eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Ile zarabia kierowca? Budżetówka płaci lepiej niż sektor prywatny

Ile zarabia kierowca? Budżetówka płaci lepiej niż sektor prywatny

2014-09-01 13:25

Ile zarabia kierowca? Budżetówka płaci lepiej niż sektor prywatny

Ile zarabia kierowca? © Kzenon - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Kierowcy ciężarówek i autobusów zatrudnieni w sektorze państwowym zarabiali o 42% więcej niż kierowcy pracujący w sektorze prywatnym – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Co ciekawe: kobiety pracujące w tym zawodzie zarabiały „na państwowym” więcej niż mężczyźni.

Przeczytaj także: Zarobki kierowców autobusów i ciężarówek. Które wyższe?

Najwięcej pań należało do grupy kierowców autobusów i ciężarówek zatrudnionych w sektorze publicznym. Na ogólną liczbę 45 tys. zatrudnionych w tej grupie, kobiet było 1,2 tysiąca, natomiast w sektorze prywatnym ciężarówkami i autobusami kierowało ok. 500 pań.

Można domniemywać, że stosunkowo liczna reprezentacja kobiet w grupie „kierowcy ciężarówek i autobusów zatrudnieni w sektorze publicznym” wynika z coraz częstszego zatrudniania pań w komunikacji miejskiej.
Zarobki kobiet pracujących jako kierowcy ciężarówek i autobusów w sektorze publicznym były o niemal 56% wyższe niż ich koleżanek z sektora prywatnego.

Wśród kierowców samochodów ciężarowych i autobusów najniżej opłacani byli pracownicy najmłodsi i najstarsi – wynika z danych GUS. Niskie wynagrodzenia otrzymywali z jednej strony przedstawiciele grupy wiekowej 21-24 lata, zazwyczaj początkujący kierowcy, którzy dopiero zaczynają karierę zawodową, z drugiej zaś grupa kierowców w wieku 65 lat i więcej. Przeciętne miesięczne pensje kierowców z grupy wiekowej 21-24 lata były równe 2 212 PLN, natomiast z grupy 65+ były znacznie niższe i wynosiły 1 860 PLN.

fot. mat. prasowe

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto kierowców w sektorze prywatnym i publicznym

Jeśli pracować jako kierowca, to lepiej w budżetówce.


Przypomnijmy, że w roku 2012, w którym GUS przeprowadzał badanie, ustawowa płaca minimalna wynosiła 1 500 PLN. Trzeba też zaznaczyć, że osoby, które przekroczyły 65 rok życia, w 2012 roku miały już, co do zasady, prawo do przejścia na emeryturę. Grupa kierowców po 65 roku życia była więc w sytuacji szczególnej – można przypuszczać, że znaczącą jej część stanowiły osoby dorabiające sobie do emerytury bądź też nieposiadające stażu wymaganego do jej otrzymania. Tacy pracownicy nie mają silnej pozycji negocjacyjnej na rynku pracy.

fot. mat. prasowe

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto kierowców ciężarówek i autobusów w 2012

Doświadczeni kierowcy mogą liczyć na zdecydowanie wyższe zarobki.


Najwyższe przeciętne miesięczne wynagrodzenie wśród kierowców w 2012 roku dotyczyło osób z grupy wiekowej 55-59 lat i wynosiło 3 035 PLN.

Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. .

Dominik Dębowski,

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: