eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Płaca minimalna 2017: 100% bez względu na staż pracy

Płaca minimalna 2017: 100% bez względu na staż pracy

2016-09-12 11:54

Płaca minimalna 2017: 100% bez względu na staż pracy

Od 1 stycznia pierwszy rok pracy na warunkach 100 proc. płacy minimalnej © piotr_roae - Fotolia.com

Od nowego roku płace minimalne pracowników nie będą różnicowane przez pryzmat stażu pracy. Osoby wstępujące po raz pierwszy w stosunek pracy z pracodawcą będą miały prawo do 100-proc. minimalnego wynagrodzenia, a nie – jak to ma miejsce do tej pory – jedynie do 80 proc. stawki.

Przeczytaj także: Najniższa krajowa 2017 - 2000 zł brutto. Co jeszcze się zmieni?

Pierwsza podjęta na etacie praca rządzi się szczególnymi prawami. Przykładowo świeżo upieczonemu pracownikowi, który podpisuje swoją pierwszą w życiu umowę o pracę przysługuje nie pełny, a wyliczony w proporcji urlop wypoczynkowy.

Kolejną specyficzną zasadą pierwszej pracy jest obowiązująca nowych pracowników, niższa od krajowej, płaca minimalna. Obecnie wysokość wynagrodzenia pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy nie może być niższa niż 80 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 6 ust. 2 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu). Do okresu jego pierwszej pracy wlicza się wszystkie okresy, za które opłacana była składka ZUS-owska lub zaopatrzenie emerytalne (z tym, że nie liczą się tu umowy o pracę zawarte w celu przygotowania zawodowego), zgodnie z art. 6 ust. 3 ww. ustawy.

W bieżącym roku płaca minimalna wynosi 1850 zł, a co za tym idzie, pracownik w swoim pierwszym roku pracy nie może zarabiać mniej niż 1480 zł (1850 zł * 0,8).

Od nowego roku bez limitu


Wraz z 1 stycznia 2017 r. powyższy zapis o 80-proc. dolnym limicie zniknie. Pracownika w pierwszym roku pracy będzie obowiązywała 100-proc. stawka wynagrodzenia minimalnego. Zniknie też ust. 3 przywołanego wyżej artykułu.

fot. piotr_roae - Fotolia.com

Od 1 stycznia pierwszy rok pracy na warunkach 100 proc. płacy minimalnej

Osoby wstępujące po raz pierwszy w stosunek pracy z pracodawcą będą miały prawo do 100-proc. minimalnego wynagrodzenia, a nie jedynie do 80 proc. stawki.


Taka modyfikacja wpłynie również na obliczanie za nowego pracownika składki na Fundusz Pracy. Nalicza się ją bowiem dopiero wtedy, gdy podstawa wymiaru składek emerytalno-rentowych ubezpieczonego wynosi w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę. Od nowego roku zatem składkę na FP za pracownika w pierwszym roku pracy obliczać będziemy od 100 proc. wartości minimalnej płacy.

Jaka płaca minimalna w 2017 r.?


Co roku Rada Ministrów do 15 czerwca podaje propozycje minimalnego wynagrodzenia za pracę na rok następny. Kolejno zaczyna biec termin 30 dni, w którym wysokość minimalnej płacy ustala Rada Dialogu Społecznego. Jeśli Rada nie poda liczby w terminie, rząd przyjmie wartość nie niższą niż wcześniej przez siebie zaproponowaną. Jego docelową wysokość musi ogłosić w drodze rozporządzenia na jesieni, tj. do 15 września. W tym roku propozycje wartości minimalnej pensji w 2017 r. to pierwotna 1920 zł zaproponowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, podbita do 2000 zł przez rząd. Zgodnie z ustawą z kolei kwota ta powinna wynosić 1862 zł.

Katarzyna Miazek,

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: