eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Polscy programiści nadal mogą liczyć na wysokie zarobki

Polscy programiści nadal mogą liczyć na wysokie zarobki

2018-07-10 09:48

Polscy programiści nadal mogą liczyć na wysokie zarobki

Programista © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Zarobki w branży IT to temat, który już od dawna elektryzuje opinię publiczną. Szczególną grupą w tym sektorze są programiści, których unikalne umiejętności są na rynku pracy bardzo cenione. Z danych przedstawionych przez No Fluff Jobs wynika, że żyje się im bardzo dobrze i nic nie wskazuje na to, aby ta sytuacja miała się zmienić. Ile zarabia programista?
Kim u licha jest programista? Takie pytanie zadaje sobie spora rzesza tych, którzy z niedowierzaniem i szczyptą zazdrości spoglądają w raporty dotyczące wynagrodzeń speców od programowania. Otóż są to przede wszystkim eksperci od tworzenia stron internetowych i aplikacji. Ci z nich, którzy władają Javą, JavaScript, .NET, Phytonem czy PHP, rzeczywiście mogą liczyć na sowite wynagrodzenia. Z raportu płacowego wynika, że informatyk może zarobić się przeciętnie 11000 złotych brutto w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub 12000 zł netto jeśli zdecyduje się na umowę B2B, a więc wystawianie faktur za zlecone i wykonane zadania.

Najbardziej opłacalne technologie


Jak dowodzi raport No Fluff Jobs, w przypadku umowy o pracę najbardziej dochodową technologią jest Angular ze średnią wysokością zarobków na poziomie 12000 złotych brutto. Angular to napisany w języku JavaScript, tak zwany otwarty framework, czyli platforma umożliwiająca tworzenie aplikacji mobilnych i internetowych. Z kolei w przypadku rozliczeń B2B, najwięcej zarobią programiści tworzący w oparciu o technologię Spring - szkielet tworzenia aplikacji w języku Java, którzy średnio mogą liczyć na 15000 złotych netto. W jednym i drugim przypadku, niezależnie od formy kontraktu, na podium znalazła się Java, która dotychczas królowała w zestawieniach. Osoby specjalizujące się w tej technologii zarobią niewiele mniej. Średnia zarobków dla programistów Java w zatrudnionych w ramach umowy o pracę to 11500 zł brutto, a w przypadku kontraktów B2B to 14250 zł netto.

Programowanie tylko dla ekspertów, czy dla każdego?


„ Nie da się ukryć, że na rynku pracy IT potrzeba przede wszystkim osób z dużym doświadczeniem, co przekłada się oczywiście na ich zarobki. Z jednej strony jest to zrozumiałe, gdyż takie osoby są w stanie aktywnie uczestniczyć w realizowaniu projektów bez żadnego przeszkolenia, właściwie od momentu rozpoczęcia współpracy. Jednakże z drugiej strony jest to swego rodzaju błędne koło, ponieważ uniemożliwia rzeszy absolwentów zdobycie cennego doświadczenia biznesowego, wymaganego przez firmy. Dlatego właśnie No Fluff Jobs od jakiegoś czasu prowadzi akcję “Początki w IT bez ściemy!”, która oprócz popularyzacji zatrudnienia programistów stawiających pierwsze kroki w świecie IT, oferuje również dziesiątki materiałów pomocnych początkującym programistom.” – informuje Tomasz Bujok, CEO & Co-founder No Fluff Jobs.

fot. mat. prasowe

Wysokość zarobków na umowie o pracę i umowie B2B

Zarobki oferowane na umowie B2B są nieco wyższe.


Java dostępna dla każdego.


W powszechnym przekonaniu, nauka języka programowania, takiego jak Java jest bardzo trudna i długotrwała. Niekoniecznie jest to prawdą. Oczywiście wymagane są pewne predyspozycje takie jak umiejętność logicznego myślenia. Natomiast, podstawowe kompetencje niezbędne do rozpoczęcia pracy w tym zawodzie można zdobyć w trakcie kilkutygodniowych szkoleń, takich jak na przykład Bootcamp Java organizowany przez Kodołamacz.pl. Bootcampy pozwalają na zdobycie kompetencji w relatywnie krótkim czasie, dzięki czemu proces przebranżowienia się jest znacząco krótszy w porównaniu do tradycyjnych form szkolenia, takich jak na przykład studia podyplomowe.
„W trakcie bootcampów przygotowujemy uczestników do rozpoczęcia kariery na poziomie juniorskim. Program bootcampów, dobór technologii oraz narzędzi, a także warsztatowy charakter zajęć zostały sprofilowane pod kątem potrzeb rynku i kompetencji, które są obecnie najbardziej poszukiwane przez pracodawców.” – mówi Radosław Szmit, opiekun bootcampów Java i Fullstack w Kodołamacz.pl.

fot. mat. prasowe

Wysokość zarobków ze względu na technologię

Specjalista od Javy na umowie o pracę zarabia średnio 11500 zł.


Praca w domu zamiast w biurze?


Coraz częściej słyszymy o pracy zdalnej, która szczególnie w przypadku osób zatrudnionych w branży IT, często jest wygodną alternatywą wobec pracy stacjonarnej. Programiści, którzy decydują się na wykonywanie swojego zawodu poza biurem mogą liczyć na około 8300 – 14000 złotych netto w przypadku kontraktu B2B i 11500 – 16000 zł brutto, jeśli mają umowę o pracę.

fot. mat. prasowe

Wysokość zarobków w największych miastach

Różnice w zarobkach pomiędzy poszczególnymi miastami nie są duże.


Kraków, Warszawa, a może Trójmiasto?


Wysokość zarobków w dużych miastach jest zbliżona i co ciekawe przenosiny do Warszawy nie zawsze stanowią w tym wypadku gwarancję wyższych zarobków. Wszystko zależy od specjalizacji oraz formy kontraktu. Jeśli chodzi o zatrudnienie na umowę o pracę, na stanowiskach seniorskich na najwyższe zarobki - średnio 15000 zł brutto - mogą liczyć osoby, które wybiorą pracę w Trójmieście. Warszawa ze średnią 14 000 zł jest na drugim miejscu, a po piętach depczą jej Kraków i Wrocław, gdzie średnia pensja na tych stanowiskach jest o tysiąc złotych niższa. Natomiast, w przypadku kontraktów B2B dla stanowisk seniorskich najwyższe średnie stawki oferowane są w Warszawie. Mowa tutaj o 14500 zł netto. Natomiast, tuż za stolicą znalazły się Kraków i Wrocław, gdzie analogiczne stawki są jedynie o 500 złotych niższe.

fot. mat. prasowe

Wysokość zarobków ze względu na stopień zaawansowania zawodowego i kategorie

Średnie zarobki Senior Java Developera na umowie o pracę to 11,5 tys. zł


Informacje o badaniu
Wszystkie dane pochodzą z ogłoszeń o pracę zamieszczonych w portalu No Fluff Jobs w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2018 roku. Próbę badawczą stanowiło 1886 ofert opublikowanych na portalu w danym okresie. Wysokość wynagrodzenia w przypadku umów o pracę w każdym przypadku jest kwotą brutto, natomiast w przypadku umów B2B zawsze jest kwotą netto na fakturę.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: