eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Myślisz o emeryturze? Sprawdź czy masz naliczony kapitał początkowy

Myślisz o emeryturze? Sprawdź czy masz naliczony kapitał początkowy

2017-03-22 00:30

Myślisz o emeryturze? Sprawdź czy masz naliczony kapitał początkowy

Bez naliczenia kapitału emerytura jest dużo niższa © vivoo - Fotolia.com

Naliczenie kapitału początkowego to zabieg, który może powiększyć świadczenie emerytalne nawet o tysiąc złotych. Polacy zdają się o tym nie wiedzieć - na Dolnym Śląsku nie zrobiło tego jeszcze 27,5 proc. potencjalnych emerytów. W 2014 roku kapitał początkowy ustalono dla 8,1 mln osób, jego przeciętna kwota sięgnęła 84 tys. zł.

Przeczytaj także: Wysokość emerytury. Czy opłaca nam się dłużej pracować?

Obniżenie wieku emerytalnego powoduje, że wszystkie osoby, które 1 października bieżącego roku ukończą 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni), będą mogły wnioskować o emeryturę. ZUS prognozuje, że w ostatnim kwartale bieżącego roku uprawnienia emerytalne w związku z obniżeniem progu przejścia na emeryturę zyska nawet 300 tysięcy Polaków. Spora część tej grupy nie ma jeszcze wyliczonego kapitału początkowego, a to właśnie od niego zależy przecież wysokość przyszłego świadczenia.

Aby ZUS mógł obliczyć kapitał początkowy, należy dostarczyć mu dokumenty poświadczające wysokość zarobków i lata pracy u poszczególnych pracodawców przed 1999 rokiem. Dopiero na tej podstawie będzie mógł podjąć decyzję o kwocie, którą dopisze do konta emerytalnego. Wniosek można złożyć w dowolnym momencie, ale najlepiej nie odkładać tego na ostatnią chwilę.
- Jeśli nie zadbamy o to, aby ZUS wyliczył kapitał początkowy, wysokość przyszłej emerytury może nas dalece rozczarować. Na Dolnym Śląsku zwleka z tym ciągle 27,5 proc. potencjalnych emerytów – mówi Iwona Kowalska regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Ustalenie kapitału początkowego już teraz przełoży się na skrócenie procesu związanego z wnioskiem o ustalenie prawa do emerytury – zapewnia rzeczniczka.

W związku ze zmianą ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, której przepisy od 1 października 2017 r. spowodują obniżenie wieku emerytalnego ZUS spodziewa się wzmożonego wpływu wniosków o emeryturę osób, które już ukończyły ten wiek, lub też do końca 2017 r. osiągną powszechny wiek emerytalny.

fot. vivoo - Fotolia.com

Bez naliczenia kapitału emerytura jest dużo niższa

Naliczenie kapitału początkowego może zwiększyć emeryturę nawet o ponad tysiąc zł.


- Spodziewamy się dużego zainteresowania i napływu wielu tysięcy wniosków, więc już dzisiaj zachęcam do uregulowania formalności związanych z kapitałem początkowym – apeluje Iwona Kowalska.

Emerytura dla osób, które złożą wniosek korzystając z obniżenia wieku emerytalnego ustalona będzie według nowych, zreformowanych zasad, gdzie podstawą obliczenia wysokości comiesięcznej wypłaty jest m.in. kwota zwaloryzowanych składek emerytalnych i kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego. W grupie osób uprawnionych do emerytury znajdą się, zatem osoby, które nigdy nie miały ustalonego kapitału początkowego a wiec do wyliczenia wysokości świadczenia zabraknie jednego, ważnego składnika. Ponadto w grupie tych ubezpieczonych będą także osoby, które, co prawda miały już ustalony kapitał początkowy, jednak w związku ze zmianami przepisów w sposobie jego obliczenia, przeliczenie kapitału początkowego może spowodować korzystniejsze obliczenie jego wysokości.

Przeliczenie kapitału początkowego


Przypominamy, że kapitał początkowy podlega przeliczeniu (tj. ponownemu ustaleniu) w razie nadesłania do ZUS dokumentów, które nie były wcześniej dostarczone, np. może to być nowy dowód umożliwiający zwiększenie stażu pracy, tj. okresów składkowych lub nieskładkowych, albo nowe dowody w sprawie wynagrodzenia (dochodu). Ponieważ liczne zmiany prawne w zakresie ustalania kapitału początkowego, które miały miejsce w latach 2011-2015, powodują konieczność przeliczenia wcześniej ustalonego kapitału początkowego, zatem warto sprawdzić czy nasz kapitał może zostać przeliczony np. z powodu okresu sprawowania opieki nad dzieckiem.

W przypadku, gdy ubezpieczony miał ustalony kapitał początkowy na zasadach obowiązujących przed wejściem w życie ustawy zmieniającej, może wystąpić z wnioskiem o ponowne ustalenie jego wysokości z zastosowaniem znowelizowanych przepisów.

Do pobrania:
ZUS KP-3


W placówkach i na stronie internetowej ZUS dostępny jest formularz wniosku o ponowne ustalenie kapitału początkowego: ZUS Kp- 3. Wniosek po wypełnieniu należy podpisać a następnie przesłać pocztą (listem zwykłym) lub dostarczyć osobiście do ZUS. Informację o przeliczeniu kapitału dostaniem do domu. Od wydanej decyzji przysługuje odwołanie za pośrednictwem Oddziału ZUS do Sądu Okręgowego - Sądu Pacy i Ubezpieczeń Społecznych w terminie miesiąca od daty doręczenia decyzji. Postępowanie odwoławcze w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych jest wolne od opłat.

Przeczytaj także: 2 grosze emerytury? To realia 2 grosze emerytury? To realia

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: