Premie domeną mężczyzn
2016-05-08 00:22

Premie domeną mężczyzn © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Premie i podwyżki wynagrodzenia, czyli wielka niewiadoma
Otrzymywanie premii zadeklarowała co piąta osoba biorąca udział w ankiecie serwisu MonsterPolska.pl. W podziale na płeć było to 17% spośród ankietowanych kobiet oraz 23% mężczyzn. I to właśnie panowie mogą pochwalić się tym, że nie tylko otrzymują premie częściej, ale również, że są one wyższe.Średnia wartość „męskiej” premii wynosi 6057 zł brutto rocznie, co stanowi ok. 12% całości wynagrodzenia. W przypadku kobiet zadeklarowana kwota wyniosła znacząco mniej: 2563 zł brutto, co odpowiada ok. 7% całkowitego rocznego wynagrodzenia.
„Te dysproporcje wynikają z dwóch czynników. Przede wszystkim kobiety w Polsce nadal zarabiają mniej, a to przekłada się również na wysokość otrzymywanych premii. Drugi aspekt wynika z uwarunkowań psychologicznych. Mężczyznom nadal łatwiej przychodzi „dopominanie się o swoje”’. – wyjaśnia Bartosz Struzik, ekspert serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl.
Co ciekawe, takie różnice pojawiają się nie tylko w naszym kraju. W analogicznej ankiecie przeprowadzonej w Czechach, na Słowacji oraz w Finlandii premie zadeklarowane przez panie również były wyraźnie niższe. Światełkiem z tunelu może być jednak fakt, że w Finlandii to kobiety otrzymują premię częściej, bo aż w 60% przypadków. Podczas gdy takim dodatkiem do pensji mógł pochwalić się jedynie co piąty Fin.
![Premia uznaniowa bez zapisów w regulaminie [© endostock - Fotolia.com] Premia uznaniowa bez zapisów w regulaminie](https://s3.egospodarka.pl/grafika/premia-uznaniowa/Premia-uznaniowa-bez-zapisow-w-regulaminie-r420Ug.jpg)
oprac. : Monster Polska
Przeczytaj także
-
Świadczenia pozapłacowe w Polsce
-
Składniki wynagrodzenia: kiedy sąd przyzna premię?
-
Premia regulaminowa: czy szef może jej odmówić?
-
Składniki wynagrodzenia: premia czy nagroda?
-
Premia miesięczna za luty wypłacona w marcu
-
Premie i nagrody roczne a podstawa wymiaru świadczeń chorobowych
-
Premie różnych grup pracowników - w oparciu o jakie cele?
-
Dlaczego premie nie motywują pracowników?
-
Po co się tworzy system premiowania?
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)