eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Praca za granicą? Pomoże europejska legitymacja zawodowa

Praca za granicą? Pomoże europejska legitymacja zawodowa

2016-01-21 11:04

Praca za granicą? Pomoże europejska legitymacja zawodowa

Praca za granicą? Pomoże europejska legitymacja zawodowa © gustavofrazao - Fotolia.com

Trudnisz się pielęgniarstwem, fizjoterapią albo pośrednictwem w obrocie nieruchomościami? Jesteś farmaceutą albo przewodnikiem górskim? Chcesz pracować za granicą? Postaraj się o European Professional Card, czyli europejską legitymację zawodową. Ten dokument pomoże ci w sprawnym przeprowadzeniu procedury potwierdzenia kwalifikacji zawodowych w innym kraju Unii Europejskiej.

Przeczytaj także: Praca sezonowa za granicą: na co uważać?

Przyjęta niedawno jednolita strategia rynku ma m.in. na celu ułatwienie Europejczykom podejmowania pracy w dowolnie wybranym kraju UE. Jeżeli jednak w docelowym państwie zawód jest regulowany, to może się okazać, że kandydaci do pracy będą potrzebowali uznania równoważnych kwalifikacji zdobytych w innym kraju członkowskim. Europejska legitymacja zawodowa ma im w tym pomóc.
- Europejska legitymacja zawodowa to duży krok naprzód dla wykwalifikowanych Europejczyków. Przede wszystkim chodzi o ułatwienie im szybszego podjęcia pracy tam, gdzie ich kompetencje są potrzebne, poszukiwane i doceniane. Jest to praktyczne narzędzie, które przynosi korzyści nie tylko specjalistom, ale także osobom, które chcą korzystać z ich usług. Kolejna, realna korzyść z ujednolicenia rynku UE - mówi komisarz Elżbieta Bieńkowska, odpowiedzialna w strukturach Unii za rynek wewnętrzny, przemysł, przedsiębiorczość i MŚP.

Europejska legitymacja zawodowa (ang. European Professional Card – EPC) nie jest klasycznym papierowym dokumentem, ale certyfikatem elektronicznym. Jej działanie umożliwia system wymiany informacji na rynku wewnętrznym IMI, który pozwala pracownikom na komunikację z odpowiednimi organami w ramach bezpiecznej sieci. IMI udostępnia również pracownikom oficjalny, wielojęzyczny kanał komunikacji między organami regulującymi w celu ułatwienia współpracy i zwiększenia wzajemnego zaufania.

Przy wsparciu Komisji Europejskiej, krajowi koordynatorzy IMI będą mogli zarejestrować organy regulujące i dadzą im dostęp do nowego modułu EPC. Władze w krajach pochodzenia będą odpowiedzialne za sprawdzanie autentyczności i ważności dokumentów aplikacyjnych, aby upewnić się, że tylko odpowiednio wykwalifikowani specjaliści mogą szukać pracy w innych krajach.

EPC nie zastępuje "tradycyjnych" procedur uznawania kwalifikacji zawodowych przewidzianych w dyrektywie w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych, ale jest korzystną opcją dla profesjonalistów, którzy chcą pracować tymczasowo lub na stałe w innym kraju UE. Aplikacje można składać online w dowolnym języku Unii Europejskiej.

fot. gustavofrazao - Fotolia.com

Praca za granicą? Pomoże europejska legitymacja zawodowa

Europejska legitymacja zawodowa to elektroniczna procedura, z której możesz skorzystać, aby Twoje kwalifikacje zawodowe zostały uznane w innym kraju UE.


Mechanizm ostrzegania – zapewniając bezpieczną mobilność


Od teraz kraje UE będą również zobowiązane do wzajemnego ostrzegania poprzez IMI o osobach pracujących w dziedzinie zdrowia i edukacji nieletnich, którym odebrano lub zawieszono prawo wykonywania zawodu lub którzy korzystali ze sfałszowanych dyplomów przy składaniu wniosku o uznawanie ich kwalifikacji. Mechanizm ostrzegania zapewni silne gwarancje ochrony danych pracowników i ochroni ludzi, którzy korzystają z profesjonalnych usług.

Europejska legitymacja zawodowa (ang. European Professional Card – EPC) to elektroniczna procedura, z której możesz skorzystać, aby Twoje kwalifikacje zawodowe zostały uznane w innym kraju UE. Jest ona łatwiejsza, szybsza i bardziej przejrzysta od tradycyjnych procedur uznawania kwalifikacji. Możesz śledzić w internecie status swojego wniosku i ponownie wykorzystać przedłożone już dokumenty przy składaniu nowych wniosków w innych krajach. EPC jest jednym z największych osiągnięć modernizacji w ramach dyrektywy w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych. W zeszłym roku Komisja przyjęła rozporządzenie wykonawcze, aby wprowadzić EPC dla pierwszych pięciu zawodów. Zostały one wybrane na podstawie konsultacji z zainteresowanymi stronami i państwami członkowskimi.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: