eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Rozmowa kwalifikacyjna: czy wygląd ma znaczenie?

Rozmowa kwalifikacyjna: czy wygląd ma znaczenie?

2009-09-12 01:10

Przeczytaj także: Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?


Panowie natomiast mogą sobie pozwolić na spodnie i marynarkę innego koloru (tzw. garnitur koordynowany), ale tylko w przypadkach, gdy kultura organizacyjna danej firmy nie narzuca noszenia eleganckiego jednokolorowego garnituru. Krawat jest obowiązkowy. Buty muszą być również eleganckie. Pamiętaj tez o dobraniu odpowiednich dodatków - nie przesadzaj z ozdobami, biżuterią, makijażem, ilością perfum itd. Nie można zapomnieć również o odpowiedniej fryzurze, zadbanych paznokciach i czystych butach. Na spotkanie należy przyjść odpowiednio wcześniej, aby przed wejściem doprowadzić do porządku np. rozwiane włosy, czy poprawić krawat, bądź marynarkę. Strój musi być też wygodny. Przyciasna marynarka lub spódnica nie dodadzą ani uroku ani odwagi. Siedząc w niewygodnych butach będziemy marzyć tylko o tym, żeby je zdjąć, a nie o tym, żeby wypaść jak najlepiej na rozmowie kwalifikacyjnej. Warto, zatem kilka dni przed rozmową wybrać i przymierzyć strój. W razie jakichkolwiek wątpliwości zostanie jeszcze czas na ewentualne poprawki.

Sposób wypowiadania się odgrywa niezwykle ważną rolę. Istotna jest logika i konstrukcja wypowiedzi, poprawność gramatyczna, zasób słownictwa, proś o wyjaśnienie, jeśli coś jest dla Ciebie niezrozumiałe. Nie należy, przerywać rozmówcy, przesadnie gestykulować, bawić się długopisem, stukać nerwowo palcami o blat stołu itp. Z takiego zachowania pracodawca czerpie informację o małej umiejętności radzenia sobie ze stresem, umiejętności zachowania się w nowej sytuacji i różnego rodzaju nawykach.

Prawdą jest, że pracodawca poszukuje przede wszystkim pracownika, który przyniesie korzyści firmie, wykazując się umiejętnościami odpowiadającymi wakatowi. Podczas rozmowy kandydat musi za wszelką ceną przekonać pracodawcę, że to właśnie on jest idealnym kandydatem na dane stanowisko, że będzie umiał dostosować się do zespołu, kultury organizacyjnej i zasad panujących w organizacji. Równie ważne, co posiadane kwalifikacje jest wrażenie, jakie kandydat zrobi na potencjalnym pracodawcy. Nawet najlepsze doświadczenie i umiejętności nie pomogą dostać pracy, jeśli pozostawimy po sobie wrażenie negatywne. Warto pamiętać, że tak samo ważne jak nasze zachowanie jest wygląd zewnętrzny. Wiedza fachowa może zostać niedoceniona, jeśli zjawimy się na rozmowie w niedbałym stroju.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: