eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Zarobki w Polsce: trendy 2016

Zarobki w Polsce: trendy 2016

2016-01-19 12:57

Przeczytaj także: Zarobki w Polsce: trendy 2015



SPECJALIZACJA STANOWISK W DZIAŁACH PERSONALNYCH


W dużych przedsiębiorstwach zauważalna jest tendencja do tworzenia w ramach działów HR wyspecjalizowanych stanowisk poświęconych jednemu obszarowi z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. Na popularności zyskuje stanowisko dedykowane wynagrodzeniom i benefitom, które pozwala pracodawcom na skonstruowanie optymalnego systemu elementów płacowych i pozapłacowych.

Firmom coraz bardziej zależy na dobrym wizerunku, co przekłada się na pojawianie się w działach HR stanowisk poświęconych wyłącznie employer brandingowi. Specjaliści w tej dziedzinie najczęściej odpowiadają zarówno za tworzenie możliwości rozwoju i przyjaznej atmosfery pracy, jak i za działania skierowane do potencjalnych pracowników. W ostatnim czasie, w ramach działów HR tworzone są również stanowiska specjalistyczne, odpowiedzialne za tworzenie strategii rozwojowej pracowników oraz przygotowywanie i prowadzenie szkoleń.

ROSNĄCA ROLA HR W BIZNESIE


Struktury działów HR różnią się w zależności od branży, natomiast ich rola w organizacjach wzrasta. Pracodawcy inwestują w tzw. HR „miękki”, ponieważ widzą jak jego działanie przekłada się na wyniki firmy. W tym celu firmy tworzą nowe modele biznesowe, w których ważną funkcję pełni HR Business Partner, czyli osoba będąca blisko biznesu i odpowiadająca na jego potrzeby. W przypadku kwestii płac, czyli „twardego” HR, jest on coraz częściej obsługiwany przez firmy zewnętrzne.

DUŻA KONKURENCYJNOŚĆ NA RYNKU


Konkurencyjność wśród pracowników HR wyższego szczebla nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Na rynku jest wielu wysoko wykwalifikowanych, znających języki HR Menedżerów, HR Dyrektorów i HR Business Partnerów, którzy poszukują zatrudnienia. Kandydaci często weryfikują więc swoje oczekiwania finansowe – decydują się pracować za mniejszą pensję w zamian za atrakcyjny system premiowy, zależny od wyników firmy lub realizacji indywidualnych celów.

IT I TELEKOMUNIKACJA - ROZWÓJ NOWYCH RYNKÓW


Rynek pracy w sektorze IT oraz telekomunikacji niezmiennie pozostaje rynkiem kandydata. Co więcej, w niektórych obszarach pozycja kandydata wciąż się umacnia. Jest to szczególnie zauważalne w kontekście stanowisk programistycznych, obejmujących coraz więcej technologii poza szeroko rozumianymi JAVA oraz .NET.

Sytuacja ta skutkuje rozwojem dwóch silnych trendów na rynku pracy. Pierwszy, widoczny już od kilku lat, wiąże się ze wzrostem wynagrodzeń, rozbudową benefitów pozapłacowych oraz staraniami o zatrzymanie pracowników, także tych, którzy już złożyli wypowiedzenia. Drugi, coraz bardziej wyraźny na rynku trend, to próba pobudzenia kolejnych ośrodków miejskich, które do tej pory nie były standardowymi lokalizacjami do poszukiwania pracowników lub otwierania oddziałów firm z branży. Wzrost liczby zatrudnienia w obszarze stanowisk IT w Szczecinie (głównie programiści) oraz w Bydgoszczy (głównie wsparcie techniczne i językowe sieci, systemów i aplikacji) pokazuje, że mniej aktywne do tej pory rynki pracy, z sukcesem przyciągają zarówno pracodawców, jak i kandydatów. Wśród zapytań inwestorów coraz częściej pojawiają się takie miasta jak Opole, Częstochowa i rzeszów.

fot. mat. prasowe

Tabela wynagrodzeń - IT i telekomunikacja

Rynek pracy w sektorze IT oraz telekomunikacji niezmiennie pozostaje rynkiem kandydata. Co więcej, w niektórych obszarach pozycja kandydata wciąż się umacnia.


Ostatni rok to czas, w którym na branżę IT wpłynęła również sytuacja na Ukrainie. Choć na rynku pracy pojawili się potencjalni pracownicy zza naszej wschodniej granicy, to trend ten nie jest silny. Taki stan rzeczy może wynikać z faktu, że w wielu przypadkach nie są to osoby, które oczekują niższych lub dużo niższych wynagrodzeń od rodzimych specjalistów. Polska cieszy się jednak sporym zainteresowaniem firm ukraińskich, które ze względu na mało stabilną sytuację polityczną i gospodarczą Ukrainy, szukają nowego miejsca dla swoich siedzib. Liczba nowo otwartych biur wzrasta z każdym miesiącem, a firmy zajmujące się nieruchomościami komercyjnymi, cały czas negocjują warunki wynajmu dla kolejnych chętnych w Krakowie, na Śląsku oraz w Rzeszowie.

Rok 2015 był też rokiem, w którym w Polsce pojawiło się więcej ofert pracy z obszaru szeroko rozumianego security – szczególnie w kontekście bankowości oraz u producentów i dostawców sprzętu. Trend ten powinien być kontynuowany w kolejnych latach.
Przeczytaj także: Zarobki w Polsce: trendy 2020 Zarobki w Polsce: trendy 2020

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: