eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Poniedziałek, czyli czas na wniosek o emeryturę

Poniedziałek, czyli czas na wniosek o emeryturę

2018-07-22 00:36

Poniedziałek, czyli czas na wniosek o emeryturę

Wniosek o emeryturę © fizkes - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Statystyki prowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dowodzą, że dniem, w którym Polacy najczęściej decydują się złożyć wniosek o emeryturę jest poniedziałek. Taka tendencja utrzymuje się już od wielu miesięcy. Czy to oznacza, że weekend jest momentem podejmowania ważnych decyzje?

Przeczytaj także: Od dziś możesz złożyć wniosek o emeryturę. ZUS rozpoczął nabór

Przypomnijmy, bieżące przepisy wskazują, ze świadczenie emerytalne zostaje przyznane nie wcześniej niż od miesiąca, w któym złożono do ZUS stosowny wniosek. Ten ostatni z kolei można złożyć nie wcześniej niż 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
- Komplet dokumentów, który należy dołączyć do wniosku jest uzależniony od tego, czy ubezpieczony ma już ustalony kapitał początkowy, czy nie. Jeśli mamy ustalony kapitał, nie musimy już składać żadnych dokumentów dodatkowych do wniosku – mówi Iwona Kowalska, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Jeśli natomiast nie mamy ustalonego kapitału początkowego musimy dołączyć dokumenty potwierdzające nasze okresy składkowe i nieskładkowe oraz zaświadczenia o zarobkach – dodaje rzeczniczka.

fot. mat. prasowe

Dzienny wpływ wniosków o emerytury do ZUS

W pierwszy dzień tygodnia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpływa najwięcej wniosków od osób, które chcą przejść na emeryturę.


Wysokość emerytury uwarunkowana jest kilkoma czynnikami, w tym:
  • sumą opłaconych zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie społeczne emerytalne,
  • wysokością zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz
  • średnim dalszym trwaniem życia, ogłaszanym przez Główny Urząd Statystyczny.

Zatem istnieje zależność, która opiera się na zasadzie: im dłużej pozostajemy na rynku pracy, a tym samym odprowadzamy składki, tym wyższą będziemy mieć emeryturę.
- Warto pamiętać, że nikt nie ma obowiązku przejścia na emeryturę tylko takie prawo. Zanim podejmiemy decyzję o zakończeniu swojej działalności zawodowej warto przemyśleć czy dłuższa praca nie jest dla nas korzystniejsza finansowo – dodaje Iwona Kowalska.

fot. mat. prasowe

Wpływ wniosków

Emerytury mężczyzn są pokaźnie wyższe.


Jeżeli ktoś waha się czy złożyć wniosek o emeryturę w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego czy pracować dłużej warto skorzystać z usług doradców emerytalnych, którzy wyjaśniają klientom - potencjalnym emerytom - od czego zależy wysokość emerytury, mogą wyliczyć w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia oraz zrobić symulację jej wysokości w zależności od czasu zakończenia aktywności zawodowej. Doradcy mogą pokazać przyszłemu emerytowi, jaki moment jest dla niego najkorzystniejszy do przejścia na emeryturę, ale ostateczną decyzję każdy musi podjąć samodzielnie. Żeby spotkać się z doradcą wystarczy podczas wizyty w ZUS wybrać na biletomacie kategorię spraw „Emerytury/Renty", a następnie pole „Doradca emerytalny". Osoby, które mają konto na Platformie Usług Elektronicznych, mogą umówić się na wizytę u doradcy przez Internet.

Uwaga! Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Najlepiej zrobić to właśnie w poniedziałki gdyż w tym dniu ZUS jest czynny do godziny 18.00 i często popołudniu nie ma żadnych kolejek.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: