eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Asystentka: ile zarabia, co musi umieć?

Asystentka: ile zarabia, co musi umieć?

2016-09-15 00:36

Asystentka: ile zarabia, co musi umieć?

Ile zarabia asystentka? © David Pereiras - Fotolia.com

Ci, którym asystentka ciągle kojarzy się z panią o miłej prezencji, w której gestii leży parzenie kawy, kserowanie dokumentów oraz przełączanie rozmów do gabinetu prezesa, powinni zweryfikować swoje poglądy. Rola przedstawicielki tego zawodu znacznie bowiem ewoluowała, a wraz z nią wysokość jej zarobków.

Przeczytaj także: Czego szef wymaga od asystentki?

Zawód sekretarza, dzisiaj asystenta, istniał, odkąd ludzie zaczęli wymieniać między sobą informacje. Można powiedzieć, że pierwszymi sekretarzami byli staroegipscy skrybowie, pracowicie żłobiący napisy w kamieniu. W średniowieczu byli to kronikarze, a współcześnie to przede wszystkim pracownicy administracji. Jak widać na przestrzeni wieków rola sekretarzy bardzo się zmieniła. Także nazwa sekretarz odeszła do lamusa i zastąpiło ją określenie asystent/asystentka – częściej w formie żeńskiej, gdyż to właśnie panie zdominowały ten zwód. Obecnie do najbardziej niezwykłych zadań asystentki można zaliczyć np. zdobycie pokrowca na helikopter czy też sprowadzenie elektronicznych gadżetów jeszcze przed ich premierą.

Biznesowa wizytówka firmy


„Kiedyś typowa sekretarka była osobą, która zajmowała się dokumentacją oraz ustalaniem terminów spotkań. Obecnie coraz więcej asystentek, szczególnie w największych firmach, stanowi silne wsparcie PR-owe dla zarządu. Jest to osoba będąca biznesową wizytówką firmy, która jest znana przez wszystkich pracowników i potrafi załatwić wiele spraw, także tych niemożliwych do załatwienia” – komentuje Magdalena Biega, Senior Consultant w międzynarodowej firmie rekrutacyjnej Page Personnel.
Nie bez znaczenia są również umiejętności miękkie. Pracodawcy cenią takie cechy jak wielozadaniowość, komunikatywność, asertywność oraz podzielność uwagi.
„Kluczowa jest także wysoka kultura osobista oraz umiejętność odnalezienia się w różnych sytuacjach. Ważna jest również umiejętność przewidywania oraz podejmowania inicjatywy” – dodaje Magdalena Biega.

W przypadku umiejętności twardych istotna jest stabilność doświadczenia oraz znajomość języków obcych – przede wszystkim angielskiego, niemieckiego oraz francuskiego. Od asystentek wymaga się również znajomości pakietu MS Office,
„Pomimo, iż dużym zainteresowaniem ze strony pracodawców cieszą się osoby po takich kierunkach jak filologia czy lingwistyka, to jednak najważniejsze jest doświadczenie. Co ciekawe, certyfikaty czy kursy nie mają obecnie większego znaczenia” – komentuje Magdalena Biega.

Różne oblicza asystentek


Jednym z najbardziej popularnych typów asystentek jest Office Assistant (asystentka biura). Do jej obowiązków należą głównie kwestie administracyjne i organizacyjne. W zależności od firmy na stanowisko asystentki biura rekrutowane są osoby w trakcie studiów lub z około dwuletnim doświadczeniem. Z kolei w przypadku consultingu oraz najbardziej rozpoznawalnych marek wymagane jest już pewne doświadczenie. Pensja asystentki biura waha się między 3 a 4 tysiącami złotych brutto miesięcznie.

Drugi typ to Team Assistant, czyli asystentka zespołu, która wspiera nawet kilkadziesiąt osób.
„Ilość asystentek zależy od wielkości i struktury firmy. Zazwyczaj jest to 1-3 osoby na zespół składający się z około 60-70 pracowników“ – wyjaśnia Magdalena Biega. „Stanowisko asystenta zespołu zajmują przeważnie osoby posiadające do dwóch lat doświadczenia na recepcji lub jako asystenci biura. Absolwenci uczelni wyższych bez doświadczenia praktycznego rzadko zajmują to stanowisko“ – kontynuuje Magdalena Biega.
Team Assistant mogą spodziewać się zarobków w przedziale od 3,5 do 4,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie.

Trzecim rodzajem asystentki jest Executive Assistant (asystentka zarządu). To osoba z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym ukierunkowanym asystencko. Pełni ona zarówno funkcje administracyjne, jak i reprezentacyjne, współpracując ściśle z zarządem firmy. Wynagrodzenie asystentki zarządu zaczyna się od przedziału 5-7 tysięcy złotych brutto miesięcznie – czasami może być wyższe.

Dostępność 24/7


Co ciekawe w Polsce jest również popyt na Asystentki Personalne (ang. Personal Assistant), od których wymagana jest 24-godzinna dyspozycyjność.
„Są to osoby wspierające wysokiej rangi biznesmenów lub rezydujących w Polsce obcokrajowców, dlatego też takie rekrutacje odbywają się często na zasadzie rekomendacji. Z pozycją tą wiążą się nie tylko bardzo wysokie zarobki, ale również zaskakujące obowiązki np. wyszukiwanie luksusowych nieruchomości, organizacja wernisaży, sprowadzenie pokrowca na prywatny helikopter czy zamówienie gadżetu elektronicznego jeszcze przed jego premierą” – mówi Magdalena Biega.
Osoby sprawujące funkcję Personal Assistant mogą liczyć na zarobki od 10 tysięcy brutto miesięcznie w górę. Pojawiają się też oferty rzędu 14 tysięcy złotych miesięcznie wraz z samochodem służbowym.

fot. David Pereiras - Fotolia.com

Ile zarabia asystentka?

Zarobki asystentek i asystentów są dość mocno zróżnicowane.


Mężczyzna asystent


Zawód asystenta jest bardzo sfeminizowany – większość asystentek to kobiety. Jednak jak twierdzi Magdalena Biega z Page Personnel dla 80% firm przy poszukiwaniu osób na to stanowisko płeć nie ma znaczenia.
„Jeżeli chodzi o doświadczenie to CV mężczyzn jest zazwyczaj bardziej zróżnicowane – nie są to zadeklarowani asystenci, a w ich życiorysach pojawiają się również inne role” – mówi Magdalena Biega. „Odsetek CV wysyłanych przez mężczyzn w odpowiedzi na daną ofertę pracy różni się w zależności od zakresu pracy, jaką mają wykonywać. Na niższe role asystenckie (np. biura) aplikuje około 20% mężczyzn. Im wyższa rola asystencka, tym mniejsza liczba aplikacji od mężczyzn. Wynika to z faktu, że kobiety częściej myślą o karierze skupionej wokół asystentury” – dodaje Magdalena Biega.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: