eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Jakie wynagrodzenia w branży leasingowej?

Jakie wynagrodzenia w branży leasingowej?

2019-03-27 00:35

Jakie wynagrodzenia w branży leasingowej?

Jakie wynagrodzenia w branży leasingowej? © vlady1984 - Fotolia.com

Ubiegły rok był bardzo udany dla polskiej branży leasingowej, a dobra kondycja sektora przełożyła się na aktywność firm na rynku pracy. Pracodawcy, także w tym roku zapowiadają dalszy wzrost zatrudnienia, a kluczowymi kompetencjami pożądanymi wśród specjalistów będą znajomość nowych technologii, łatwość zdobywania wiedzy i wielozadaniowość. Jakich ekspertów potrzebują firmy? Jak przedstawiają się aktualne stawki wynagrodzeń w branży.

Przeczytaj także: Nowe zawody kuszą wynagrodzeniami

W 2018 r. dynamika inwestycji finansowanych leasingiem i pożyczką wzrosła o ponad 21 proc. w stosunku do roku 2017 i była najwyższa, jaką polski sektor odnotował od 11 lat – wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Dobra kondycja branży przyczyniła się do zwiększenia aktywności firm na rynku pracy. Co więcej, z kwartalnego badania przeprowadzanego wśród organizacji zrzeszonych w ZPL wynika, że w 2019 r. pracodawcy zamierzają dalej zwiększać zatrudnienie w swoich przedsiębiorstwach. Jakich specjalistów poszukują i jak kształtują się ich pensje?

Poszukiwany, poszukiwana


Kluczowymi kompetencjami, jakich wymaga się od kandydatów z branży leasingowej są znajomość finansów i języków obcych, sprawne poruszania się w świecie nowoczesnych technologii, gotowość do przejmowania nowych ról i zadań – również z pogranicza wielu obszarów i stanowisk, np. marketingu i rozwoju produktów. Cenione są także osoby z predyspozycjami do szybkiej nauki nowych umiejętności i wykazujące się dużą inicjatywą w zakresie kreowania rozwiązań.

Jednymi z najbardziej poszukiwanych pracowników są project managerowie od których oczekuje się przede wszystkim skutecznego zarządzania projektami, innowacjami i procesami, umiejętności wdrażania usprawnień i posługiwania się nowymi systemami. Wynagrodzenie osoby na tym stanowisku może wynieść od 12 do 18 tys. zł brutto miesięcznie. Niemniej rozchwytywani są również eksperci od marketingu digital i e-commerce, co wiąże się z dynamicznym rozwojem branży w kierunku nowych technologii. Kandydatów zatrudnionych na tym stanowisku, poza wysokimi kompetencjami cyfrowymi, powinno również cechować wielozadaniowość i gotowość do szybkiego przyswajania wiedzy. Obecnie, kierownik marketingu i rozwoju biznesu może średnio liczyć na zarobki rzędu 16 tys. zł brutto miesięcznie.

fot. vlady1984 - Fotolia.com

Jakie wynagrodzenia w branży leasingowej?

Na jedne z najwyższych zarobków w branży leasingowej – między 30 a 45 tys. zł brutto miesięcznie - mogą liczyć osoby na stanowisku dyrektora zarządzającego obszarem ryzyka.


Zarządzanie ryzykiem i windykacja


W sektorze finansowym skuteczne zarządzanie ryzykiem jest jednym ze strategicznych obszarów decydującym o „być albo nie być” organizacji. Dlatego, na jedne z najwyższych zarobków w branży leasingowej – między 30 a 45 tys. zł brutto miesięcznie - mogą liczyć osoby na stanowisku dyrektora zarządzającego obszarem ryzyka. Średnia pensja dyrektora ds. ryzyka wynosi natomiast 29 tys. zł brutto miesięcznie, a mediana wynagrodzeń na stanowisku kierownika ds. ryzyka to 14 tys. zł brutto miesięcznie. W dziale windykacji, na stanowisku dyrektora można z kolei spodziewać się wynagrodzenia na poziomie około 25 tys. zł brutto. Kierownicy windykacji mogą liczyć na stawkę między 11 a 18 tys. zł brutto miesięcznie, a średnia na tym stanowisko to 14 tys. zł brutto.

Sprzedaż i obsługa klienta


Wprowadzanie nowoczesnych produktów, zarządzanie projektami i procesami, obsługa klienta i serwis – to obszary, które mają kluczowy wpływ na konkurencyjność firmy i są stale rozwijane w organizacji. I choć w tych działach rekrutacje prowadzone są niemal nieustannie, to jednak, możemy zauważyć, że w wyniku presji kosztowej, wynagrodzenia specjalistów rosną niewiele ponad wskaźnik inflacji.

Dyrektorowi operacji w branży leasingowej najczęściej proponowana jest pensja w wysokości 28 tys. zł brutto miesięcznie. Kierownikom technicznym średnio oferuje się wynagrodzenia w wysokości 12 tys. zł brutto miesięcznie. Doradca klienta otrzymuje wynagrodzenie w granicach 6-10 tys. zł brutto miesięcznie, a starszy doradca klienta, który może pochwalić się przynajmniej 5-letnim doświadczeniem może liczyć na pensje rzędu 10-14 tys. zł brutto. Mediana wynagrodzeń dyrektora sprzedaży najczęściej oscyluje wokół 25 tys. zł brutto miesięcznie, przy czym minimalnie na tym stanowisku zarabia się 16 tys. zł brutto, a górna granica wynagrodzenia może sięgnąć 35 tys. zł brutto.

Należy też podkreślić, że wraz z początkiem roku przed firmami z branży leasingowej pojawiły się nowe wyzwania związane z wejściem w życie ustawy podatkowej. Wg przewidywań ekspertów nowe prawo może realnie wpłynąć na spowolnienie branży, jednak nie powinno rzutować na sytuację na rynku pracy w tym sektorze. Co więcej, możemy spodziewać się, że pracodawcy i liderzy zespołów większą wagę będą przykładać do pozyskania do firmy najlepszych talentów – osób, które będą w stanie skutecznie przeprowadzić organizację przez zmiany.

Magdalena Różańska, manager w zespole Banking & Financial Services w

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: