eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Planowanie kariery zawodowej

Planowanie kariery zawodowej

2012-07-28 00:30

Planowanie kariery zawodowej

Kariera © fot. mat. prasowe

Świadome zaplanowanie ścieżki kariery to pierwszy krok do osiągnięcia sukcesu na rynku pracy. Ukierunkowane oraz usystematyzowane działania pomagają w zwiększeniu własnej konkurencyjności oraz efektywnym kształtowaniu życia zawodowego. Tylko jak skutecznie wyznaczać, planować oraz realizować cele, by sięgnąć po upragniony awans lub rozwinąć własną działalność? W końcu - w których branżach mamy największą szansę na odniesienie finansowej satysfakcji?

Przeczytaj także: Jak zaplanować swoją karierę?

Planowanie kariery i rozwoju zawodowego to proces wymagający autorefleksji, analizy własnych - mocnych i słabych - stron oraz potencjalnych zagrożeń, pojawiających się podczas pokonywania kolejnych kroków. – Aby skutecznie zaplanować ścieżkę rozwoju, na początek konieczne jest oszacowanie, w której fazie aktualnie się znajdujemy – tłumaczy Włodzimierz Rosiński, trener z platformy e-learningowej NetAkademia.pl. Zgodnie z opracowanymi kalkulacjami, występuje pięć faz rozwoju przypisanych do indywidualnych predyspozycji, często dyktowanych wiekiem i stopniem dojrzałości emocjonalnej.

Faza 1wsza obejmuje wiek od 16 do 22 roku życia, kiedy podejmuje się pierwszą pracę – raczej ze względów czysto finansowych niż chęci samorealizacji zawodowej.

Faza 2ga to okres od 22 do 29 roku życia. Wtedy podjęta praca traktowana jest przez wielu jako początek kariery zawodowej.

Faza 3cia dotyczy osób w wieku od 29 do 32 lat i jest to faza, kiedy najczęściej mamy do czynienia z awansami lub decyzją o zmianie miejsca zatrudnienia.

Faza 4ta obejmuje osoby od 32 do 39 roku życia. W tym wieku najczęściej koncentrujemy się na dalszym rozwoju zawodowym, osiąganiu kolejnych, ambitnych celów i zdobywaniu nowych stanowisk.

Faza 5ta to wiek od 39 do 43 roku życia. W tym okresie podsumowujemy swoje dotychczasowe działania zawodowe i weryfikujemy ich zgodność z naszymi planami. Wówczas może pojawić się kryzys.

Faza 6ta dotyczy wieku powyżej 43 roku życia. Najczęściej jest to okres stabilizacji zawodowej lub zdobywania kolejnych szczebli kariery. Pod koniec tej fazy następuje stopniowe przygotowanie się do rezygnacji z aktywności zawodowej.

fot. mat. prasowe

Kariera

Planowanie kariery zawodowej


Każda faza charakteryzuje się nieco innymi metodami kształtowania kariery zawodowej. Do najskuteczniejszych należą m.in.
  • Koncepcja Smarter określająca kryteria dobrze sformułowanego celu.
  • Zasada 60/40 ucząca jak zaplanować realizację celów z uwzględnieniem czasu potrzebnego na czynności nieoczekiwane i spontaniczne.
  • Reguła Parkinsona mówiąca o tym, że osiągnięcie celu będzie trwało tyle czasu, ile założymy na jego realizację.
  • Matryca Eisenhowera określająca kryteria (ważności i pilności), których poznanie jest niezbędne do efektywnego przechodzenia przez kolejne etapy rozwoju zawodowego.

Dodatkowo, wspólnym mianownikiem jest 10 zasad efektywnego planowania kariery. Zgodnie z nimi, by osiągnąć sukces na rynku pracy należy przede wszystkim:
  1. Stworzyć jasną wizję swoich celów zawodowych.
  2. Być aktywnym, kreatywnym i przedsiębiorczym przy planowaniu kariery.
  3. Wykorzystywać każdą możliwość do rozwinięcia swoich umiejętności.
  4. Stworzyć plan działania dla swojego celu zawodowego, a następnie konsekwentnie pracować nad jego realizacją.
  5. Planując, pamiętać o zasadzie 60/40.
  6. Przed rozmową kwalifikacyjną zadbać o pozytywne nastawienie.
  7. Przygotowując się do spotkania z potencjalnym pracodawcą, przeanalizować swoje doświadczenie, umiejętności oraz mocne i słabe strony.
  8. Wykrywać negatywne myśli i zastępować je pozytywnymi.
  9. Określać cele zgodne z koncepcją Smarter, tzn. pojedyncze, realne, osiągalne, atrakcyjne, mierzalne, zorientowane w czasie i zapisane.
  10. Pamiętać, że planowanie kariery to efektywne kształtowanie swojego życia zawodowego, a nie zdawanie się tylko na przypadek.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: