eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Programiści zarabiają coraz więcej. Także na starcie

Programiści zarabiają coraz więcej. Także na starcie

2018-12-27 11:59

Programiści zarabiają coraz więcej. Także na starcie

Programiści © rh2010 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Zarobki w IT to temat, który nie od dziś elektryzuje opinię publiczną. O zawrót głowy przyprawiać mogą w szczególności pensje wypłacane programistom i to nie tylko tym doświadczonym, ale również i takim, którzy znajdują się dopiero na starcie swojej kariery. Na jakie wynagrodzenia mogą liczyć spece od programowania? Które z technologii i specjalizacji cieszą się na rynku pracy największą popularnością? Jakie perspektywy rysują się przed branżą? Odpowiedzi na to pytanie udziela najnowszy raport No Fluff Jobs.
Mijające miesiące okazały się dla informatyków łaskawe. Taka sytuacja panowała niemal w każdym zakątku świata. Rynek pracownika nadal rośnie w siłę i nie ma w tym zupełnie nic zaskakującego, skoro w branży IT już dziś brakuje ok. 50 tys. doświadczonych programistów.

Raport opracowany przez portal ogłoszeniowy dla branży IT wyraźnie potwierdza, że polscy programiści nie powinni mieć raczej powodów do narzekania. W mijającym miesiącu ich zarobki podskoczyły znacznie bardziej niż w innych sektorach, przy czym podkreślić należy, że skala tych wzrostów w dużej mierze uzależniona jest od używanej technologii, doświadczenia i miejsca zamieszkania.

Opłacalne technologie i języki programowania


Jeśli chodzi o technologię i język programowania, najwyższe zarobki w 2018 roku odnotowali Scala Developerzy - tu średnia wysokość wynagrodzenia oscylowała wokół 13000 zł, co stanowiło wzrost o 4 proc. w porównaniu z 2017 rokiem. Na wysokie zarobki powyżej 12500 zł mogli liczyć także specjaliści języka Java, Angular i Python. Ich pensje wzrosły od 6 do 10 proc. Jednak największe podwyżki, bo wynoszące prawie 12 proc. zanotowali PHP Developerzy - ich pensje wzrosły średnio z 8500 zł w 2017 r. do 9500 zł w roku kolejnym.

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze technologie w 2018 roku w Polsce

Java i Javascript to najpopularniejsze technologie na rynku polskim i światowym.


Dane te nie dziwią - Javascript to obecnie jedyny język wspierany przez wszystkie przeglądarki, używany przez biznes, a coraz częściej także w aplikacjach mobilnych i zastosowaniach backendowych.
Java i Javascript to najpopularniejsze technologie na rynku polskim i światowym. Na tę utrzymującą się już od kilku lat tendencję wpływa wiele różnorodnych czynników - komentuje Tomasz Bujok - CEO No Fluff Jobs. Javascript to aktualnie jedyny język wspierany przez wszystkie przeglądarki, a coraz częściej używa się go także w aplikacjach mobilnych, oraz w zastosowaniach backendowych. Java natomiast to nie tylko dojrzały język dostępny na rynku od ponad dwudziestu lat, ale przede wszystkim stabilna maszyna wirtualna JVM będącą najczęściej wykorzystywaną platformą aplikacyjną w zastosowaniach biznesowych.

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze specjalności

Kategorie, w których pojawiło się najwięcej ogłoszeń w 2018 roku to kolejno Backend, Fullstack oraz Frontend.


W jakich miastach opłaca się szukać pracy?


Tu zaskoczenia nie ma - znów na podium uplasowały się największe miasta: Warszawa (średnia pensja pracowników IT w 2018 r. wyniosła 13000 zł) i Kraków (12000 zł). Co ciekawe, po raz pierwszy Trójmiasto pod względem wysokości pensji (12000 zł) wyprzedziło Wrocław (11500 zł). Wzrost wynagrodzeń - powyżej 9 proc. - nastąpił właśnie tam oraz w stolicy. Jedynie na Śląsku obserwowana jest tendencja spadkowa - zarobki spadły aż o 4 proc.

Najbardziej poszukiwani programiści


Najczęściej poszukiwani, podobnie jak w roku ubiegłym, byli programiści znający języki JavaScript (27w proc. wszystkich ogłoszeń), Java (24 proc.) i Angular (10 proc.). Popularność tych technologii w liczbie ogłoszeń o pracę w 2018 roku zwiększyła się w porównaniu z 2017 rokiem odpowiednio o 51,2 proc., 44 proc. i 52,7 proc. Na uwagę zasługuje jednak wzrost znaczenia platformy .NET - 11 proc. ogłoszeń skierowanych było do jej znawców, a występowała ona w nich aż 80 proc. częściej niż rok temu. Znacznie przybyło także ofert dla specjalistów języka Python (64 proc.) i Scala (65 proc.). Choć technologie iOS i Android występowały w odpowiednio 2 proc. ogłoszeń, to i tu wzrosty sięgnęły 72 i 55 proc., co pokazuje, że rośnie zapotrzebowanie na specjalistów najpopularniejszych systemów operacyjnych.

fot. mat. prasowe

Miasta z największą liczbą aplikacji

Warszawa, Kraków i Wrocław to lokalizacje z najwyższym wskaźnikiem CV.


Wraz z dynamicznym rozwojem innowacyjnych technologii, na rynku pracy IT wciąż wzrasta zapotrzebowanie na nowych pracowników. Z roku na rok generują się nowe miejsca pracy w obszarze IT, obejmujące nie tylko stanowiska programistyczne, ale także związane z zarządzaniem zespołem, testowaniem czy też analityką danych. I właśnie dane zebrane przez No Fluff Jobs pokazują także w jakich obszarach firmy zatrudniają najwięcej pracowników. Na prowadzeniu w Polsce w 2018 roku, podobnie jak na świecie, są programiści: Backend - 32 proc. ofert, Fullstack - 19 proc. oraz Fronted - prawie 16 proc. ofert.

Trendy w 2018 roku


Im bardziej rośnie zapotrzebowanie na programistów, tym więcej lepszych ofert i lepiej płatnych otrzymują początkujący pracownicy IT. Nie dość, że o 22 proc. przybyło młodych osób aplikujących na tzw. stanowiska juniorskie, tym bardziej umacnia się trend obserwowany od ubiegłego roku. Wszelkiego rodzaju bootcampy, kursy online i darmowe e-booki, których przybywa, powodują, że pracodawcy wierzą w ich rosnące umiejętności i oferują im coraz wyższe wynagrodzenia. W 2018 roku w porównaniu z rokiem poprzednim zarobki początkujących programistów wzrosły aż o 9 proc. Ich pensje były średnio 37,5 proc. niższe niż seniorów, co jednak nie powinno martwić w obliczu tendencji malejącej, jeśli chodzi o czas, jaki należy przepracować, aby otrzymać awans w tej branży.

fot. mat. prasowe

Wysokość wynagrodzenia w zależności od technologii

Najbardziej dochodowym językiem programowania roku 2018 okazała się Scala.


Wyzwania na 2019 rok


- Pozyskanie talentów jest jednym z największych wyzwań przed jakimi stoją obecnie pracodawcy, w tym także pracodawcy IT. W sytuacji ogromnego deficytu pracowników oraz wzrastającej konkurencyjności rynku, nie lada wyzwaniem staje się zarówno zatrudnienie nowych osób, jak też utrzymanie motywacji i atrakcyjności miejsca pracy wśród aktualnej kadry. Firmy stoją więc przed koniecznością ciągłego poszukiwania niestandardowych rozwiązań rekrutacyjnych. Jednym z kierunków działań jest praca nad zwiększaniem rozpoznawalności marki u coraz to młodszych kandydatów. - komentuje wyniki raportu Martyna Wójcik - trener Sages i Kodołamacz, Specjalista HR z wieloletnim doświadczeniem w rekrutacjach IT.

Ekspertka wskazuje, że niewątpliwie także 2019 rok będzie czasem poszukiwań metod dotarcia do najmłodszych pracowników. Zachęcenie ich do łączenia studiów z pracą, będzie wymagało od firm nie tylko dostosowania do preferowanej przez nich formy kontaktu za pomocą social mediów czy poprzez SMS, ale przede wszystkim stworzenia dopasowanej do ich potrzeb i możliwości oferty programów praktyk, staży oraz programów mentoringowych.

W przyszłym roku, zdaniem Martyny Wójcik, pracodawcy z pewnością mierzyć się będą także z relokacją pracowników. Najpopularniejszym na tą chwilę kierunkiem, jest relokacja pracowników z Ukrainy, zwłaszcza w branży produkcji i usług, ale także IT. Tu firmy coraz częściej jednak podejmują próby relokacji osób z bardziej odległych miejsc na świecie, spoza Unii Europejskiej.

*Uwzględnione w raporcie oferowane wysokości wynagrodzeń to stawki miesięczne brutto na umowie o pracę oraz netto na umowie B2B.

oprac. : eGospodarka.pl


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: