eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Szkolenia dla bezrobotnych

Szkolenia dla bezrobotnych

2012-12-13 00:10

Szkolenia dla bezrobotnych

Szkolenie © goodluz - Fotolia.com

Niektóre osoby przed podjęciem pracy muszą podnieść kwalifikacje zawodowe albo też całkowicie je zmienić, tak by spełniać wymagania stawiane przez potencjalnego pracodawcę. Koszt niektórych szkoleń jest jednak na tyle wysoki, że osoby, które pozostają bez pracy, nie zawsze mogą sobie na taki wydatek pozwolić.

Przeczytaj także: Jesteś bezrobotny? Wykorzystaj ten czas!

Szkolenie w trybie grupowym

Powiatowe urzędy pracy organizują szkolenia w tzw. trybie grupowym. Szkolenia grupowe skierowane są do określonej grupy osób bezrobotnych (w zależności od typu szkolenia i zawodu) i poprzedza je zorganizowana rekrutacja prowadzona przez powiatowy urząd pracy. Warto więc zapoznać się z planem szkoleń, jaki został ustalony na dany rok kalendarzowy.

Szkolenie w trybie indywidualnym

Osobom bezrobotnym koszt szkolenia (do 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia) może sfinansować powiatowy urząd pracy, w którym są zarejestrowane. Co istotne, osoba bezrobotna może zostać skierowana na wskazane przez siebie szkolenie nie częściej niż raz w roku kalendarzowym. Szkolenie odbywa się w formie kursu realizowanego według planu nauczania obejmującego przeciętnie nie mniej niż 30 godzin zegarowych w tygodniu.

fot. goodluz - Fotolia.com

Szkolenie

Osobom bezrobotnym koszt szkolenia (do 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia) może sfinansować powiatowy urząd pracy, w którym są zarejestrowane.


Instytucja szkoleniowa, która organizuje szkolenie, musi posiadać aktualny wpis do rejestru instytucji szkoleniowych prowadzonego przez wojewódzki urząd pracy właściwy ze względu na jej siedzibę. Ponadto powinna być uprawniona do prowadzenia danego rodzaju szkoleń.

Szkolenie powinno trwać nie dłużej niż 6 miesięcy, a w przypadkach uzasadnionych programem szkolenia w danym zawodzie – nie dłużej niż 12 miesięcy. W przypadku osób bez kwalifikacji zawodowych szkolenie powinno trwać nie dłużej niż 12 miesięcy, a w sytuacjach uzasadnionych programem szkolenia w danym zawodzie – nie dłużej niż 24 miesiące.

W przypadku zawodów wymagających szczególnych predyspozycji psychofizycznych skierowanie na szkolenie jest poprzedzone określeniem przez doradcę zawodowego predyspozycji do wykonywania zawodu, którego zdobyciem ma się zakończyć szkolenie. W uzasadnionych przypadkach skierowanie na szkolenie może być poprzedzone skierowaniem na badania lekarskie lub psychologiczne finansowe z Funduszu Pracy.

Osoby bezrobotne, które ubiegają się o sfinansowanie szkolenia w trybie indywidualnym, muszą uzasadnić celowość jego odbycia. Jedną z opcji jest możliwość przedstawienia oświadczenia pracodawcy o zamiarze zatrudnienia danej osoby po odbyciu kursu.

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (art. 40 ust. 3, 3a, 4, 5)

Agnieszka Banasik
Przeczytaj także: Rynek pracy czeka odbicie? Rynek pracy czeka odbicie?

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: