eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Pierwsza praca: zarobki na start nie muszą być niskie

Pierwsza praca: zarobki na start nie muszą być niskie

2019-03-28 12:18

Pierwsza praca: zarobki na start nie muszą być niskie

Ile zarabiają absolwenci? © whitelook - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Na jakie wynagrodzenia mogą liczyć początkujący specjaliści? Rozpiętość pensji oferowanych "na start" na Mazowszu, w Małopolsce i na Dolnym Śląsku jest spora. Na najwyższe zarobki, rzędu nawet 5 700 zł brutto, mogą liczyć początkujący programiści. Dane serwisu zarobki.pracuj.pl potwierdzają dobre warunki pracy w IT, wskazując jednocześnie, że ponadprzecietne wynagrodzenie początkującym oferują również inne, trudne specjalizacje.

Przeczytaj także: Jakie kierunki studiów gwarantują wysokie zarobki na start?

Pierwsze szlify na rynku pracy, a więc około dwa lata po opuszczeniu murów uczelni, to przede wszystkim czas nabierania doświadczeń, które mają zaprocentować w kolejnych latach. Można byłoby się spodziewać, że przysłowiowych kokosów nikt zaraz po studiach nie zarobi, tymczasem okazuje się, że w Polsce nie brakuje branż, które są gotowe sowicie wynagradzać swoich pracowników już na samym początku. Zaznaczającą się wyraźnie tendencją jest również silny wzrost pensji po awansie ze stanowisk juniorskich. Z okazji niedawnego Festiwalu Pracy JOBICON analitycy serwisu zarobki.pracuj.pl postanowili przeanalizować poziom wynagrodzeń oferowanych absolwentom w województwach mazowieckim, małopolskim i dolnośląskim, z których pochodziło najwięcej ofert pracy opublikowanych na łamach Pracuj.pl w minionym roku.
Napływ młodych talentów do firm jest jednym z najważniejszych wyzwań pracodawców. Jak przewidują eksperci PwC, w ciągu kilku lat na naszym rynku pracy może zabraknąć 1,5 miliona osób, by zaspokoić potrzeby kadrowe przedsiębiorstw. Niedobór kadr z jednej strony, a luka kompetencyjna z drugiej – to dwa zjawiska napędzające poszukiwania talentów. Mają one także zauważalny wpływ na politykę płacową w branżach z wyraźnym deficytem kadr w tych trzech regionach - mówi Rafał Nachyna, Dyrektor Zarządzający Pracuj.pl.

Najwyższe pensje i wzrosty płac


Jaki jest wspólny mianownik dla badanych województw? We wszystkich trzech na najwyższe pensje mogą liczyć specjaliści od rozwoju oprogramowania. Ich wysokość jest do siebie zbliżona w każdym z nich (5500-5700 zł brutto). Podobną sytuację odnotować można np. w przypadku pensji finansistów, inżynierów czy specjalistów HR (od 100 do 300 zł różnicy między regionami). Znaczące różnice w wynagrodzeniach między woj. mazowieckim, a małopolskim i dolnośląskim ujawniają się natomiast w przypadku innych ciekawych specjalizacji: badań i rozwoju (R&D), marketingu, bankowości czy zakupów. Na przykład, w przypadku R&D mieszkańcy regionu ze stolicą w Warszawie mogą liczyć o nawet 1200 złotych więcej, niż w woj. małopolskim.

A jak wyglądają w regionach różnice między pensją "na start", a zarobkami bardziej doświadczonych specjalistów, mających powyżej 2 lat doświadczenia zawodowego? Największe wzrosty wysokości wynagrodzeń widać znów w przypadku programowania - w woj. mazowieckim różnica wynosi aż 82%, w małopolskim - 78%, a w dolnośląskim - 68%. Spore wzrosty widoczne są w przypadku administracji IT (najwięcej - 58% w woj. dolnośląskim) i inżynierii (58% w Mazowieckim).

Warto zwrócić uwagę na doświadczonych specjalistów w kategorii internet/e-commerce (61% różnicy w Mazowieckim) czy marketingowców - w każdym z województw zarabiają oni o około połowę więcej, niż początkujący specjaliści.

fot. mat. prasowe

Zawody gwarantujące wysokie zarobki

Na wysokie zarobki już na początku kariery może liczyć programista.


Małopolskie: technologie i finanse na czele


W woj. małopolskim najwyższymi zarobkami "na start" mogą pochwalić się eksperci od technologii, a także początkujący finansiści i bankowcy, pracownicy działów zakupów czy inżynierowie. Na najwięcej mogą liczyć przeciętnie programiści z najwyżej 2-letnim doświadczeniem - 5 500 zł brutto. W ścisłej czołówce znaleźli się administratorzy IT i pracownicy branży finansowej (4400 zł) oraz specjaliści od zakupów, inżynierowie i bankowcy (4300 zł).

Mazowieckie: BI cenione jak programowanie


A jak to wygląda w woj. mazowieckim? Najlepszymi zarobkami wśród pracowników posiadających do 2 lat doświadczenia zawodowego mogą pochwalić się w nim eksperci od technologii oraz - co ciekawe - doradztwa biznesowego. Obok programistów to właśnie początkujący specjaliści od strategii i business intelligence mogą liczyć na przeciętną pensję "na start" wynoszącą 5 700 zł brutto. Niewiele mniejsze pensje otrzymują eksperci od doradztwa i konsultingu (5500) oraz badań i rozwoju (5300). Po 5000 zł podczas pierwszych 2 lat pracy można otrzymać w roli marketingowca, bankowca, energetyka czy specjalisty działu zakupów.

fot. mat. prasowe

Jakie pensje na start w specjalizacjach?

We wszystkich trzech specjalizacjach na najwyższe pensje "na start" mogą liczyć specjaliści od rozwoju oprogramowania.


Dolnośląskie: IT, e-commerce i zakupy


W woj. dolnośląskim zestawieniu najlepiej wynagradzanych specjalizacji "na start" również dominują programiści (5700 zł brutto). Co ciekawe, na drugim miejscu uplasowali się specjaliści od internetu/e-commerce (4700 zł) - na co wpływ może mieć duża aktywność firm z tej branży w mieście. Na podium zmieściły się także administracja IT i specjaliści od procesów zakupowych (4500 zł). Niewiele niższe zarobki na początku kariery otrzymują w woj. dolnośląskim inżynierowie (4 400 zł), specjaliści od R&D czy bankowości (4300 zł) oraz marketingowcy i finansiści ( 4200 zł).

fot. mat. prasowe

Najwyżej opłacane specjalizacje - Mazowsze

Najlepszymi zarobkami wśród pracowników z Mazowsza ze stażem do 2 lat mogą pochwalić się eksperci od technologii.


Przeczytaj także: Jakie studia wybrać? Jakie studia wybrać?

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: