eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Zarobki specjalistów i menedżerów w 2012 roku

Zarobki specjalistów i menedżerów w 2012 roku

2013-03-13 11:22

Zarobki specjalistów i menedżerów w 2012 roku

Najwyższe wynagrodzenia osiąga kadra zarządzająca © Lina - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Średnie wynagrodzenie miesięczne brutto oferowane specjalistom i menedżerom w Polsce w 2012 roku wyniosło 9 380 zł wskazuje raport Antal International. Oznacza to niewielki spadek w stosunku do zeszłego roku. Wpłynęło na to zmniejszenie pensji prawników o prawie 20%. Bez zmian pozostały natomiast średnie stawki oferowane inżynierom oraz specjalistom i menedżerom ds. sprzedaży.

Przeczytaj także: Zarobki specjalistów i menedżerów w II poł. 2011 roku

Ile zarabiają specjaliści i menedżerowie różnych dyscyplin?

Przeciętne wynagrodzenie osiągane przez specjalistów to 7 110 zł brutto, natomiast menedżerowie zarabiają o 4 000 zł więcej, ich średnia pensja wynosi 11 530 zł.

Najwyższe wynagrodzenia osiąga kadra zarządzająca – średnia miesięczna brutto wyniosła 18 130 zł.

„Wynagrodzenia oferowane kadrze specjalistycznej i menedżerskiej mimo, że nieco spadły w 2012 w stosunku do poprzedzającego roku cały czas pozostają na wysokim poziomie. Zauważamy zjawisko weryfikowania stawek przez rynek. Szerszy dostęp prawników do aplikacji powoduje wzrost podaży kandydatów w tym zawodzie i konkurencja pracodawców w obszarze stawek się zmniejsza. Nie należy jednak zapominać, że prawnicy cały czas są jedną z najlepiej wynagradzanych grup zawodowych. Rynek IT staje się coraz bardziej nasycony – informatycy po długim okresie stałego wzrostu stawek muszą pogodzić się z myślą, że taka sytuacja nie może trwać wiecznie” – zauważa Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

fot. mat. prasowe

Ile zarabiają specjaliści i menedżerowie różnych dyscyplin?

Przeciętne wynagrodzenie osiągane przez specjalistów to 7 110 zł brutto, natomiast menedżerowie zarabiają o 4 000 zł więcej, ich średnia pensja wynosi 11 530 zł.


Atrakcyjne oferty notujemy w dyscyplinie Sprzedaż i Marketing – 9 800 zł. Na wysoką średnią w tej właśnie branży wpływają wysokie zarobki kadry dyrektorskiej (często powyżej 20 000 zł) oraz wysokie premie, które mogą sięgać nawet 100% rocznego wynagrodzenia.

Najniższe średnie wynagrodzenie dotyczyło ofert dla specjalistów i menedżerów z obszaru administracji – wyniosło ono 6 040 zł brutto miesięcznie.

fot. Lina - Fotolia.com

Najwyższe wynagrodzenia osiąga kadra zarządzająca

Średnie wynagrodzenie miesięczne brutto oferowane specjalistom i menedżerom w Polsce w 2012 roku wyniosło 9 380 zł wskazuje raport Antal International. Kadra zarządzająca zarabiała średnio 18 130 zł.


Które branże płacą najlepiej

W ujęciu sektorowym najwyższą średnią wynagrodzeń odnotowano w branży Opieka zdrowotna i Farmacja. Wyniosła ona 12 170 zł brutto miesięcznie. Wysokie oferowane wynagrodzenia Antal International odnotował również w branży budowlanej.

„Farmacja i Budownictwo to dwie branże, które w ostatnich miesiącach borykały się z licznymi przeszkodami – nowa ustawa refundacyjna czy zmniejszenie liczby inwestycji infrastrukturalnych znacząco wpłynęły na ich kondycję. Jak widać nie odbiło się to znacząco na wynagrodzeniach. Wymagania stawiane ekspertom z tych obszarów są bardzo wysokie, dlatego choć oferowane stawki nieco spadły wciąż należą do najwyższych w Polsce” – zauważa Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

fot. mat. prasowe

Które branże płacą najlepiej?

W ujęciu sektorowym najwyższą średnią wynagrodzeń odnotowano w branży Opieka zdrowotna i Farmacja. Wyniosła ona 12 170 zł brutto miesięcznie.


Najniższe wynagrodzenie odnotowano w branży SSC/BPO. Jednak biorąc pod uwagę wysoki odsetek stanowisk z poziomu podstawowego w tej branży, zajmowanych w większości przez młode osoby, znajdujące się dopiero na początku kariery zawodowej jest to stosunkowo wysoka wartość.

Wynagrodzenia oferowane na przykładowych stanowiskach

„Należy pamiętać, że rzeczywiste wynagrodzenie na konkretnym stanowisku jest uzależnione od wielu czynników. Aby odnieść prezentowane dane do własnego bądź oferowanego przez pracodawcę wynagrodzenia należy wziąć pod uwagę szereg elementów – zaczynając od doświadczenia kandydata, kończąc na sytuacji ekonomicznej firmy” – informuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

fot. mat. prasowe

Czynniki determinujące osiągane wynagrodzenie

Należy pamiętać, że rzeczywiste wynagrodzenie na konkretnym stanowisku jest uzależnione od wielu czynników. Aby odnieść prezentowane dane do własnego bądź oferowanego przez pracodawcę wynagrodzenia należy wziąć pod uwagę szereg elementów – zaczynając od doświadczenia kandydata, kończąc na sytuacji ekonomicznej firmy.


fot. mat. prasowe

Przykładowe wynagrodzenia oferowane na wybranych stanowiskach w ujęciu branżowym

Inżynier jakości w przedsiębiorstwie zajmującym się produkcją przemysłową może liczyć na pensję rzędu 6500 złotych.


Informacje o badaniu
3. edycja raportu Antal International „Wynagrodzenia Specjalistów i Menedżerów” została przygotowana na podstawie trzech źródeł wiedzy. Pierwsze z nich to badanie ankietowe przeprowadzone metodą CAWI oraz CATI w terminie 3-20.09.2012 na próbie 1557 respondentów z Polski. Dane te zostały zweryfikowane i poszerzone o dane z ponad 1000 procesów rekrutacyjnych przeprowadzonych przez konsultantów Antal International w 2012 roku, a także wywiady telefoniczne z pracodawcami i kandydatami. Badanie dotyczy oferowanych wynagrodzeń na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich, obejmuje osoby, które mają minimum 2-letnie doświadczeniem oraz pracują w średnich i dużych firmach zarówno polskich, jak i międzynarodowych. Wynagrodzenia przedstawione w raporcie są wynagrodzeniami całkowitymi, średnimi, brutto miesięcznie.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: