eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Choroby - najczęściej zadawane pytania

Choroby - najczęściej zadawane pytania

2006-03-08 11:40

Każdemu z nas może przytrafić się choroba i wiążąca się z nią konieczność przebywania na zwolnieniu lekarskim. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się w tym wypadku pytania i wątpliwości.

Przeczytaj także: Świadczenie chorobowe finansowane w całości przez ZUS nadzieją dla wielu pracodawców

Czy w czasie zwolnienia lekarskiego mogę wyjechać np. odwiedzić rodzinę? Oczywiście moja choroba nie wymaga ciągłego leżenia.

Celem zwolnienia jest zapewnienie ubezpieczonemu możliwości leczenia się. I dlatego też jest zwalniany z obowiązku pracy. Potraktowania czasu choroby jako okazji do prywatnych wyjazdów może być potraktowane jako złamanie prawa i może być np. powodem oskarżenia ubezpieczonego o wyłudzenie zwolnienia i świadczeń pieniężnych.

Jak szybko należy zawiadomić pracodawcę o chorobie i zwolnieniu?

Nie później niż drugiego dnia nieobecności. Natomiast samo zwolnienie dostarczyć należy w ciągu 7 dni.

Jestem chory, na zwolnieniu, ale otrzymałem wezwanie do ZUS na spotkanie z lekarzem. Czy muszę pójść?

Tak. Pracodawca i ZUS mają prawo skontrolować rzeczywisty stan zdrowia osoby pobierającej zasiłek - w celu ograniczenia nadużyć. W tym celu może zaprosić chorego na spotkanie z lekarzem orzecznikiem ZUS, który potwierdzi - lub podważy - diagnozę lekarza wystawiającego zwolnienie. Od decyzji lekarza orzecznika można sie oczywiście odwoływać.

Pracuję od kilku miesięcy na podstawie umowy o dzieło i jeszcze nie zacząłem opłacać składki ubezpieczeniowej. Planuję zajść w ciążę i zastanawiam się, czy warto ubezpieczyć się juz teraz, czy dopiero wtedy, jak będę musiała przerwać pracę.

Osoby, które nie są pracownikami (nie pracują na podstawie umowy o pracę) nabywają prawo do zasiłku dopiero po 6 miesiącach opłacania składki. W Pani przypadku warto więc ubezpieczyć się jak najszybciej i liczyć, że potrzeba otrzymywania zasiłku pojawi się nie wcześniej niż po pół roku. W przeciwnym wypadku zasiłek się nie należy.

Jak szybko muszę dostarczyć zwolnienie lekarskie pracodawcy?

W ciągu 7 dni. Dostarczenie zwolnienia w terminie późniejszym powoduje zmniejszenie wysokości zasiłku od 7 dnia zwolnienia do dnia dostarczenia zwolnienia pracodawcy.

Jestem od miesiąca na zwolnieniu. Przyjaciółka zaproponowała mi, żebym w tym czasie przetłumaczyła dokumenty dla jej firmy. Czy mogę to zrobić nie naruszając prawa?

Tak, ale wtedy stracisz prawo do zasiłku. Zasiłek chorobowy jest świadczeniem wypłacanym jako "zadośćuczynienie" za utracony z powodu choroby zarobek. Nie ma możliwości otrzymywania równocześnie wynagrodzenia za pracę i świadczenia chorobowego.

W czasie urlopu wypoczynkowego złamałem nogę. Czy mogę przerwać urlop i pójść na zwolnienie?

Tak, w takim przypadku ubezpieczonemu przysługuje normalne prawo do zasiłku. Tym samym - od momentu otrzymania zwolnienia lekarskiego - urlop wypoczynkowy przerywa swój bieg, czyli pracownik nie traci wolnych dni.

oprac. : Pracuj.pl Pracuj.pl

Wypadek przy pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: