eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Zarobki Polaków w poszczególnych regionach Polski w 2011

Zarobki Polaków w poszczególnych regionach Polski w 2011

2012-12-24 10:10

Zarobki Polaków w poszczególnych regionach Polski w 2011

Wynagrodzenia © maciejr23 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Rok 2011 nie przyniósł zbyt wiele zmian w kwestii rozkładu wynagrodzeń w poszczególnych regionach Polski - w dalszym ciągu przoduje mazowieckie, zaś zarobki w województwach wschodnich lokują się na końcu płacowej listy.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem

Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak, mediana wynagrodzeń w województwie mazowieckim (5 000 PLN) w 2011 znacznie przewyższała te w pozostałych regionach kraju. Drugiemu pod względem wysokości płac dolnośląskiemu do stołecznego województwa brakowało 1 030 PLN. Wszystko za sprawą Warszawy, niedoścignionej w kraju jeśli chodzi o wysokość zarobków. W górnej części rankingu uplasowały się także pomorskie (3 800 PLN) i wielkopolskie (3 700 PLN). Najniższe wynagrodzenia w 2011 roku otrzymywali mieszkańcy województw lubelskiego i podlaskiego – 2 900 PLN.

Jak jednak wspomniano wcześniej, uprzywilejowana pozycja mazowieckiego w zestawieniu wynagrodzeń to zasługa stolicy. Ranking płac w poszczególnych województwach ulega znacznym zmianom, gdy z analiz wykluczone zostaną miasta wojewódzkie. Mazowieckie, bez uwzględniania Warszawy, nadal utrzymuje swoją dominującą pozycję, jednak jego przewaga nad drugim w tym przypadku województwem pomorskim to już tylko 100 PLN. Choć analizy bez stolic nie zmieniają wiele dla zamykających zestawienie województw (lubelskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego), znaczne roszady następują w przypadku pozostałych regionów. Wyżej w rankingu plasują się śląskie, lubuskie czy opolskie, za którymi znajdują się dotychczas przodujące małopolskie czy zachodniopomorskie.

fot. mat. prasowe

Mediana wynagrodzeń w poszczególnych województwach (brutto w PLN)

Ranking płac w poszczególnych województwach ulega znacznym zmianom, gdy z analiz wykluczone zostaną miasta wojewódzkie. Mazowieckie, bez uwzględniania Warszawy, nadal utrzymuje swoją dominującą pozycję.


Analizując dane tylko dla miast wojewódzkich, przewaga Warszawy nad kolejnymi w rankingu zwiększa się jeszcze bardziej. Mieszkańcy stolicy zarabiali w 2011 roku 5 500 PLN, zaś drugiego pod względem wysokości płac Wrocławia – 4 300 PLN. Równie atrakcyjne miasta to Poznań (4 200 PLN), Gdańsk (4 100 PLN), Kraków (4 000 PLN) i Katowice (4 000 PLN).

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia w miastach wojewódzkich w 2011 (brutto w PLN)

Mieszkańcy stolicy zarabiali w 2011 roku 5 500 PLN, natomiast najniższe płace otrzymywali mieszkańcy Białystoku.


Pierwsza praca? Najlepiej w mazowieckim

I w przypadku osób rozpoczynających dopiero swoją karierę zawodową, najatrakcyjniejsze pod względem wysokości zarobków było województwo mazowieckie. Mediana płac pracowników o łącznym stażu pracy nieprzekraczającym 1 roku wynosiła tam w 2011 roku 3 000 PLN. To prawie 500 PLN więcej niż w drugim w zestawieniu województwie dolnośląskim, w którym osoby „świeże” na rynku pracy mogły liczyć na wynagrodzenia w wysokości 2 505 PLN. Równie atrakcyjne dla tej grupy województwa to: pomorskie, łódzkie, wielkopolskie i małopolskie. Najniższe zarobki otrzymywali oni w podlaskim (1 793 PLN), podkarpackim (1 900 PLN) i świętokrzyskim (1 920 PLN)

 

1 2

następna

oprac. : Teresa Hantz / wynagrodzenia.pl wynagrodzenia.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: