eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Kierownik budowy, czyli wyzwanie dla pracodawcy

Kierownik budowy, czyli wyzwanie dla pracodawcy

2019-04-10 10:46

Kierownik budowy, czyli wyzwanie dla pracodawcy

Kierownik budowy © Marko Rupena - Fotolia.com

Z problemami kadrowymi boryka się dziś nie tylko branża IT, ale również budownictwo. Kierownik budowy może zarobić nawet 20 tys. zł brutto, ale pomimo tak wysokiej stawki obsadzenie tego stanowiska wcale nie jest łatwe. Co więcej, ci, którzy już pracują, mogą łatwo odejść do konkurencji. To wyzwanie dla działów HR.
Firmy budowlane utyskują dziś z powodu rosnących cen gruntów, materiałów budowlanych i robocizny. Jakby tego było mało, ich dodatkowym problemem są sprawy kadrowe, a dokładnie - znalezienie wysoko wykwalifikowanych pracowników. Jest to kłopotliwe przede wszystkim w przypadku stanowisk kierowniczych w budownictwie kolejowym, drogowym, czy też tramwajowym. Okazuje się bowiem, że kierownicy budowy dość niechętnie odpowiadają na oferty zatrudnienia z tych sektorów. Jak wynika z raportu opracowanego przez HRK S.A., zdecydowanie bardziej odpowiada im praca w budownictwie mieszkaniowo-biurowym (44%), przemysłowym i energetycznym (34%) oraz drogowo-mostowym (15%).

Wynagrodzenie kierownika budowy


Sytuacji nie ułatwiają pnące się w górę wynagrodzenia. Dane HRK pokazują, że kierownik budowy zatrudniony przy dużym kontrakcie może zarobić nawet ponad 20 tys. zł brutto. Oczywiście, na wysokość wynagrodzenia wpływ ma wiele czynników – od posiadanych uprawnień, doświadczenia, po rozmiar oraz kapitał firmy, czy też wielkość zrealizowanych przez kierownika inwestycji. Przy ewentualnej zmianie pracy grupa ta nie chce jednak zarabiać mniej niż 10 tys. zł brutto.

fot. Marko Rupena - Fotolia.com

Kierownik budowy

Dane HRK pokazują, że kierownik budowy zatrudniony przy dużym kontrakcie może zarobić nawet ponad 20 tys. zł brutto.


Ciężko o idealnego pracownika


Najbardziej pożądane, przez pracodawców z tego sektora, są osoby posiadające bogate portfolio ukończonych z sukcesem inwestycji. Wzrosło zapotrzebowanie na pracowników znających się nie tylko na technicznej stronie budowania, ale też na negocjacjach oraz value engineering, czyli optymalizacji kosztów, jakości materiałów i prac w stosunku do ich ceny. Liczy się również inicjatywa, przedsiębiorczość, umiejętność organizacji prac, rozwiązywania problemów oraz oceny ryzyka. Niestety, jest to obraz idealnego kandydata. Jak podkreśla Paweł Żywiec, Business Unit Manager Real Estate & Construction w HRK, pracodawcy mający już w swoim zespole dyrektorów projektu czy kierowników budowy zauważają, że nie wszyscy spełniają wszystkie powyższe kryteria do obejmowania tego stanowiska, ale i tak boją się ich straty takich, ponieważ grupa ta coraz chętniej decyduje się na zmianę pracy, nawet przed zakończeniem prowadzonego projektu. To stanowi ogromne wyzwanie dla firm oraz jeszcze bardziej zaostrza walkę o pracowników.

Aż 59% kierowników budowy nie deklaruje przywiązania do swojego pracodawcy, są otwarci na pracę projektową oraz zmianę zatrudnienia, gdyby wiązało się ono z wyższym wynagrodzeniem oraz rozwojem zawodowym. Relokacja również nie stanowi dla nich problemu – 63% badanych uznaje ją za nieodłączną część tego zawodu. Wśród preferowanych kierunków znalazły się województwa: mazowieckie (23%) oraz dolnośląskie (10%).

Co tak naprawdę motywuje kierownika budowy?


Wg badania HRK na kierowników budowy nie działają benefity pozapłacowe (73%) czy też system premiowy (75%) – wynika to z posiadania wynagrodzenia na takim poziomie, który jest dla nich satysfakcjonujący i pozwalający skupić się na innych aspektach pracy. To, co ich motywuje do działania to samodzielność w działaniu (87%) oraz atmosfera w firmie/zespole (84%). Oczywiście, wynagrodzenie wciąż pozostaje w wielkiej trójce motywatorów. Co ciekawe, dla 79% kierowników istotne jest zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym i osobistym (work-life balance).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: