eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › 5 porad dla programistów na udaną rozmowę kwalifikacyjną

5 porad dla programistów na udaną rozmowę kwalifikacyjną

2018-10-14 00:44

5 porad dla programistów na udaną rozmowę kwalifikacyjną

Programista na rozmowie kwalifikacyjnej © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Programiści to eksperci, którzy są dziś na rynku pracy wręcz rozchwytywani. Nic także nie wskazuje na to, aby sytuacja ta miała ulec zmianie - z raportu KE wynika, że do 2020 roku w Unii Europejskiej brakować będzie ponad 800 tys. pracowników IT. Pracy zatem nie brakuje, ale tylko niektórzy mają szanse na uczestniczenie w ambitnych, realnie zmieniających rzeczywistość projektach. Aby je zmaksymalizować, warto odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Jakie zasady związane z rekrutacją powinien zakodować sobie programista?
Jesteś programistą? Wybierasz się na spotkanie z potencjalnym pracodawcą? Ten tekst jest dla ciebie. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek opracowanych na podstawie doświadczeń płynących z rozmów z pracownikami sektora R&D (od ang. research and development).

Zadbaj o swój front-end


Pierwsze wrażenie budujemy przez 3 minuty. Co więcej, już w ciągu kilkunastu sekund od przywitania rozmówca zaczyna nas podświadomie oceniać. Z tego też względu schludny wygląd i pewny uścisk dłoni to kwestie, o których bez wątpienia warto pamiętać. Jeśli nie ubiegasz się o stanowisko kierownicze, możesz postawić na mniej formalny strój, choć marynarka/żakiet i/lub koszula na pewno będą na miejscu. W ten sposób wyrażasz swój szacunek do rozmówcy i przyszłego miejsca pracy. Warto jednak pamiętać, że kwestia ubioru zależy od miejsca do jakiego aplikujesz. Niekiedy aplikując do małych start-upów wystarczy koszulka polo i estetyczne dżinsy - o ile nie jest to firma realizująca poważne projekty rządowe czy bankowe.

Daj się odkodować i dostosuj swój język do odbiorcy


Podczas rozmowy rekrutacyjnej przyszły programista z pewnością usłyszy pytanie o zrealizowane projekty. Zamiast mówić o tym w jaki sposób napisałeś dany program, skup się na efektach. Rekruterzy to często osoby, które mają jedynie powierzchowne pojęcie o IT. Zamiast opowiadać o szczegółach technicznych powiedz, że stworzyłeś aplikację, która pomogła np. tysiącom kierowców. Oczywiście warto opowiedzieć jakie narzędzia i technologie wykorzystałeś do zrealizowania danego zadania, ale nie wdawaj się w szczegóły. Dzięki temu będziesz lepiej zrozumiany, a co za tym idzie również lepiej zapamiętany.
- Twoje stanowisko, przydzielone projekty oraz wynagrodzenie, zależy głównie od rozmowy kwalifikacyjnej – mówi Elżbieta Lehmann, HR Manager Surge Cloud, firmy specjalizującej się w cyfrowej transformacji i tzw. handlometrii.

Pochwal się jakimi językami władasz


W tym przypadku nie chodzi o języki obce (o ile nie wymaga tego rekrutacja), ale języki programowania. Jeśli potrafisz programować w jednym języku np. Java - powiedz, że spośród wszystkich języków akurat w nim jesteś najlepszy. Warto również wspomnieć, że uczysz się kolejnego języka, nawet jeśli jesteś dopiero na etapie podstaw. Dla rekrutera to znak, że jesteś ambitny i chłonny wiedzy.

Dokładnie przeanalizuj ogłoszenie


Przed rozmową zastanów się nad tym jakie hipotetycznie pytania może zadać rekruter. W tym celu przeanalizuj ogłoszenie - często w wymaganiach znajdziesz podpowiedź i sugestie w jakim kierunku warto się przygotować. Pytania mogą również zależeć od stanowiska, na które aplikujesz. Jeśli chcesz zostać programistą C/C++, Java, C# to przygotuj się z algorytmów i struktury danych, wzorców projektowych czy wielowątkowości. Natomiast aplikując na stanowisko programisty front-end’u przećwicz zagadnienia związane z JavaScript, CSS i HTML. Jeśli masz już za sobą duże doświadczenie w programowaniu zastanów się jakie zagadnienia mogłyby Cię zaskoczyć. Im lepiej będziesz przygotowany, tym pewniej będziesz się czuł na rozmowie.

fot. mat. prasowe

Programista na rozmowie kwalifikacyjnej

W Polsce brakuje dziś 50 tys. programistów


Przygotuj portfolio


Dobrze przygotowane portfolio to „kropka nad i” w procesie rekrutacyjnym. Niekiedy może ono nawet zaważyć o ostatecznej decyzji o zatrudnieniu.
– Portfolio programisty może być przygotowane w formie tradycyjnego dokumentu np. prezentacji lub w postaci bardziej kreatywnej, chociażby strony internetowej czy nawet aplikacji. Powinny się w nim zawierać takie elementy jak: krótka prezentacja kandydata oraz jego najlepszych prac i projektów. Ciekawym przykładem może być pokazanie rozwoju kandydata na podstawie realizowanych przez niego zadań oraz ukazanie ich w schemacie: jakie było zadanie, jak zostało rozwiązane i jakie były tego efekty – komentuje Elżbieta Lehmann.

Programowanie jest obecnie dostępne niemal wszędzie, od telefonów komórkowych do laptopów po liczniki kasowe. Zawód programisty staje się niezbędny, aby wszystkie te urządzenia i systemy odpowiednio funkcjonowały. Warto przyglądać się trendom, które mogą mieć wpływ na rynek pracy specjalistów IT w najbliższych latach. Według danych firmy Antal, tylko w 2018 otrzymają oni średnio 17 zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne. Choć nie ma jednoznacznego przepisu na sukces podczas rozmowy kwalifikacyjnej, to stosując powyższe rady szanse na otrzymanie pracy marzeń mogą znacznie wzrosnąć.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: