eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Branża IT. Wynagrodzenia rosną, mniej ofert pracy zdalnej

Branża IT. Wynagrodzenia rosną, mniej ofert pracy zdalnej

2023-04-18 12:24

Branża IT. Wynagrodzenia rosną, mniej ofert pracy zdalnej

Branża IT wciąż odnotowuje wzrosty wynagrodzeń © pixabay.com

Z raportu podsumowującego I kwartał 2023 roku autorstwa No Fluff Jobs wynika, że wynagrodzenia w IT rosną, a ofert z opcją pracy zdalnej w tej branży ubywa. Jakie specjalizacje są obecnie poszukiwane? Jak kształtują się wynagrodzenia?

Przeczytaj także: Zarobki w IT w 2022 roku. Kto był najlepiej opłacany?

Spadek liczby ogłoszeń oferujących pracę zdalną


Jeszcze w I kwartale 2022 udział ogłoszeń z możliwością pracy zdalnej na portalu No Fluff Jobs wynosił 70,7 proc., po czym zaczął sukcesywnie maleć: pod koniec roku (IV kwartał) spadł do 64,3 proc., a w I kwartale 2023 roku tylko 61,3 proc. ogłoszeń oferowała pracę z domu. W I kwartale 2022 roku praca stacjonarna pojawiła się w 23,9 proc. ogłoszeniach, a rok później – w co czwartej ofercie (24,3 proc.). Natomiast tryb hybrydowy w ciągu roku zwiększył swój udział z 5,3 proc. do 14,3 proc.
Trend przechodzenia z pracy zdalnej na pracę stacjonarną lub hybrydową widać już wyraźnie za oceanem. Firmy, które w pandemii przeszły na tryb zdalny, zaczynają wprowadzać politykę „powrotu do biur”, mowa m.in. o takich graczach jak Twitter, Snap, Disney czy Apple. Jednocześnie widzimy, że dalej utrzymuje się trend „dane nową ropą”, bo w czasach zwolnień i tzw. „hiring freeze” kategorie, które zaliczyły największy wzrost liczby ogłoszeń, to te związane z danymi. Dostrzegamy także powoli następującą stabilizację, ofert dla programistów(-ek) nie przybywa już tak gwałtownie, jak miało to miejsce w okresie pandemii, co wcale nie zmienia faktu, że luka kadrowa jest wciąż ogromna, a oferty dla osób zajmujących się kodowaniem wciąż stanowią największą grupę ofert zamieszczanych na portalu No Fluff Jobs – komentuje Tomasz Bujok, CEO w No Fluff Jobs.

Branża IT wciąż odnotowuje wzrosty wynagrodzeń


Branża IT wciąż odnotowuje wzrosty wynagrodzeń. Porównując pierwszy kwartał 2022 roku i analogiczny okres w 2023 roku, widzimy, że specjaliści(-ki) w tym obszarze zarabiają więcej. W przypadku kontraktów (B2B) na początku zeszłego roku była mowa o pensjach na poziomie od 15 do 21 tys. złotych netto + VAT, a w 2023 już od 16,8 do 23,6 złotych netto + VAT. Natomiast przy umowie o pracę pracownicy(-czki) IT zarabiali w pierwszym kwartale 2022 roku od 11 do 17 tys. złotych brutto, a w 2023 roku od 12 do 17,5 tys. złotych brutto.

Mniejsza liczba ogłoszeń dla kategorii Frontend i Backend, wzrost dla Big Data i Business Analyst


W zestawieniu danych No Fluff Jobs widać również zmiany zapotrzebowania na poszczególne specjalizacje. W pierwszym kwartale 2023 roku udział ofert w kategorii Frontend spadł o 5,3 p.p. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. W przypadku Backendu spadek wyniósł 4,2 p.p. Z kolei wzrosła popularność ogłoszeń z kategorii Big Data (+ 2,4 p.p.) oraz Business Analyst (+ 2,2 p.p.).

Mediana dolnych i górnych widełek w pierwszym kwartale 2023 roku dla wyżej wymienionych kategorii to odpowiednio: Frontend – przy B2B od 18 do 25 tys. netto + VAT, przy UoP od 15 do 21 tys. złotych brutto; Backend – przy B2B od 18 do 26 tys. złotych netto + VAT, przy UoP od 14 do 20 tys. złotych brutto; Big Data – przy B2B od 20,2 do 28,6 tys. złotych netto + VAT, przy UoP od 16,5 do 23 tys. złotych brutto oraz Business Analyst – przy B2B od 16,8 do 22 tys. złotych netto + VAT, a przy UoP od 12 do 18 tys. złotych brutto.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: