eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Zarobki specjalistów z branży IT przekroczyły psychologiczną granicę

Zarobki specjalistów z branży IT przekroczyły psychologiczną granicę

2022-11-04 00:20

Zarobki specjalistów z branży IT przekroczyły psychologiczną granicę

Nawet 50 tysięcy dla developera © pixabay.com

the:protocol, platforma rekrutacyjna dla sektora tech prezentuje wyniki „Protokołu rynku pracy IT Q3 2022”. Czego dowodzi opracowanie? Okazuje się, że rynek pracy IT doświadczonym specjalistom jest w stanie zaoferować naprawdę wiele, jak chociażby zarobki, które niekiedy sięgają nawet 50 tysięcy brutto. I wprawdzie średnie wynagrodzenie w branży IT jest kilkukrotnie niższe, to mimo to ani mid, ani senior poszukujący pracy nie powinni mieć powodów do narzekania.

Przeczytaj także: Liczba ofert pracy w IT wzrosła w I poł. 2022 roku o blisko 100 proc. r/r. A zarobki?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jakich ofert pracy nie brakuje na rynku IT?
  • Którzy specjaliści IT poszukiwani są najczęściej?
  • Ile wynoszą wynagrodzenia specjalistów UX/UI?

Zarobki seniorów w górę


Średnia pensja w branży IT to nadal około 9 000 zł brutto, dynamicznie rosną jednak wynagrodzenia seniorów – raportują eksperci rynku pracy. W trzecim kwartale 2022, w ramach proponowanych doświadczonym specjalistom IT wynagrodzeń, osiągnięta została granica 50 000 zł brutto miesięcznie na umowę o pracę. Taką właśnie kwotę zaoferowała jedna z warszawskich firm z sektora finansowego, poszukująca doświadczonego Principal Python Developera w hybrydowym modelu pracy.

fot. pixabay.com

Nawet 50 tysięcy dla developera

W trzecim kwartale 2022, w ramach proponowanych doświadczonym specjalistom IT wynagrodzeń, osiągnięta została granica 50 000 zł brutto miesięcznie na umowę o pracę. Taką właśnie kwotę zaoferowała jedna z warszawskich firm z sektora finansowego, poszukująca doświadczonego Principal Python Developera w hybrydowym modelu pracy.


Wynagrodzenie na poziomie 50 000 zł to najwyższa kwota, jaką zanotowaliśmy w minionym kwartale i najwyższe wynagrodzenie, jakie do tej pory pojawiło się w naszym serwisie. Co ciekawe, tę „psychologiczną” granicę rozbiła spółka posiadająca siedzibę w Polsce. Obecnie, w naszym serwisie można znaleźć już kilka ofert pracy z wynagrodzeniem powyżej 45 000, ale są to w większości oferty spółek zagranicznych, proponujących pracę w pełni zdalną. Te dane pokazują, że wyścig po seniorów na rynku pracy IT intensyfikuje się. Oczywiście juniorzy też mają wiele ciekawych szans w rekrutacjach, w których poszukuje się mniej doświadczonych pracowników. Szczególnie jeśli umiejętnie pokażą wartość, jaką mogą wnieść do firmy – mówi Piotr Trzmiel, Head of Growth, the:protocol.

Doświadczeni pracownicy są w cenie, ich także najczęściej poszukują pracodawcy z branży IT, Niemal ¾ wolnych stanowisk na rynku to zatem oferty na stanowiska seniorów i midów. W ramach tych rekrutacji często poszukiwani są m.in. specjaliści IT ze znajomością technologii chmurowych, cyberbezpieczeństwa i big data. Praca hybrydowa to natomiast najczęstsza propozycja firm, jeśli chodzi o model działania.

Potencjalni pracownicy w minionym kwartale najczęściej interesowali się ofertami wymagającymi znajomości technologii i języków programowania takich jak Python, Java, JavaScript oraz C++ a także frameworku .NET, natomiast najczęściej wyszukiwane przez nich stanowiska to Tester, Frontend Developer oraz Data Scientist. Kandydaci wciąż są zainteresowani przede wszystkim pracą zdalną oraz hybrydową.

Przyglądając się danym, można m.in. wyciągnąć wniosek, iż konkurencja podczas aplikowania na stanowiska juniorskie rośnie. Specjaliści sugerują, że w trakcie takich rekrutacji na znaczeniu zyskiwać będzie więc np. doświadczenie przy projektach non-profit dla organizacji samorządowych, ciekawe, nawet pojedyncze zlecenia dla małych firm, np. start-upów, a także samodzielne realizacje, pokazujące możliwości kandydata. Umiejętności praktyczne, pasja i chęć zdobywania wiedzy to także mocne punkty, które warto akcentować w CV, aby z powodzeniem rozpocząć swoją karierę w branży IT.

Specjaliści UX i UI poszukiwani


Eksperci serwisu the:protocol dostrzegli w minionym kwartale także znaczący wzrost liczby ofert z kategorii UX oraz UI. Rosnącemu popytowi na specjalistów, zajmujących się projektowaniem doświadczeń i interfejsów użytkownika, wychodzi naprzeciw także zainteresowanie kandydatów. W minionym kwartale takie oferty były przez nich częściej wyszukiwane, niż w pierwszej połowie 2022 roku.
Wiele osób uważa, że ścieżka UX/UI to prosty pomysł na przebranżowienie się do IT, niewymagający technicznych kompetencji. Nie jest to prawdą. Praca w charakterze UX czy UI designera wymaga szeregu kompetencji: zarówno miękkich, z zakresu analitycznego myślenia, jak i zmysłu estetycznego. Wiedza techniczna również bywa bardzo przydatna, szczególnie że wiele firm poszukuje obecnie specjalistów, którzy zajmą się zarówno UX jak i UI projektów. To wymagająca, ale bardzo satysfakcjonująca rola. Start w zawodzie jest coraz trudniejszy, konkurencja nasila się, ale jeśli ktoś faktycznie ma predyspozycje i włoży w to dużo wysiłku, ta ścieżka jest możliwa. Na stanowiskach specjalistów UX/UI pracują przecież nierzadko między innymi byli architekci, poloniści, psychologowie czy graficy – komentuje Mateusz Martyn, Product Discovery & Design Team Coordinator w Grupie Pracuj, ekspert the:protocol.

Spośród dostępnych w trzecim kwartale 2022 w serwisie the:protocol ofert z widełkami dla specjalistów UX/UI, najwyższe proponowane wynagrodzenie wynosiło 35 000 zł brutto na umowę o pracę natomiast najniższe – 6000 zł. Większość firm poszukiwała specjalistów mid/regular i seniorów. Zaledwie kilka proc. rekrutacji dotyczyło juniorów i stażystów. Specjalistów UX/UI poszukiwały przede wszystkim firmy IT oraz banki i instytucje z branży finansowej, ale także m.in. pracodawcy zajmujący się eCommerce, doradztwem czy ubezpieczeniami.

Trendy w ofertach Q3 2022 – szczegóły projektów klikają się coraz lepiej


Analitycy rynku pracy podkreślają też, że w ofertach dla doświadczonych specjalistów coraz częściej pojawiają się szczegółowe opisy projektów. To dobry kierunek, bo właśnie takie propozycje cieszą się zdecydowanie większym zainteresowaniem kandydatów. Z wewnętrznych danych the:protocol wynika, że oferty z opisami projektów spotykały się w trzecim kwartale z największym zainteresowaniem potencjalnych pracowników. W porównaniu z drugim kwartałem bieżącego roku wzrosła zarówno liczba użytkowników, którzy przeglądają takie propozycje, jak i tych, którzy aplikują na nie.
Specjaliści na poziomach ekspert, senior, mid/regular, nie chcą dołączać do rekrutacji „w ciemno”. Nazwa czy wielkość firmy nie jest dla nich największym wabikiem. Liczą się konkrety, a wśród nich – rośnie znaczenie szczegółowych opisów projektów. Na pewnym poziomie walki o seniorów motywatory finansowe wyglądają bardzo podobnie, bo reguluje je rynek. Tym, czym można wygrać, jest interesujący projekt: ciekawe zadanie lub metodologia pracy, która skusi doświadczonego specjalistę do zmiany ścieżki zawodowej. Pamiętajmy, że takie osoby nie wysyłają swoich CV masowo. Dla pracodawców poszukujących na rynku specjalistów miarą sukcesu nie jest natomiast liczba otrzymanych CV, a ich jakość. Projekt ma szanse rozwoju, jeśli dołączy do niego kompetentny ekspert, z umiejętnościami pasującymi właśnie w to miejsce – podsumowuje Piotr Trzmiel.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: