eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia w działach badań, rozwoju i planowania 2007 r.

Wynagrodzenia w działach badań, rozwoju i planowania 2007 r.

2008-10-15 10:31

Wynagrodzenia w działach badań, rozwoju i planowania 2007 r.

Tabela 1. Wynagrodzenia całkowite na poszczególnych stanowiskach w działach badań, rozwoju i planowa © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (16)

W działach badań, rozwoju i planowania mediana zarobków wyniosła w 2007 roku 4 100 PLN, zaś dochód prawie co czwartego kierownika przekroczył 9 000 PLN - wynika z Internetowego Badania Wynagrodzeń (IBW) przeprowadzonego przez wynagrodzenia.pl przy współpracy z pracuj.pl, gazeta.pl, wp.pl, infopraca.pl, jobpilot.pl, bankier.pl.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia w różnych regionach Polski w 2007 r.

Już po raz czwarty portal wynagrodzenia.pl przy współpracy z pracuj.pl, gazeta.pl, wp.pl, infopraca.pl, jobpilot.pl, bankier.pl przeprowadził Internetowe Badanie Wynagrodzeń (IBW). Jest to największe w Polsce pozarządowe badanie płac. Uczestniczyła w nim rekordowa liczba 80008 osób. W obliczeniach uwzględniliśmy dane 72111 osób. Niniejszy artykuł jest podsumowaniem najważniejszych wyników.

Zanim przejdziemy do prezentacji danych pragniemy podkreślić, że podobnie jak w poprzednich latach, w tegorocznym badaniu dominują ludzie młodzi z wykształceniem wyższym. 74,9% badanych ma nie więcej niż 35 lat. Ponadto 62,3% to osoby z wykształceniem wyższym. Na pewno wpływa to na wyniki. Prosimy więc pamiętać, że prezentowane dane dotyczą głównie młodych, wykształconych ludzi, posiadających dostęp do Internetu.

Pragniemy również podkreślić, że prezentując dane liczbowe posługujemy się głównie medianą gdyż miara ta lepiej niż średnia charakteryzuje populację badaną. Z badań GUS wynika bowiem, iż 2/3 polaków zarabia poniżej średniej co może być przyczyną błędów interpretacyjnych. Mediana natomiast jest wartością dzieląca badaną populację na pół. Jeżeli w tekście nie zaznaczono inaczej, to wartości zawarte w tabelach i wykresach należy traktować jako mediany.

Dane podstawowe

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Wynagrodzenia całkowite na poszczególnych stanowiskach w działach badań, rozwoju i planowa

Tabela 1. Wynagrodzenia całkowite na poszczególnych stanowiskach w działach badań, rozwoju i planowania



Tabela 1 przedstawia dane dotyczące wynagrodzeń całkowitych w działach badań, rozwoju i planowania. Najwięcej osób zatrudnionych w omawianych działach to specjaliści. Połowa z nich otrzymuje wynagrodzenie z przedziału od 2 700 PLN do 5 200 PLN. Mediana ich wynagrodzenia kształtuje się na poziomie 3 680 PLN. O 38 % więcej zarabia się na stanowisku starszego specjalisty (mediana 5 000 PLN). Co dziesiąty starszy specjalista może liczyć na płacę powyżej 10 700 PLN. Pracownicy szeregowi zarabiają 2 500 PLN, czyli tylko 26% stawki otrzymywanej przez dyrektorów. Dochód 25% osób piastujących najwyższe stanowiska przekracza 18 000 PLN, zaś 10% – 32 500 PLN.

Spójrzmy na wykres 1 prezentujący mediany i średnie wynagrodzeń całkowitych w działach badań, rozwoju i planowania. Mediana zarobków wynosi 4 100 PLN. Połowa osób otrzymuje wynagrodzenie z przedziału od 2 800 PLN do 6 500 PLN. Na każdym szczeblu zarządzania mediana płac jest niższa od średniej. Największa różnica występuje w przypadku dyrektorów. Średnia wynosi 13 907 PLN i jest wyższa od mediany o 4 407 PLN, czyli o 46%. Oznacza to, że występują znaczne rozpiętości wynagrodzeń na tym stanowisku. W przypadku kierowników różnica między średnią a medianą wynosi 1 710 PLN, starszego specjalisty – 1 140 PLN, specjalisty – 814 PLN, zaś pracownika szeregowego – 525 PLN. Im niższe stanowisko, tym mniejsze rozpiętości płac.

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Mediany i średnie wynagrodzeń całkowitych na różnych stanowiskach

Wykres 1. Mediany i średnie wynagrodzeń całkowitych na różnych stanowiskach

 

1 2 ... 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: