyczny – 12 100 zł* (+ 1% r/r.)
  • Finanse i księgowość – 11 800 zł* (+ 9% r/r.).

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie oferowane wyższej kadrze zarządzającej wyniosło z kolei 23 020 zł (+ 7% r/r.).
Analizując wyniki raportu możemy zauważyć, że chociaż wzrost wynagrodzeń cały czas się utrzymuje, to dynamika zmian powoli wyhamowuje. Wynika to przede wszystkim z faktu, że tak dobrze na rynku płac jeszcze nie było, a firmy powoli sięgają „sufitu” swoich możliwości finansowych. Głównym wyzwaniem pracodawców jest dziś okiełznanie rynku kandydata, dlatego prezentowane w raporcie dane są cennym punktem odniesienia zarówno podczas negocjacji wynagrodzenia, jak i przy ustalaniu siatki płac na konkretne stanowiska – mówi Artur Skiba, prezes Antal i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia

Jakie umiejętności kosztują najwięcej?


Obecnie zapotrzebowanie na specjalistów jest tak duże, że absolwenci studiów, bez doświadczenia zawodowego, ale posiadający specyficzne umiejętności– np. znajomość języka francuskiego – mogą otrzymać nawet 10 tys. zł netto. To przykład procesu rekrutacyjnego, przeprowadzonego przez Antal dla branży.

SSC/BPO


W przypadku specjalistów i menedżerów rozpiętość wynagrodzeń jest bardzo duża. Wynika to z wielu zmiennych, które ostatecznie decydują o płacy. Wśród nich można wymienić m.in. wielkość organizacji, branżę oraz region, w jakim firma działa. Z drugiej zaś, każdy pracownik ma unikalny zestaw kompetencji, cech osobistych, sukcesów i doświadczenia. I to właśnie najczęściej umiejętności indywidualne takie jak języki obce, certyfikaty, wielkość zespołu, zakres odpowiedzialności, decydują o ostatecznej wysokości wynagrodzenia – komentuje Agnieszka Wójcik, Market Research Manager w Antal.

fot. Piotr Marcinski - Fotolia.com

Wynagrodzenia rosną już we wszystkich branżach

Jak wynika z najnowszej edycji Raportu Płacowego Antal – większym przychodem mogą cieszyć się przedstawiciele wszystkich, prezentowanych branż.


Komentarze branżowe

IT


Nasze obserwacje potwierdzają dane Raportu Płacowego, jednocześnie duży wzrost zarobków widzimy nie tylko wśród specjalistów, ale także u osób bez doświadczenia. Do branży IT co roku dołącza 10-20 tys. nowych pracowników, którzy dopiero zdobywają umiejętności techniczne i coraz częściej nie mają studiów kierunkowych (dane Stack Overflow). Ich zarobki są na starcie 3-5 razy niższe niż pensje doświadczonych programistów, więc teoretycznie powinny zaniżać średnią dla całej branży. A jednak średnia ciągle rośnie. To oznacza, że w praktyce zarobki przeciętnego pracownika idą w górę nawet więcej niż o 6 proc., co tylko potwierdza stabilność i rozwój branży IT – mówi Marcin Kosedowski, ekspert ds. rynku szkoleniowego w Kodilla.com.

Finanse i księgowość


Wzrost wynagrodzeń obserwujemy już nie tylko wśród specjalistów i ekspertów z 3–5 letnim doświadczeniem. Największym powodzeniem w sektorze finansów i księgowości cieszą się osoby zatrudnione od 1,5 roku do 3 lat. Ze względu na bardzo duże zapotrzebowanie na kandydatów z tego poziomu, firmy sukcesywnie zwiększały budżety na procesy rekrutacyjne, wywołując tym samym wyższy poziom rotacji – spotykaliśmy się z osobami, które zmieniając pracę 2-3-krotnie w ciągu roku zyskiwały nawet 70% - 80% wyższe wynagrodzenie. Atrakcyjnymi propozycjami finansowymi w 2018 roku cieszyli się specjaliści z obszaru podatków, a w szczególności cen transferowych. Było to spowodowane zmianami przepisów w tym obszarze i nowymi wymogami Ministerstwa Finansów. Przedłużenie terminu na przygotowanie dokumentacji cen transferowych (z marca na wrzesień), wpłynęło na trend związany z wzrostem wynagrodzeń. Porównując zmianę rok do roku, możemy mówić o 20% - 30% średnich podwyżkach w przypadku poszczególnych specjalizacji – komentuje Michał Borkowski, Team Manager, Antal Finance & Accountancy.

Farmacja i sprzęt medyczny


Duża konkurencyjność sektora sprzętu medycznego zaczyna wywierać presję na pracodawcach, którzy coraz częściej muszą zadbać o prestiżowe szkolenia dla swoich pracowników oraz inwestować w employer branding i atrakcyjne pakiety benefitów. Dużym zainteresowaniem cieszą się niezmiennie specjaliści w określonej dziedzinie sprzętu medycznego – ortopedia czy kardiologia interwencyjna. Firmy starając się pozyskać najlepszych kandydatów oferują nie tylko międzynarodowe szkolenia oraz atrakcyjny pakiet socjalny, ale również nowe, ciekawe ścieżki rozwoju w ramach zagranicznych jednostek – dodaje Krzysztof Fiłonowicz, Team Leader, Antal Sales & Marketing.

*kwoty brutto

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: