eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Zarobki w Polsce: trendy 2015

Zarobki w Polsce: trendy 2015

2015-02-03 12:36

Przeczytaj także: Płace w Polsce: trendy I-III 2010


BUDOWNICTWO


W drugim kwartale 2015 r. powinno zwiększyć się zapotrzebowanie na pracowników związanych z branżą infrastruktury drogowej w związku z realizacją inwestycji współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. W branży kolejowej zatrudnienie jest stabilne, dlatego firmy nie przewidują dużej liczby rekrutacji.

Jest to związane z cyklem realizacji projektów, a także, jest następstwem mniejszej intensywności prac, wiążącej się z okresem przejściowym między „perspektywami” dofinansowania z UE.

W 2015 roku wynagrodzenia w branży infrastruktury będą zbliżone do stawek, które ukształtowały się w okresie spadku koniunktury i zakończenia inwestycji drogowych. W obszarze budownictwa kolejowego, ze względu na stabilizację grona wykonawców, wynagrodzenia wrócą do niższych, choć w dalszym ciągu atrakcyjnych wartości.

Wynagrodzenia na stanowiskach wiążących się z nadzorem ustabilizowały się na dość niskim poziomie, ze względu na bardzo dużą konkurencję cenową w przetargach. W biurach projektowych, ze względu na zmiany i dostępność pracowników, wynagrodzenia są stabilne, zaś na stanowiskach związanych z branżami, które cierpią na niedobór pracowników (trakcja czy SRK), wzrosły o około 2-3% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Najwięcej rekrutacji przeprowadzanych w 2015 r. obejmować będzie stanowiska dyrektora kontraktu drogowego, specjalisty ds. roszczeń oraz specjalisty ds. rozliczeń.

Budownictwo ogólne

W obszarze budownictwa ogólnego nastąpi w 2015 r. kontynuacja trendów z lat ubiegłych, w związku z tym nie pojawiają się nowe specjalizacje. Od niedawna, w związku z coraz większą liczbą projektów budowy obiektów przyjaznych środowisku, część firm poszukuje osób odpowiedzialnych za zrównoważony rozwój w organizacji. Ponadto, w związku z większą liczbą inwestycji na rynkach regionalnych, spodziewamy się większej liczby wakatów w miastach takich jak Poznań, Wrocław, Katowice, Kraków oraz Trójmiasto.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia - budownictwo

Na najniższe wynagrodzenie w branży może liczyć Junior Architect oraz asystent projektanta.


Wynagrodzenia w obszarze budownictwa ogólnego nie uległy zmianom w porównaniu do roku zeszłego, jednak w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem firm na wyspecjalizowaną kadrę (np. w zakresie instalacji) prognozujemy wzrost oczekiwań
finansowych kandydatów.

2015 rok zdominowany będzie przez rekrutacje na stanowiska kierownika budowy, kierownika kontraktu oraz kierownika robót branżowych do pracy po stronie generalnego wykonawcy.

NIERUCHOMOŚCI


W związku z rosnącą podażą powierzchni komercyjnych agencje nieruchomości, inwestorzy i deweloperzy skupiać się będą na aktywnym pozyskiwaniu najemców,promowaniu inwestycji oraz inwestycji w innowacyjne sposoby zatrzymania najemców.

2015 rok to również czas pogłębiającej się konkurencji w zakresie usług utrzymania technicznego obiektów. Firmy nadal będą poszukiwać osób z doświadczenie w sprzedaży tego typu usług.

Przede wszystkim doświadczenie

Na rynku komercyjnym w obszarze najmu poszukiwane będą osoby doświadczone z utrwalonymi kontaktami, które będą w stanie poprowadzić trudne negocjacje w bardzo konkurencyjnym otoczeniu.

W ubiegłym roku deweloperzy i inwestorzy wyraźnie wzmacniali wewnętrzne działy najmu i trend ten będzie się nadal utrzymywał. Dotyczy to zarówno rynku biurowego jak i handlowego. Umiejętne zarządzanie procesem najmu na obiektach modernizowanych,
określenie ich strategii najmu będzie w nadchodzących latach kluczową kompetencją.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia - nieruchomości

Dyrektor centrum handlowego zarabia nawet 20 000 złotych.


Na interesujące oferty pracy mogą również liczyć osoby związane z marketingiem. Na znaczeniu przybierać będzie umiejętne budowanie marki danego obiektu oraz proces rebrandingu obiektów starszej generacji.

Na brak pracy nie powinny także narzekać osoby z doświadczeniem w zarządzaniu procesem deweloperskim z ramienia inwestora, posiadające wysokie kompetencje związane z przygotowaniem inwestycji od strony komercyjnej, analizami opłacalności oraz nadzorem nad procesem realizacji aż do momentu sprzedaży inwestycji. Ze względu na bardzo konkurencyjny rynek stanowiska dotyczące developmentu są coraz bardziej kluczowe.

W 2015 powinniśmy odnotować wzrost inwestycji na rynku powierzchni magazynowych, co w konsekwencji spowoduje zapotrzebowanie na osoby z doświadczeniem w tym sektorze.
Przeczytaj także: Zarobki w Polsce: trendy 2020 Zarobki w Polsce: trendy 2020

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: