eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Rozmowa kwalifikacyjna: czy wygląd ma znaczenie?

Rozmowa kwalifikacyjna: czy wygląd ma znaczenie?

2009-09-12 01:10

Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej ma zazwyczaj jasno określone ramy. Wrażenia, opinie i wnioski tworzone są na podstawie tego, jak przedstawisz swoją wiedzę, umiejętności i zdobyte doświadczenie. Jednak, wbrew pozorom, pierwsze wrażenie jest również istotną częścią całościowej oceny kandydata. Jest ono o tyle ważne, że jest jednym z najsilniejszych czynników wpływających na podświadomy odbiór obcych osób.

Przeczytaj także: Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Celem rozmowy kwalifikacyjnej jest uzyskanie informacji o kandydacie, które pozwolą sporządzić wiarygodną prognozę efektów, jakie będzie on w stanie osiągnąć na danym stanowisku pracy. Bezpośrednie spotkanie daje szansę oceny kandydata przez osoby odpowiedzialne za rekrutację - w jakim stopniu kandydat pasuje do organizacji, jak oceniane są szanse jego efektywnej współpracy i czy jest on najlepszym kandydatem spośród zaproszonych. Jednocześnie kandydat ma również szansę ocenić czy nasza firma i to stanowisko są właściwym wyborem.

Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej ma zazwyczaj jasno określone ramy. Wrażenia, opinie i wnioski tworzone są na podstawie tego, jak przedstawisz swoją wiedzę, umiejętności i zdobyte doświadczenie. Jednak, wbrew pozorom, pierwsze wrażenie jest również istotną częścią całościowej oceny kandydata. Jest ono o tyle ważne, że jest jednym z najsilniejszych czynników wpływających na podświadomy odbiór obcych osób. Badania naukowe pokazują, że ludzie spotykając się po raz pierwszy w 90% przypadków już po kilku sekundach wytwarzają ocenę drugiej osoby. Ta ocena oparta jest przede wszystkim na wyglądzie, na który składa się: mowa ciała, zachowanie, charakterystyczne cechy zewnętrzne a także sposób ubierania się.

Na wywarcie pozytywnego pierwszego wrażenia masz tylko jedną szansę i kilka sekund. Dlatego tak ważna podczas rozmowy rekrutacyjnej oprócz treści jest też forma. Podczas spotkania koniecznie musisz pamiętać o odpowiednim sposobie zachowania oraz nastawieniu. Mimo, że normalne jest zdenerwowanie w takiej sytuacji, należy kontrolować swoje zachowania i postawę. Postaraj się zachowywać naturalnie, lecz adekwatnie do sytuacji. W czasie rozmowy okazuj pozytywne nastawienie, umiarkowaną pewność siebie (bez arogancji) oraz kontroluj swoje gesty i mimikę (tzw. mowa ciała). Zachowuj się w sposób swobodny, jednak w ramach ogólnie przyjętych norm zachowania, bądź przyjazny i uprzejmy, utrzymuj kontakt wzrokowy z rozmówcą, słuchaj aktywnie, pamiętaj o uśmiechu. Nie zapominaj, że będziesz rozmawiał z osobą, która szuka kogoś, z kim sama chciałaby pracować.

Szczerość w słowach i zachowaniu jest bardzo cenną informacją o Tobie. Kulturę osobistą kandydata widać już przy pierwszym bezpośrednim kontakcie. Należy wyraźnie przedstawić się i przywitać. Rękę jako pierwsza powinna wyciągnąć osoba prowadząca rozmowę. Kandydat powinien usiąść w miejscu wyznaczonym przez gospodarza. Podczas rozmowy warto akcentować swe skupienie, zainteresowanie rozmową, podawanymi informacjami. Delikatny uśmiech, utrzymywanie nienatarczywego kontaktu wzrokowego to zabiegi, które świadczą o umiejętności nawiązywania kontaktu.

Warto zadbać o swój wizerunek poprzez wybranie odpowiedniego stroju. Twój wygląd musi wyrażać szacunek wobec osoby, z którą się spotykasz, dlatego musisz być ubrany schludnie oraz dostosować swój strój do sytuacji. Jeśli nie są Ci znane standardy obowiązujące w firmie, do której się wybierasz na spotkanie, załóż klasyczny garnitur lub kostium w stonowanej kolorystyce (czarny, granat, szary, brąz), białą lub niebieską koszulę. Panie powinny wystrzegać się zbyt krótkich, frywolnych spódnic, jej długość minimalna to odrobina ponad kolano. W przypadku garsonki obowiązkowo należy założyć pończochy i pełne buty (czółenka). Niedozwolone są sandałki, japonki oraz buty sportowe.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: