eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Zarobki kierowców autobusów i ciężarówek. Które wyższe?

Zarobki kierowców autobusów i ciężarówek. Które wyższe?

2020-08-10 00:44

Zarobki kierowców autobusów i ciężarówek. Które wyższe?

Kierowca © wellphoto - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Pracownik zatrudniony na stanowisku kierowcy musi posiadać m.in. prawo jazdy kategorii D, świadectwo kwalifikacji zawodowej oraz zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Do wykonywania zawodu kierowcy niezbędne jest nie tylko zdobycie szeregu odpowiednich kwalifikacji, ale także posiadanie odpowiednich predyspozycji psychofizycznych. Czy spełnienie licznych wymagań przekłada się na wysokie zarobki? Czy istnieje różnica pomiędzy zarobkami kierowców autobusów i ciężarówek? Na te i inne pytania odpowiedź znajdą Państwo w poniższym artykule.

Przeczytaj także: Ile zarabia kierowca? Budżetówka płaci lepiej niż sektor prywatny

W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń w 2019 roku wzięło udział łącznie 895 kierowców autobusów i ciężarówek. Mediana wynagrodzenia całkowitego osób zatrudnionych na tych dwóch stanowiskach wynosiła 3 948 PLN brutto. Kierowcy samochodów ciężarowych zarabiali o 230 PLN więcej od kierowców autobusów. W badaniu wzięło udział więcej mężczyzn – stanowili oni 98% respondentów.

fot. mat. prasowe

Schemat 1. Wynagrodzenia całkowite kierowców autobusów i ciężarówek w 2019 roku

Mediana wynagrodzenia całkowitego osób zatrudnionych na tych dwóch stanowiskach wynosiła 3 948 PLN brutto.


W 2019 roku w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców (bez Warszawy) kierowcy ciężarówek zarabiali o 135 PLN więcej od kierowców autobusów. Z kolei w Warszawie sytuacja była odwrotna – to kierowcy autobusów zarabiali więcej od kierowców ciężarówek. Różnica w wynagrodzeniach na tych stanowiskach w stolicy wynosiła 701 PLN.

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Mediana wynagrodzenia kierowców w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców i w Warszawie

W 2019 roku w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców (bez Warszawy) kierowcy ciężarówek zarabiali o 135 PLN więcej od kierowców autobusów.


Różnica w medianie wynagrodzeń pomiędzy kierowcami ciężarówek z miast powyżej 100 tys. mieszkańców a ogólnopolską medianą wynagrodzeń osób wykonujących ten zawód jest niewielka. W firmach z przewagą kapitału zagranicznego kierowcy ciężarówek z miast powyżej 100 tys. mieszkają zarabiają o 50 PLN mniej niż wszyscy kierowcy ciężarówek w Polsce. Z kolei w polskich firmach różnica ta wynosi jedynie 14 PLN. Kierowcy ciężarówek mieszkający w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców w firmach zagranicznych zarabiają o 614 PLN więcej niż w firmach polskich.

fot. mat. prasowe

Wykres 2. Mediana wynagrodzenia kierowców ciężarówek w miastach pow. 100 tys. i w Warszawie

W firmach z przewagą kapitału zagranicznego kierowcy ciężarówek z miast powyżej 100 tys. mieszkają zarabiają o 50 PLN mniej niż wszyscy kierowcy ciężarówek w Polsce.


W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń na pytanie o zadowolenie z otrzymywanego wynagrodzenia całkowitego odpowiedziało 535 kierowców ciężarówek i 172 kierowców autobusów. W obu tych grupach przeważało niezadowolenie z otrzymywanego wynagrodzenia. Wśród kierowców autobusów niezadowolonych było aż 80% respondentów, z kolei wśród kierowców samochodów ciężarowych odpowiedzi negatywnej na pytanie „Czy jesteś zadowolony ze swojego wynagrodzenia całkowitego?” udzieliło 67% osób.

fot. mat. prasowe

Wykres 3. Ocena zadowolenia z wynagrodzenia wśród kierowców autobusów i ciężarówek

Wśród kierowców autobusów niezadowolonych było aż 80% respondentów.


Patrycja Małek
Sedlak & Sedlak

Informacje o badaniu: W 2019 roku w badaniu uczestniczyły 161 549 osoby. 62% uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 72% mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 68% ma wykształcenie wyższe, 45% pracuje w dużych lub wielkich przedsiębiorstwach, zaś 80% jest zatrudnionych w firmach prywatnych.


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: