eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Ile zarabiają pracownicy fizyczni?

Ile zarabiają pracownicy fizyczni?

2019-03-31 00:20

Ile zarabiają pracownicy fizyczni?

Pracownik drukarni © Robert Przybysz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Uczestnicy Raportu płacowego Sedlak & Sedlak 2018 (550 firm z całej Polski) zadeklarowali, że w 2018 roku podwyższyli wynagrodzenia swoich pracowników fizycznych o średnio 6% - najwięcej spośród wszystkich grup pracowniczych. Więcej na temat wynagrodzeń pracowników fizycznych można przeczytać w poniższym artykule.

Doświadczenie pracownika fizycznego


W Raporcie płacowym Sedlak & Sedlak 2018 pracowników fizycznych podzielono na cztery poziomy trudności pracy. Są to pracownicy początkujący, doświadczeni, starsi i liderzy. Początkujący pracownik fizyczny, czyli taki, który dopiero rozpoczyna swoją pracę otrzymuje wynagrodzenie na poziomie 3 100 PLN. Pracownicy fizyczni, którzy zdobyli już niezbędne doświadczenie do pracy na swoim stanowisku, zarabiają 3 600 PLN. Nieco wyższe wynagrodzenie – 4 300 PLN – otrzymują starsi pracownicy fizyczni. Najwięcej zarabiają liderzy, których mediana wynagrodzenia wynosi 4 800 PLN.

fot. mat. prasowe

Mediana wynagrodzenia całkowitego brutto pracowników fizycznych o różnym poziomie doświadczenia

Początkujący pracownik fizyczny, czyli taki, który dopiero rozpoczyna swoją pracę otrzymuje wynagrodzenie na poziomie 3 100 PLN.


Najwyższe wynagrodzenie na stanowiskach fizycznych


W Raporcie poza ogólnymi analizami dotyczącymi pracowników fizycznych znajdują się informacje o zarobkach na konkretnych stanowiskach. Po uszeregowaniu stanowisk starszych pracowników fizycznych od tych z najniższym wynagrodzeniem do tych z najwyższym, okazuje się, że pracownicy fizyczni ze specyficzną wiedzą czy umiejętnościami otrzymują wynagrodzenie znacząco powyżej średniej krajowej (4 772 PLN we wrześniu 2018, GUS).

fot. mat. prasowe

Najwyżej opłacane stanowiska starszych pracowników fizycznych

Pracownicy fizyczni ze specyficzną wiedzą czy umiejętnościami otrzymują wynagrodzenie znacząco powyżej średniej krajowej.


Najwyższe wynagrodzenie pośród starszych pracowników fizycznych otrzymują drukarze – połowa zatrudnionych na tym stanowisku otrzymuje wynagrodzenie brutto wyższe niż 5 900 PLN. Na drugim miejscu znalazł się monter maszyn i urządzeń, którego wynagrodzenie jest o 400 PLN niższe. W trójce najlepiej zarabiających pracowników fizycznych znalazł się też starszy serwisant, którego wynagrodzenie wynosi 5 200 PLN.

Wynagrodzenia pracowników fizycznych w różnych województwach


Rynkowy punkt odniesienia do porównywania wynagrodzeń może być różny w zależności od organizacji. Dla niektórych firm istotne będzie porównanie się z firmami lokalnymi, dla innych kluczowa będzie branża, a jeszcze inne będą porównywać się z firmami o podobnej wielkości. W raporcie płacowym Sedlak & Sedlak dostarczamy szerokiego zakresu przekrojów danych, który pomoże wybrać najtrafniejszy punkt odniesienia.

Jednym z najczęściej wybieranych kryteriów do analizy wynagrodzeń pracowników fizycznych jest region. Na mapie poniżej oznaczano jak kształtują się wynagrodzenia pracowników fizycznych w różnych województwach. Najwyższe stawki otrzymują pracownicy w województwach: mazowieckim (4 190 PLN), wielkopolskim (4 180 PLN) i śląskim (4 120 PLN). Najniższe wynagrodzenie z kolei oferują pracodawcy z województwach: podlaskim (3 550 PLN), kujawsko-pomorskim (3 550 PLN) oraz lubelskim (3 400 PLN).

fot. mat. prasowe

Mediana wynagrodzenia całkowitego brutto pracowników fizycznych w różnych województwach

Najwyższe stawki otrzymują pracownicy w województwach: mazowieckim (4 190 PLN), wielkopolskim (4 180 PLN) i śląskim (4 120 PLN).


Wynagrodzenia pracowników fizycznych w różnych branżach


Drugim często wybieranym kryterium porównawczym dla pracowników fizycznych jest branża. Ma to znaczenie szczególnie w sektorach, gdzie proces produkcji jest złożony, albo występują niesprzyjające warunki pracy. Na schemacie poniżej pokazano trzy branże z najwyższym (górny rząd) i najniższym (dolny rząd) wynagrodzeniem pracowników fizycznych.

fot. mat. prasowe

Schemat 4. Mediana wynagrodzenia całkowitego brutto pracowników fizycznych w różnych branżach

Branżą, która oferowała najwyższe wynagrodzenia pracownikom niższego szczebla jest przemysł metalowy i metalurgiczny.


Branżą, która oferowała najwyższe wynagrodzenia pracownikom niższego szczebla jest przemysł metalowy i metalurgiczny (mediana wynagrodzenia całkowitego wynosi 4 400 PLN). Natomiast najniższe wynagrodzenie zanotowano w branży meblarskiej (3 400 PLN).

Świadczenia dodatkowe


Kolejną informacją, jaką znajdziemy w Raporcie są dane dotyczące benefitów. Na wykresie przedstawiono pięć najczęściej oferowanych benefitów dla pracowników fizycznych. Jak widać, świadczenia dodatkowe stają się niejako standardem nie tylko dla pracowników biurowych czy menedżerów, ale także dla pracowników niższego szczebla.

fot. mat. prasowe

Schemat 5. Wybrane świadczenia dodatkowe oferowane pracownikom fizycznych w 2018 roku

Aż 93% pracowników fizycznych w 2018 roku może korzystać ze szkoleń zawodowych, a 83% z zajęć sportowo-rekreacyjnych.


Aż 93% pracowników fizycznych w 2018 roku może korzystać ze szkoleń zawodowych, a 83% z zajęć sportowo-rekreacyjnych (karty do obiektów sportowych, wynajem hal sportowych, karnety na basen). Z polisy na życie może korzystać 81%, natomiast z opieki medycznej 73%. Nieco mniej niż połowa (48%) może korzystać z dopłat do wyżywienia lub ma do dyspozycji stołówkę firmową.

Barbara Pyzik
Sedlak & Sedlak


Jeżeli nie podano inaczej, zaprezentowane w artykule stawki dotyczą mediany wynagrodzenia całkowitego brutto (oznacza to, że połowa zatrudnionych na danym stanowisku otrzymywała wynagrodzenie wyższe niż pokazana kwota).
Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

oprac. : wynagrodzenia.pl


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: