eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Ile zarabia programista w 2018 roku?

Ile zarabia programista w 2018 roku?

2018-07-29 00:22

Ile zarabia programista w 2018 roku?

Ile zarabia programista? © SolisImages - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wynagrodzenia w branży IT to temat, który z pewnością interesuje wiele osób. Zainteresowanie to może wiązać się z faktem, iż jest to niezwykle szybko rozwijająca się branża, wyznaczająca nowe trendy w podejściu do pracownika. Czynnikiem, który w dużym stopniu na to wpływa jest globalizacja. Sprzyja ona transferowi wiedzy, informacji i nowych technologii. Te powodują, iż zarobki w branży IT równie szybko się zmieniają. Aby pogłębić temat, przeanalizowaliśmy jakimi językami programowania posługują się najlepiej zarabiający developerzy, jak duże mają doświadczenie i czy pochodzenie kapitału firmy wpływa na ich zarobki.

Przeczytaj także: Polscy programiści nadal mogą liczyć na wysokie zarobki

Wysokość wynagrodzeń programistów, a język programowania, którym się posługują


W raporcie płacowym Sedlak & Sedlak dla branży IT - 2018 uwzględniono poziom dochodów, jakie osiągają programiści pracujący w różnych środowiskach programowania. Wśród nich wyróżnić możemy programistów .NET/#C, Front-End, technologii Java czy aplikacji mobilnych. Z analiz wynika, że najlepiej zarabiają programiści Java, jako kolejni plasują się programiści aplikacji mobilnych. Na nieco niższe wynagrodzenie, bo na poziomie 8 017 PLN liczyć mogą programiści Front-End. Programiści .NET/#C są najmniej zarabiającą grupą developerów. Porównując do programistów Java/JEE/J2EE, ich wynagrodzenie jest niższe o 14%.

fot. mat. prasowe

Mediana wynagrodzeń doświadczonych programistów ze znajomością różnych języków programowania

Z analiz wynika, że najlepiej zarabiają programiści Java.


Wysokość wynagrodzenia programistów w zależności od posiadanego doświadczenia


Doświadczenie, jakie posiadają programiści w znacznym stopniu wpływa na wysokość ich zarobków. Przykładowo developerzy Java/JEE/J2EE, jako młodsi specjaliści mogą oczekiwać wynagrodzenia na poziomie 5 527 PLN. Eksperci posługujący się tym językiem zarabiają już 13 964 PLN. Różnica wynagrodzenia między młodszym specjalistą, a ekspertem wynosi więc 8 437 PLN.

fot. mat. prasowe

Mediana wynagrodzeń programistów Java/JEE/J2EE w zależności od doświadczenia

Developerzy Java/JEE/J2EE, jako młodsi specjaliści mogą oczekiwać wynagrodzenia na poziomie 5 527 PLN.


Wynagrodzenia w firmach o różnym kapitale


Firmy z kapitałem zagranicznym zazwyczaj oferują wyższe zarobki na danym stanowisku. Przykładowo starszy specjalista baz danych zarabia w przedsiębiorstwie zagranicznym o 11% więcej niż osoby zatrudnione w firmach polskich, a w przypadku Front-End developerów jest to różnica 14%.

fot. mat. prasowe

Wysokość wynagrodzeń starszych programistów w firmach o różnym kapitale

Firmy z kapitałem zagranicznym zazwyczaj oferują wyższe zarobki na danym stanowisku.


Benefity oferowane programistom


Benefity to ważny element systemu wynagrodzeń w każdej firmie. W raporcie płacowym Sedlak & Sedlak dla branży IT uwzględniono wiele form dodatkowej motywacji pracowników. Wśród nich można wymienić możliwość pracy zdalnej, szkoleń zawodowych, elastyczny czas pracy, dopłaty do wyżywienia, dodatkową opiekę medyczną oraz polisę na życie. Poniższy wykres przestawia popularność benefitów, oferowanych programującym w danym języku. Wśród tych wymienionych, opieka medyczna jest najczęściej oferowanym benefitem. Stosunkowo często pracodawcy stosują także elastyczny czas pracy oraz możliwość pracy zdalnej.

fot. mat. prasowe

Rodzaje benefitów oferowane starszym programistom

Opieka medyczna jest najczęściej oferowanym benefitem.


Podsumowanie


W powyższym artykule opisano zależność pomiędzy wysokością wynagrodzenia, a środowiskiem, w którym pracują programiści, poziomem doświadczenia jakie posiadają oraz pochodzeniem kapitału firmy. Przedstawiono także popularność otrzymywania benefitów w zależności od języka programowania.

Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Niezłe zarobki

    strzyga / 2018-08-07 21:01:51

    Patrzyłem ostatnio na to zestawienie: https://nofluffjobs.com/blog/oferowane-zarobki-w-it-w-2018-roku-ile-zarabia-programista-w-polsce-infografika/ i muszę powiedzieć, że zarobki naprawdę niezłe. Do tego na rynku jest ciągłe zapotrzebowanie na branżę IT, wydaje się więc, że wypłaty będą szły w górę. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: