eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Praca na wakacje? To już ostatni dzwonek

Praca na wakacje? To już ostatni dzwonek

2017-07-17 11:23

Praca na wakacje? To już ostatni dzwonek

Praca w gastronomii © wavebreak3 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Praca na wakacje interesuje nas z przeróżnych powodów. Czasem jest to chęć podreperowania budżetu, innym razem sposób na zdobycie doświadczenia lub debiut na rynku pracy. Tak czy inaczej sezon urlopowy trwa w najlepsze, a więc w tym roku to już właściwie ostatni dzwonek na znalezienie wakacyjnego zajęcia. Gdzie go szukać? Jakich stawek się spodziewać? Odpowiedzi na te pytania udziela ekspert LeasingTeam.

Przeczytaj także: Pracy sezonowej nie zabraknie. Ile można zarobić w wakacje?

W niektórych firmach lato to sezon iście ogórkowy, w innych - okres żniw. Te ostatnie to przedsiębiorstwa, dla których działalności znaczenie ma przede wszystkim wzmożony ruch turystyczny. I to właśnie one zgłaszają w sezonie letnim największe zapotrzebowanie na pracowników.

Gdzie jest praca na wakacje?


Wakacje to wzmożony ruch w turystyce, handlu i gastronomii. To właśnie te trzy branże dają w okresie letnim tysiące dodatkowych miejsc pracy i równocześnie szanse na całkiem zadowalające zarobki. Szczególną popularnością wśród badanych cieszą się oferty pracy w nadmorskich kurortach. Na pierwsze propozycje nie trzeba dług czekać - już w maju pojawiają się pierwsze propozycje zatrudnienia w restauracjach, barach, przy organizacji eventów czy w ośrodkach wypoczynkowych, które podczas słonecznego lata przeżywają prawdziwy najazd polskich i zagranicznych wczasowiczów. Z ofert pracy w miejscowościach turystycznych najchętniej korzystają młodzi ludzie.

Letnie miesiące to także doskonały czas dla branży budowlanej, remontowej i pokrewnych. Pracę na pewno znajdą pracownicy fizyczni np. budowlańcy lub ogrodnicy. Zapotrzebowanie na wsparcie dodatkowych pracowników, ze względu na czas zbiorów, rośnie również w sadownictwie i rolnictwie, a co za tym idzie także w branży produkcji i przetwórstwa owoców i warzyw.

Oferty prac sezonowych cieszą się dużym zainteresowaniem studentów, którzy w czasie wakacyjnej przerwy nie tylko mają okazję zarobić, ale także zdobyć cenne doświadczenie zawodowe. Miesiące letnie to dla nich dobry moment na podreperowanie domowego budżetu oraz możliwość odbycia praktyk lub staży.
W okresie wakacji wiele przedsiębiorstw chętnie zaoferuje współpracę osobom, które dopiero wkraczają na rynek pracy. Oferty praktyk znajdą m.in. studenci marketingu, finansów czy kierunków technicznych. Zdobyte w trakcie praktyk umiejętności, a także kontakty biznesowe mogą okazać się niezwykle wartościowe w przyszłości – komentuje Marta Pilipowicz, Dyrektor Regionu w LeasingTeam.

Gdzie szukać ofert pracy?


Osobom szukającym pracy sezonowej z pomocą przychodzą internetowe portale rekrutacyjne, lokalne portale ogłoszeniowe oraz agencje zatrudnienia, które publikują oferty pracy na swoich stronach internetowych. O ofertach wciąż jeszcze można dowiedzieć się z tradycyjnych źródeł takich jak poczta pantoflowa czy plakaty i ogłoszenia rozwieszone na słupach ogłoszeniowych czy w witrynach sklepowych.

Przydatne linki:
Oferty pracy

Firmy, które specjalizują się w rekrutacjach właśnie w okresie wakacji oddelegowują do swoich klientów najwięcej pracowników. Agencje zatrudnienia mają wiedzę oraz szeroką bazę kandydatów, dzięki czemu są w stanie szybko i efektywnie zrekrutować i zatrudnić nowe osoby. To sprawia, że wiele firm nawet nie próbuje poszukiwać pracowników samodzielnie tylko od razu kontaktuje się z agencjami zatrudnienia. Warto mieć to na uwadze w czasie poszukiwania pracy i zarejestrować się w bazie kandydatów firm rekrutacyjnych.
Rekrutując pracowników zwykle najpierw przeglądamy własną bazę, w której znajdują się aplikacje kandydatów, również zarejestrowanych bezpośrednio przez portal praca.leasingteam.pl. Za pośrednictwem portalu LeasingTeam można aplikować bez konieczności dodawania swojego CV. Wystarczy wypełnić krótki formularz rejestracyjny – wyjaśnia Marta Pilipowicz z LeasingTeam – Pozostawiając swoje dane kandydat nie tylko umożliwia rekruterowi kontakt w sprawie konkretnej oferty pracy, ale zyskuje też szansę na otrzymywanie dopasowanych ofert pracy w przyszłości – dodaje ekspert.

Kryteria wyboru pracownika


Pracodawcy od zawsze cenią osoby, które są pracowite i zaangażowane. Liczą się dla nich również dyspozycyjność, sumienność oraz gotowość do podjęcia pracy na krótszy czas. W przypadku niektórych ofert może być wymagane doświadczenie, choć w większości, ogłoszenia dotyczą prac polegających na wykonywaniu prostych czynności, których łatwo można się nauczyć.

fot. mat. prasowe

Stawki, na jakie mogą liczyć pracownicy tymczasowi w zależności od branży i zajmowanego stanowiska

Wysokość stawek za godzinę zależy m.in. od rodzaju pracy, doświadczenia pracownika czy regionu Polski.


Okres trwania umowy


Okres zatrudnienia i czas wykonywania pracy sezonowej będą zależały od wielu czynników, w tym m.in. sektora czy branży, w których działa firma. Mogą to być zajęcia trwające od kilku dni tak jak rozdawanie ulotek, czy obsługa imprez, przez kilka tygodni w przypadku zastępstw na czas urlopów, nawet do 3-4 miesięcy w sytuacji pracy na produkcji.
Ze względu na krótki okres wykonywania pracy, znalezienie osoby zainteresowanej ofertą nie jest wcale łatwe, choć nie niemożliwe. Aby skrócić czas poszukiwań, pracodawcy często zwracają się o pomoc do agencji zatrudnienia, które mają w swojej bazie kandydatów w przeszłości już zatrudnianych w oparciu o umowy tymczasowe, nawet na okres kilku dni lub tygodnia – komentuje ekspert LeasingTeam – To gwarantuje pracodawcom dotarcie do już sprawdzonych kandydatów – dodaje ekspert.

Ile można zarobić?


Wysokość stawek za godzinę zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od rodzaju pracy, doświadczenia pracownika czy regionu Polski, w którym będzie wykonywał pracę. Istotne znaczenie może mieć również długość trwania umowy. W przypadku ofert, w których czas wykonywania pracy trwa np. tylko kilka godzin, zachętą do podjęcia pracy może być wyższa stawka godzinowa. Tak jest chociażby w przypadku stanowiska hostessy czy animatora gier i zabaw dziecięcych, którzy pracę znajdą najczęściej w weekend w centrach handlowych lub podczas imprez plenerowych. Czas zatrudnienia animatora może się jednak wydłużyć, jeżeli rozejrzy się za ofertami w hotelach i pensjonatach zlokalizowanych w miejscowościach turystycznych, które w swojej ofercie bardzo często mają animacje dla dzieci. W sezonie turystycznym atrakcyjne wynagrodzenie otrzymają pracownicy zatrudniani w gastronomii i w hotelarstwie. Mimo, że kelnerzy, barmani, pomoce kuchenne czy pracownicy recepcji bardzo często otrzymują minimalne wynagrodzenie w wysokości 13 zł brutto za godzinę, bardzo często uzyskują również dodatkowe gratyfikacje w postaci napiwków, procentu od utargu bądź zakwaterowania.

Miesiące letnie to także dobry czas dla pracowników branży remontowo-budowlanej. Największe zapotrzebowanie jest na ekipy remontowe, wykonujące kompleksowe usługi, od elektryki i hydrauliki przez układanie glazury i terakoty, aż po kładzenie gładzi i malowanie. Mile widziane są także osoby w charakterze „złotej rączki”, które wykonają mniejsze zlecenia związane z wykończeniem mieszkania np. powieszą karnisz lub żyrandol. Stawki, w zależności od kwalifikacji i rodzaju wykonywanej pracy, kształtują się na poziomie od 13 do 20 złotych brutto na godzinę.

Praca za granicą


Osoby, które chciałyby więcej zarobić mogą poszukać pracy za granicą. Obecnie istnieje wiele polskich agencji zatrudnienia, które delegują polskich pracowników do pracy za granicą. W sezonie letnim w Holandii, Hiszpanii czy w Niemczech można znaleźć pracę przy zbiorach owoców i warzyw np. truskawek czy szparagów bądź przy pielęgnacji ogrodów. Tutaj wynagrodzenie na pewno będzie bardziej atrakcyjne, a poza tym liczone już nie w złotówkach, a w Euro. Warto jednak pamiętać, że życie w krajach Europy Zachodniej jest droższe niż w Polsce, w związku z czym wcześniej należy zebrać pieniądze na wyjazd.

Zatem drogi Kandydacie! Jeżeli po przeczytaniu tego tekstu nadal wydaje Ci się, że nie masz już szansy na znalezienie wakacyjnej pracy, koniecznie przejrzyj portale rekrutacyjne i strony agencji zatrudnienia. Być może, przyszły pracodawca czeka właśnie na Twoją aplikację!

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: