eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Wysokie zarobki w SSC/BPO? Jeśli znasz języki obce

Wysokie zarobki w SSC/BPO? Jeśli znasz języki obce

2018-01-08 13:20

Wysokie zarobki w SSC/BPO? Jeśli znasz języki obce

Portfel © shka - Fotolia.com

Nie od dzisiaj wiadomo, że znajomość języków obcych zwiększa szanse na rynku pracy. Potwierdzeniem tego może być chociażby analiza ogłoszeń o pracę publikowanych przez sektor SSC/BPO, z których właściwie wszystkie zawierają wymóg władania innym językiem niż ojczysty. Eksperci Antal podkreślają również, że władanie językami ma kluczowe znaczenie dla wynagrodzenia pracowników centrów usług wspólnych. Im bardziej niszowa jest to znajomość, tym większa szansa na wyższą pensję. I tak np. specjalista znający jeden z języków skandynawskich może liczyć bonus pieniężny w wysokości nawet 2 tys. zł.
W minionym roku średnia pensja specjalistów i menedżerów zatrudnionych w centrach SSC/BPO sięgała 6396 zł brutto i była tym samym o 15% wyższa od tego, co pracodawcy proponowali w 2016 roku. Jak dowodzi „Raport Płacowy Antal 2017”, był to jeden z największych wzrostów, jaki zanotowano we wszystkich analizowanych branżach. Eksperci Antal wskazują również, że wynagrodzenia rosną proporcjonalnie do zapotrzebowania zgłaszanego na specjalistów i menedżerów w sektorze SSC/BPO. A to na przestrzeni kolejnych miesięcy ma jeszcze rosnąć - z raportu „Plany inwestycyjne firm 2017” wynika, że utworzenie nowych miejsc pracy planuje aż 87% firm reprezentujących branżę usług wspólnych.

Język obcy gwarantem wyższej pensji, ale nie angielski


Nie jest żadnym chyba zaskoczeniem, że w branży SSC/BPO najistotniejszym z wymogów stawianych pracownikom i kandydatom jest znajomość języków obcych. Standard to angielski (przynajmniej na poziomie B2), który właściwie we wszystkich firmach jest językiem korporacyjnym. Co za tym idzie – jego znajomość nie daje gwarancji wyższych zarobków. W minionym roku najczęściej poszukiwaną kompetencją przez większość pracodawców z sektora SSC/BPO był język niemiecki. Równie często pracodawcy poszukają kandydatów ze znajomością francuskiego oraz włoskiego. Specjaliści i menedżerowie władający tymi językami mogą liczyć na dodatkowy bonus do swojej pensji w wysokości nawet 1000 zł brutto. Wyższy dodatek finansowy otrzymają kandydaci z językiem holenderskim – do 1200 zł brutto. Najbardziej w cenie są pracownicy znający jeden z języków skandynawskich – oni mogą liczyć na dodatek w wysokości max. 2000 zł brutto, niezależnie od stanowiska.

fot. shka - Fotolia.com

Portfel

Języki obce są przepustką do wyższej pensji w centrach BPO/SSC. W cenie języki skandynawskie i niemiecki.


Doświadczenie ma znaczenie


W związku z tym, że do Polski migrują coraz bardziej zaawansowane procesy, w centrach SSC/BPO jest większy popyt na doświadczonych pracowników. Idealny kandydat z poziomu specjalisty powinien mieć min. 2-3 letnie doświadczenie w danym obszarze. Im szersza wiedza o danym procesie, tym wyższe kwalifikacje kandydata i poziom oferowanego wynagrodzenia. Istotne znaczenie mają też znajomość regulacji prawnych, doświadczenie w migracjach procesów, znajomość oprogramowania (SAP, ERP, workday) oraz posiadane międzynarodowe certyfikaty z różnych obszarów.

Wielu pracodawców zwraca również uwagę na wielkość organizacji, w której kandydat zdobył doświadczenie. Ma to znaczenie pod kątem zakresu odpowiedzialności na danym stanowisku.

W większości dużych firm zatrudniających kilkaset lub kilka tysięcy osób, procesy są bardzo wąskie. Natomiast kandydaci pracujący w mniejszych firmach częściej odpowiadają za całość (end–to-end) i dzięki posiadają szerszą perspektywę procesów biznesowych, co jest pożądane przez pracodawców.

Coraz więcej miast przyciąga centra SSC/BPO


Z regionalnej analizy wynagrodzeń w sektorze SSC/BPO wynika, że różnice w poszczególnych lokalizacjach wyraźnie się zmniejszyły. Wciąż największa konkurencja pracodawców widoczna jest w Krakowie, gdzie funkcjonuje najwięcej centrów usług wspólnych oraz z sektora BPO. W stolicy Małopolski najwięcej jest również zaawansowanych procesów biznesowych z obszaru księgowości, bankowości, procesów HR czy zakupowych. Jednak pozostałe duże miasta coraz skuteczniej ściągają nowych inwestorów, którzy kuszą pracowników właśnie poziomem wynagrodzeń, które z roku na rok rosną.
– Pracodawcy z sektora SSC/BPO ze względu na dużą konkurencję na rynku pracy od lat są liderami w obszarze kreowania konkurencyjnej polityki płacowej. Dynamika rynku w postaci rosnącej liczby ofert pracy zarówno ze strony wchodzących na polski rynek centrów, jak i już obecnych pracodawców powoduje, że mamy do czynienia z silnym rynkiem pracownika. Kandydaci otrzymują nawet kilka ofert miesięcznie, a pracodawcy, żeby ich zatrzymać, oferują bardzo dobre warunki socjalne oraz podnoszą wynagrodzenia. Szczególnie ma to miejsce w momencie, kiedy pracownik otrzymuje inną ofertę pracy i planuje złożyć wypowiedzenie. Wówczas pracodawcy wychodzą z kontrofertą, aby uniknąć wzrostu rotacji. Intensywny rozwój sektora powoduje, że strata pracownika nawet z poziomu specjalisty bywa dotkliwa, a szybkie pozyskanie nowego pracownika jest dużym wyzwaniem – mówi Daria Stefańska, Business Unit Manager, Antal SSC/BPO.

Informacje o badaniu
Raport Płacowy Antal 2017 prezentuje wynagrodzenia oferowane specjalistom i menedżerom w Polsce, którzy mają minimum 2-letnie doświadczenie oraz pracują w średnich i dużych firmach polskich lub międzynarodowych. Opracowanie zostało przygotowane na podstawie 3 źródeł wiedzy. Pierwsze to badanie ankietowe przeprowadzone metodą CAWI oraz CATI w terminie 24.07-16.08 2017 roku na próbie 1040 specjalistów i menedżerów z całego kraju, reprezentujących różne dyscypliny i branże. Dane te zostały zweryfikowane i poszerzone o informacje z procesów rekrutacyjnych przeprowadzonych przez konsultantów Antal w 2017 roku, a także wywiady telefoniczne z pracodawcami i kandydatami. Wynagrodzenia przedstawione w raporcie są wynagrodzeniami całkowitymi, średnimi, brutto miesięcznie.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: SSC/BPO, wynagrodzenia, języki obce, rynek pracy

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: