eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Dorabiasz do świadczenia przedemerytalnego? Pamiętaj o zgłoszeniu do ZUS!

Dorabiasz do świadczenia przedemerytalnego? Pamiętaj o zgłoszeniu do ZUS!

2021-05-24 10:19

Dorabiasz do świadczenia przedemerytalnego? Pamiętaj o zgłoszeniu do ZUS!

Osoby pobierające świadczenia przedemerytalne mogą podjąć zatrudnienie ©  ratmaner - Fotolia.com

31 maja to istotny termin dla osób, które pobierają zasiłek lub świadczenie przedemerytalne. Na ten dzień przypada bowiem koniec terminu w którym świadczeniobiorcy powinni zgłosić ZUS, jakie dochody uzyskali w okresie od 1 marca 2020 r. do 28 lutego 2021 r.

Przeczytaj także: Dorabianie do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego. Rozlicz się z ZUS do 31 maja

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Ile można dorobić, nie tracąc nic ze świadczenia przedemerytalnego?
  • Jakie dane przekazujemy do ZUS, czy istnieje do tego specjalny druk?
  • Co stanie się, jeśli ZUS nie dowie się o dodatkowych przychodach świadczeniobiorcy?


Pobieranie świadczenia przedemerytalnego nie wyklucza możliwości dorabiania. Jak jednak przypomina ZUS, należy przy tym pamiętać o istniejących limitach oraz terminie zgłaszania przychodów. Jeśli nie przekraczają one 25 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym przed waloryzacją, to wówczas zasiłek czy świadczenie przedemerytalne należą się świadczeniobiorcy w pełnej wysokości. Jeżeli natomiast przekroczą 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to wtedy ZUS wstrzyma wypłatę świadczenia.

fot. ratmaner - Fotolia.com

Osoby pobierające świadczenia przedemerytalne mogą podjąć zatrudnienie

Dorabiasz do świadczenia przedemerytalnego - do 31 maja musisz powiadomić ZUS o osiąganych dochodach.


Musisz powiadomić ZUS o przychodach


Osoba uprawniona do świadczenia przedemerytalnego ma obowiązek powiadomić ZUS o dorabianiu do świadczenia.
To, jak szybko świadczeniobiorca poinformuje nas o swoich przychodach i ich wysokości, jest bardzo ważne i ma duże znaczenie przy rozliczeniu świadczenia. Jeśli w wyniku rozliczenia przychodu stwierdzimy, że przychód przekroczył dopuszczalne limity, a osoba pobrała świadczenie w pełnej wysokości, wówczas ZUS ustali kwotę nienależnie pobranych świadczeń i trzeba będzie je zwrócić - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Termin na roczne rozliczenie do 31 maja


Do 31 maja osoby pobierające świadczenie czy zasiłek przedemerytalny muszą złożyć do ZUS odpowiedni dokument potwierdzający przychód za dany rok rozliczeniowy, w tym przypadku za okres od 1 marca 2020 r. do 28 lutego 2021 r.
Osoby pobierające świadczenie lub zasiłek przedemerytalny składają do ZUS zaświadczenie lub oświadczenie (jeśli sami opłacają składki) o wysokości przychodu za ubiegły rok rozliczeniowy. Na tej podstawie ZUS ustali, czy świadczenie było wypłacane w prawidłowej wysokości. ZUS może rozliczyć świadczenie w formie miesięcznej lub rocznej, w zależności od tego, które z tych rozwiązań jest korzystniejsze dla klienta - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Jakie dane przekazujemy do ZUS


Nie ma oficjalnego druku, na jakim trzeba podać niezbędne dane. Jednak musi on zawierać: dane płatnika, dane świadczeniobiorcy i numer świadczenia, osiągnięte zarobki, pieczątkę płatnika składek i podpis upoważnionej osoby. Wypełniając go, należy wykazywać co do zasady tylko składniki przychodu podlegające oskładkowaniu, a dodatkowo wynagrodzenie chorobowe i zasiłki z ubezpieczenia społecznego. Przychód należy podać w kwocie łącznej oraz w rozbiciu na poszczególne miesiące, od marca do lutego.

Osoba na świadczeniu przedemerytalnym, która prowadzi działalność gospodarczą w oświadczeniu wykazuje zadeklarowaną w ZUS podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: