eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Jak reagować na mobbing w pracy?

Jak reagować na mobbing w pracy?

2009-02-05 14:03

Przeczytaj także: Mobbing w pracy: jakie masz prawa?


Zbieraj dowody

Zacznij prowadzić dokumentację związaną z szykanowaniem - zbieraj wszelkie dowody mobbingu, każdy z nich może być na wagę złota.
Drukuj e - maile, kseruj dokumentację, nagrywaj obraźliwe wypowiedzi. Postaraj się o świadków. Przede wszystkim pracowników firmy (aktualnych lub byłych), ale nie tylko - świadkami mogą być osoby z zewnątrz, na przykład klienci.

Prowadź również koniecznie tak zwany dzienniczek mobbingowanego - zapisuj w nim informacje takie jak: data i miejsce zdarzenia, uczestnicy, zachowania mobbera i wszystkie inne okoliczności. Pamięć człowieka jest zawodna, notowanie ważnych wydarzeń pomoże Ci na prawidłowe odtworzenie tych wydarzeń po czasie (na przykład w sądzie).

Wartością dodaną jest to, że przelanie Twoich przeżyć na papier pozwoli Ci odreagować oraz pomoże w oddzieleniu faktów od emocji.

Szukaj rozwiązań wewnątrz firmy. Spróbuj porozmawiać z mobberem. Bądź asertywny. Stanowczo domagaj się, aby o ewentualnych zastrzeżeniach wobec Twojej pracy rozmawiał z Tobą w cztery oczy. Poproś, aby krytyka z jego strony była otwarta, konkretna i dotyczyła zachowań, a nie Twojej osoby. Nie pozwól, by wydawał uogólnione sądy na temat jakości Twojej pracy, ani żeby Cię obrażał i wyzywał. O zaistniałej sytuacji spróbuj porozmawiać ze współpracownikami. Przedstaw im ją ze swojej perspektywy, zwiększysz tym samym swoje szanse na to, że staną po Twojej stronie - będą wówczas cennym wsparciem, może również któryś z nich zdecyduje się zeznawać na Twoją korzyść w sądzie. Jeśli to nie pomoże, zgłoś problem do komórki personalnej, przedstawiciela pracowników lub związków zawodowych (jeśli takie istnieją na terenie firmy).

W ostateczności, rozmawiaj z prezesem lub właścicielem firmy. W rozmowie podawaj fakty - konkretne przykłady naruszania Twoich praw i kładź nacisk na to, że zgodnie z obowiązującym prawem, pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać mobbingowi, a więc musi zareagować na Twoje słowa i podjąć próbę rozwiązania zgłoszonego przez Ciebie problemu. Oprócz rozmowy, zwróć się do wyżej wymienionych osób na piśmie - ta forma obliguje do odpowiedzi, ma również wartość dowodową.

Walcz ze stresem. Mobbing to sytuacja ekstremalnego stresu. Walcz ze stresem, zdrowo się odżywiaj, uprawiaj sport, jak najwięcej się śmiej, pozwalaj sobie na drobne przyjemności. Spróbuj poradzić sobie z nagromadzonym napięciem poprzez techniki relaksacyjne. Sięgnij po wizualizację, relaksację progresywną czy trening autogenny (informacje o tych technikach znajdziesz w internecie i ogólnodostępnych poradnikach).

Szukaj wsparcia wśród rodziny i przyjaciół. Opowiedz im o swoim problemie. Z życzliwymi bliskimi będzie Ci łatwiej przez to wszystko przejść. Pod żadnym pozorem nie obwiniaj się - nie jesteś w żadnym stopniu odpowiedzialny za to, co się dzieje. Winna ulokowana jest poza Tobą.

Szukaj pomocy profesjonalistów. Pamiętaj o osobach, które profesjonalnie zajmują się problemem mobbingu. Jeśli zdecydujesz się na postępowanie sądowe, skorzystaj z porad prawnika. Poproś o opinię prawną i ocenę materiału dowodowego. Dowiesz się czy masz podstawy, aby skierować sprawę do sądu, jaki będzie jej ewentualny przebieg i jakie mogą być konsekwencje takiego postępowania.

oprac. : Ewelina Supińska / Kariera.pl Kariera.pl

Jak pisać CV?

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: