eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Jak skutecznie pożegnać bezrobocie?

Jak skutecznie pożegnać bezrobocie?

2017-03-23 00:50

Jak skutecznie pożegnać bezrobocie?

Bezrobocie © fot. mat. prasowe

Bezskuteczne uczestniczenie w rozmowach kwalifikacyjnych, setki przesłanych CV i listów motywacyjnych, na które nigdy nie doczekaliśmy się odpowiedzi i wreszcie - poczucie bezsilności i brak nadziei na sukces i znalezienie pracodawcy. Z tym właśnie wielu z nas kojarzy się bezrobocie. Jak z niego wyjść? Przede wszystkim nie zniechęcać się po pierwszym niepowodzeniu i racjonalnie wykorzystywać wszystkie sposoby, które pomogą nam wrócić na rynek pracy.

Przeczytaj także: Pracodawcy pod lupą, czyli pokolenie Z szuka pracy

Krok 1 - Szkolenie z unijnych środków


Na początku walki z bezrobociem warto zainteresować się ofertą szkoleń finansowanych z budżetu Unii Europejskiej. Budżet na lata 2014-2020 został już podzielony wśród firm i właśnie teraz rozpoczyna się etap szkoleń, w tym również dla osób pozostających bez pracy.

Największą popularnością cieszą się kursy dla osób, które zamierzają zmierzyć się z prowadzeniem własnej działalności, jak również szkolenia zawodowe. W ramach obu z tych programów organizowane są spotkania z doradcami zawodowymi oraz psychologiem. Takie konsultacje pozwalają nabrać pewności i uwierzyć w swoje możliwości. Gdzie poszukiwać szkoleń z unijnej puli? Przede wszystkim w urzędzie pracy, ale nie tylko. Oferty w tym zakresie znajdziemy również na takich stronach jak: edustacja.pl, szkolenia24h.pl, frsp.eu, czy na uruchomionej przez resort rozwoju witrynie funduszeeuropejskie.gov.pl.
- Chcąc pożegnać bezrobocie i skorzystać z płynących z UE pieniędzy, warto uzbroić się w cierpliwość – mówi Przemek, który właśnie otworzył wymarzone bistro przy dofinansowaniu z unijnej kasy. – Jako bezrobotny zarejestrowałem się w kwietniu, gdy dowiedziałem się o naborach do programu finansującego własny biznes. Na szkolenie dostałem się w lipcu, wniosek obroniłem we wrześniu, a działalność ruszyła dopiero pod koniec roku – opowiada. Niestety procedury i formalności trwają, ale 22 tys. zł było warte tego starania – dodaje.

2 – Kuszenie pracodawcy bonami


Środki z UE nie są jedyną drogą, która pozwala zakończyć bezrobocie. Jeśli jesteś osobą do 30 roku życia i pozostajesz bez pracy, możesz zainteresować pracodawcę, aby zatrudnił cię i otrzymał częściowy zwrot kosztów z urzędu pracy. Wielu pracodawców, ze względu na słabą kampanię informacyjną, wciąż nie wie o takich możliwościach, tymczasem są dwie opcje. Jeśli pracodawca przyjmie cię w ramach bonu stażowego – otrzyma 10 tys. zł, a ty jako pracownik masz gwarancję sześciomiesięcznego płatnego stażu i umowy na kolejne 6 miesięcy. Drugi bon zatrudnieniowy gwarantuje bezrobotnemu do 30 roku życia pracę przez co najmniej 18 miesięcy, pracodawca z kolei może liczyć na zwrot części kosztów zatrudnienia i składek na ubezpieczenie społeczne przez 12 miesięcy.

Krok 3 – Wysyłanie CV


Intensywne szukanie pracy nie oznacza wysłania kilku CV, ale kilkudziesięciu lub nawet kilkuset. Wysyłajmy nasze cv i listy motywacyjne także do tych firm, które same nie ogłaszają informacji o wolnych miejscach pracy, ale praca w których interesowałaby nas. Najlepiej równocześnie szukać jej poprzez serwisy internetowe, na stronach firm, ale także poprzez znajomych i na targach pracy. Należy koniecznie zajrzeć do stacjonarnych agencji pracy tymczasowej i do urzędu pracy (tu, chociażby ze względu na programy unijne i szkolenia). Należy nastawić się na kilkumiesięczne poszukiwania.
- Szukałam pracy sześć miesięcy, choć dziś myślę, że pierwsze trzy straciłam. Wysyłałam jedno CV i czekałam. Po trzech miesiącach obudziła się we mnie wielka chęć powrotu do pracy, nie było dnia, abym nie wysyłała po kilka CV na różne stanowiska. Chciałam za wszelką cenę wyjść z bezrobocia. W końcu udało mi się i dostałam pracę – mówi Karolina, dziś asystentka w dużej korporacji, która miała przerwę po powrocie z urlopu macierzyńskiego.

Krok 4 – Szukanie bezpośrednio


W niektórych branżach m.in. w handlu czy gastronomii wciąż sprawdza się bezpośrednie pukanie do drzwi pracodawcy. Małe firmy często szukają pocztą pantoflową albo wywieszając kartkę „szukam pracownika” w witrynie sklepu lub lokalu. Dlatego watro przełamać obawy, przygotować CV i wyruszyć na spacer po mieście w poszukiwaniu pracy.

Z ostatnich badań Randstad wynika, że 75 proc. osób pracujących w Polsce uważa, że jest w stanie znaleźć podobną pracę w ciągu pół roku. To jeden z najwyższych wyników, jakie do tej pory zanotowano w sześcioletniej historii badania. W tym badaniu nie ujęci są jednak bezrobotni, u których morale zwykle są niższe. Mimo to, analizy wskazują, że mamy dość dobry rynek dla pracowników i da się wyjść z bezrobocia. Warto o tym pamiętać składając CV.

fot. mat. prasowe

Bezrobocie

Na skuteczne wyjście z bezrobocia istnieje co najmniej kilka sposobów.


Krok 6 – Media społecznościowe i portale zawodowe


Ogromny potencjał tkwi w możliwościach, jakie nam dają współczesne metody szukania pracy poprzez media społecznościowe i portale o charakterze zawodowym oraz poświęcone szukaniu pracy serwisy internetowe. Stwórzmy dobre, ciekawe, intrygujące i wartościowe pod względem informacji o naszym wykształceniu i doświadczeniu zawodowym profile w takich serwisach jak LinkedIn i Golden.Line, poszerzając stale sieć naszych znajomych, a zanim uda się nam znaleźć stałe zatrudnienie, szukajmy zleceń na przykład na Freeelanceria.pl

Krok 5 – „Po znajmości”


Nie możemy zapominać o potencjale, jaki tkwi w gronie naszych przyjaciół. Nie wstydźmy się powiedzieć im, że jesteśmy bez pracy, również na Facebooku. A ponieważ w Polsce taka metoda szukania pracy – poprzez kontakty i polecenia osobiste - jest nadzwyczaj skuteczna, może uda się i nam. Przecież od tego mamy przyjaciół, żeby pomagali nam w biedzie…

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: