eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia w Warszawie: najlepiej i najgorzej opłacane branże

Wynagrodzenia w Warszawie: najlepiej i najgorzej opłacane branże

2013-09-29 00:22

Wynagrodzenia w Warszawie: najlepiej i najgorzej opłacane branże

Jakie wynagrodzenia w Warszawie? © adam88xx - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń najlepiej opłacaną branżą w 2012 roku było IT. Zatrudnione w niej osoby otrzymywały przeciętnie 6 000 PLN. Czy pracownicy tej branży pracujący w Warszawie również otrzymywali najwyższe wynagrodzenie?

Przeczytaj także: Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem

W których branżach w Warszawie zarobki były najwyższe…

Jak wynika z raportu „Wynagrodzenia w Warszawie w 2012 roku” najlepiej opłacaną branżą w Warszawie, podobnie jak w Polsce ogółem, była branża IT. Mediana wynagrodzeń całkowitych brutto zatrudnionych w IT wynosiła 8 000 PLN. Płaca co czwartej osoby była wyższa niż 12 500 PLN. Ex aequo z branża IT uplasowała się telekomunikacja. Mediana wynagrodzeń, podobnie jak w przypadku IT, wynosiła 8 000 PLN. Drugie miejsce należało do branży - przemysł lekki. Osoby zatrudnione w przemyśle lekkim w Warszawie zarabiały przeciętnie 7 300 PLN. Pracownicy branż energetyka i ciepłownictwo, przemysł ciężki i bankowość zarabiali przeciętnie 7 000 PLN.

W tabeli 1. zamieszczono szczegółowe informacje o wynagrodzeniach pracowników zatrudnionych w najlepiej opłacanych branżach w Warszawie w 2012 roku.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Wynagrodzenia całkowite w najlepiej opłacanych branżach w Warszawie

Najlepiej opłacaną branżą w Warszawie, podobnie jak w Polsce ogółem, była branża IT, najmniej zarabiali pracownicy bankowości.


Największe dysproporcje w wynagrodzeniach osób pracujących w Warszawie w stosunku do osób z pozostałych części Polski zaobserwowano w branży przemysł lekki. Pracownicy zatrudnieni na terenie Warszawy zarabiali aż o 69,8% więcej niż ich koledzy pracujący w pozostałych częściach Polski. Wysokie różnice (59,1%) na korzyść Warszawy zanotowano także w przemyśle ciężkim. Najmniejsze dysproporcje wystąpiły w branży IT. Płace osób zatrudnionych w Warszawie były o 33,3% wyższe od zarobków Polaków ogółem.

Na wykresie 1. zamieszczono szczegółowe informacje o wysokości wynagrodzeń w Warszawie i w Polsce ogółem oraz procentowe różnice wysokości płac.

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Wynagrodzenia osób pracujących w najlepiej opłacanych branżach w Warszawie i w Polsce

Największe dysproporcje płacowe pomiędzy Warszawą a pozostałą częścią województwa mazowieckiego zaobserwowano w telekomunikacji.Największe dysproporcje płacowe pomiędzy Warszawą a pozostałą częścią województwa mazowieckiego zaobserwowano w telekomunikacji. Osoby pracujące w stolicy zarabiały aż 80,8% więcej niż ich koledzy zatrudnieni w pozostałej części województwa mazowieckiego. Równie wysoką, wynoszącą 77,2% różnicę odnotowano w bankowości. Wśród najlepiej opłacanych branż najmniejszą dysproporcje płacową zaobserwowano w energetyce i ciepłownictwie. Zaznaczyć jednak należy, że różnica ta wynosiła niemal 50%.

W tabeli 2. zamieszczono szczegółowe informacje o wysokości wynagrodzeń w Warszawie i w pozostałej części województwa mazowieckiego oraz procentową różnicę wysokości płac w najlepiej opłacanych branżach.

fot. mat. prasowe

Tabela 2. Wynagrodzenia osób pracujących w Warszawie i pozostałej części woj. mazowieckiego

Osoby pracujące w stolicy zarabiały aż 80,8% więcej niż ich koledzy zatrudnieni w pozostałej części województwa mazowieckiego.


 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: