eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Zarobki programisty w pandemii. Czy są powody do obaw?

Zarobki programisty w pandemii. Czy są powody do obaw?

2020-10-20 10:27

Zarobki programisty w pandemii. Czy są powody do obaw?

Programista © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Zarobki programistów to temat, który już od dawna elektryzuje wręcz opinię publiczną. Oczywistym tego powodem jest ich wysokość. Czy wybuch pandemii zahamował wzrost wynagrodzeń w branży IT? Nic na to nie wskazuje. Według danych zebranych przez Kodilla.com, aż 8 na 10 ofert pracy oferowanych obecnie programistom przez agencje zatrudnienia dotyczą stanowisk, na których zarobić można minimum 15 tys. zł miesięcznie. Ko może liczyć na taką pensję?

Przeczytaj także: Ile zarabia programista junior? Czego oczekuje? Co umie?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Czy wybuch pandemii zahamował wzrost wynagrodzeń w branży IT?
  • Jak kształtują się zarobki programisty zatrudnionego na podstawie umowy B2B?
  • Ile zarabiają programiści obsługujący najpopularniejsze technologie?


Pracownicy wyspecjalizowani w nowych technologiach to jedna z najbardziej rozchwytywanych na rynku pracy grup zawodowych. Ich deficyt dostrzegalny był już wcześniej, a pandemia nic właściwie w tej kwestii nie zmieniła. W covidowym kryzysie znaczącej zmianie nie uległy też ani komfort pracy, ani też zarobki programistów.

Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT ze szkoły programowania online Kodilla.com przyznaje, że programiści to jeden z niewielu zawodów, którego skutki pandemii albo nie doknęły w ogóle, albo też dosięgnęły w bardzo niewielkim stopniu.
Mimo trudnej sytuacji gospodarczej średni wzrost wynagrodzeń w tym sektorze – począwszy od marca 2020 do dziś - wynosi optymistyczne 5-10%. Poza tym, aż 18% specjalistów IT deklaruje, że ich zarobki w tym okresie wzrosły - komentuje Magdalena Rogóż.

Na jakich stanowiskach zarobki programisty sięgają 15 tys. zł?


Zarobki w branży IT różnią się w zależności od formy zatrudnienia. W przypadku umów o pracę, 60-70% ofert proponowanych przez agencje czy portale rekrutacyjne to stanowiska z wypłatą rzędu od 15 tys. zł wzwyż. Najwięcej takich propozycji jest dla kandydatów posiadających co najmniej 4-5-letnie doświadczenie w branży i rozległą wiedzę na temat rozwiązań komercyjnych.
- Oczywiście, zdarzają się firmy, które oferują wyższe wynagrodzenia, nawet do 18 tys. zł brutto. Trzeba też pamiętać o podwyższonych kosztach uzyskania przychodu, powiększających kwotę netto, którą pracownik otrzyma po odliczeniu podatków - tłumaczy Krzysztof Kobyliński, lider zespołu IT w firmie Devire.

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze technologie i wynagrodzenia (B2B)

W przypadku umów B2B propozycji pracy, za którą pensja zaczyna się od 15 tys. zł brutto, jest aż 80%


Na jeszcze więcej ofert mogą liczyć programiści, którzy chcą pracować na kontraktach B2B. Propozycji pracy, za którą pensja zaczyna się od 15 tys. zł brutto, jest aż 80%. Takie wynagrodzenia oferowane są zazwyczaj ekspertom na poziomie regular oraz senior, którzy posiadają co najmniej 3-letnie doświadczenie w branży. Choć, jak przyznaje Anastasia Kotliarenko z Devire, są wyjątki od tej reguły:
- Ogólna tendencja jest taka, że programista, który chce zarabiać na umowie B2B 15 tys. złotych i więcej, powinien posiadać od 3 do 5 lat doświadczenia. Zdarza się jednak, że programista z 2-letnim doświadczeniem otrzyma wynagrodzenie na podobnym poziomie. Wszystko zależy od technologii, w której programuje - mówi ekspertka.

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze technologie i wynagrodzenia (umowa o pracę)

Specjalista Java może liczyć na 14 000-16 000 brutto miesięcznie


Magdalena Szabelska, managerka w zespole rekrutacji i kontraktów IT w międzynarodowej agencji zatrudnienia Randstad zauważa, że zarobki od 15 tys. zł wzwyż dotyczą zwykle najbardziej pożądanych profili kandydatów, do których trudno dotrzeć. Jak dodaje:
- Z naszej perspektywy ok. 70% ofert pracy dla programistów dotyczy stanowisk, na których można zarobić powyżej 15 tys. zł miesięcznie. Dotyczy to testerów automatycznych, programistów Java i .NET z przynajmniej 3-letnim doświadczeniem, a także specjalistów o kompetencjach regular i senior z obszaru big data oraz IT security.

W przypadku Javy zazwyczaj wymagane są konkretne wersje tego języka - 7, 8, 11 lub nowsze. Dodatkowo kandydat powinien znać frameworki: Spring, Hibernate, bazy danych SQL, NoSQL. Zdarza się również, że mile widziane jest doświadczenie w konkretnej branży (bankowej, finansowej, ubezpieczeniowej). Z kolei w przypadku Frontendu, najczęściej występuje kombinacja technologii JavaScript, CSS, HTML + Angular albo React.js. Jeśli chodzi o C++, są to najczęściej C/C++, Linux, Git, Gitlab, Unit testing.

Pomimo wymienionych wyżej języków cały czas na popularności zyskuje Python, technologie mobile dla Androida i iOS oraz wspominany React.js. Oczywiście, oprócz stricte technicznych wymagań, pracodawcy zwracają uwagę na osobowość kandydata, cechy miękkie oraz znajomość języka angielskiego, która jest teraz warunkiem koniecznym.

Progamista freelancer też ma szansę na 15k


Okazuje się, że nawet nie nawiązując stałej współpracy z firmą IT można zarobić 15 tys. zł miesięcznie. Kodilla.com poprosiła o aktualne dane portal Useme.com, serwis ułatwiający rozliczanie usług freelancerskich. W przypadku programistów tylko w przeciągu ostatniego roku umów o dzieło na 15 tys. zł lub więcej było 45.
- Oczywiście to nie to samo co etat, ale praca jako wolny strzelec to większa swoboda. Taki programista jest znacznie bardziej niezależny. I choć freelance nie gwarantuje, że tak dobre zarobki będą regularne, to jednak z naszych obserwacji wynika, że mogą być powtarzalne. Jeśli programista wykona swoje obowiązki w satysfakcjonujący firmę sposób, będzie mógł liczyć na ciągłość - mówi Robert Włodarek z Useme.com.

A jakie są średnie zarobki programisty?


Według danych No Fluff Jobs, portalu z ofertami pracy dla programistów, mediana najniższych proponowanych zarobków w przypadku umowy B2B w pierwszym półroczu 2020 roku wyniosła 12 tys. zł (+ VAT), podczas gdy w pierwszej połowie roku 2019 było to 10 tys. zł (+VAT). W przypadku najwyższych pensji mediana wyniosła 17,6 tys. zł (+ VAT), czyli o 10 proc. więcej niż rok wcześniej. W przypadku umów o pracę (UoP) oferowane wynagrodzenie specjalistów w branży IT w analizowanym okresie br. wynosiło od 8,9 do 13,2 tys. zł brutto i było kilka procent wyższe niż w ub.r.

Według No Fluff Jobs najbardziej poprawiły się w ostatnim czasie pensje tzw. midów. Na umowach B2B proponowano im między 9 a 14 tys. zł (+ VAT), podczas gdy rok temu przedział ten wynosił 8-13 tys. zł. Na umowie o pracę wynagrodzenie midów waha się natomiast między 8 a 12 tys. zł brutto. Juniorzy mogą obecnie liczyć na wynagrodzenia w przedziale od 4 do 7 tys. zł (+ VAT) na B2B, a na umowie o pracę od 4 do 6,3 tys. zł brutto. Seniorzy mogą liczyć dalej na najwyższe wynagrodzenia w branży, które wynoszą od 15 do nawet 20 tys. zł (+ VAT) na B2B oraz 13-18 tys. zł brutto na umowach o pracę - podaje No Fluff Jobs.

Na najlepsze wynagrodzenia od lat mogą liczyć programiści znający język Java


Według najnowszego raportu Sedlak & Sedlak mediana miesięcznych wynagrodzeń dla programisty wkraczającego na rynek pracy (Junior Java Developer) wynosi 5,6 tys. zł brutto (na umowie o pracę). Programista z doświadczeniem (tzw. mid) w zależności od rodzaju umowy, zarabia już 8,5-11,9 tys. zł. Zarobki seniorów sięgają 15 tys. zł.

fot. mat. prasowe

Mediana miesięcznych wynagrodzeń całkowitych wypłaconych programistom Java na różnych poziomach orga

Mediana miesięcznych wynagrodzeń dla programisty wkraczającego na rynek pracy (Junior Java Developer) wynosi 5,6 tys. zł brutto


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: