eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaSłownik pojęć rynku pracy › Praca w niepełnym wymiarze czasu

Praca w niepełnym wymiarze czasu

Przeczytaj także: Elastyczny system czasu pracy

Praca wykonywana w wymiarze czasu mniejszym, niż wynosi określony przepisami jej dzienny lub tygodniowy wymiar, opłacana proporcjonalnie do ilości przepracowanych godzin. Jej zaletą jest elastyczność – nie tylko pozwala na pracę np. przez trzy dni w tygodniu, ale również na uniknięcie przekraczania dziennej normy czasu pracy, dzięki czemu może być łączona z innymi elastycznymi formami czasu pracy.

Przybiera jedną z następujący form:
  • job sharing (podział miejsca pracy),
  • work sharing (tymczasowa redukcja godzin pracy w przedsiębiorstwie, spowodowana np. kryzysem),
  • praca zmianowa w niepełnym wymiarze
  • faza przechodzenia na emeryturę (niepełny wymiar czasu pracy wiąże się w tym przypadku z niezmienionym wynagrodzeniem).

Wśród zalet zatrudniania o tym charakterze wymienić można lepsze dostosowanie ilości godzin pracy do potrzeb firmy oraz elastyczność, dzięki której łatwiej pracownikom połączyć pracę z życiem prywatnym, co z kolei przekłada się na ich satysfakcję i zadowolenie.

Do negatywnych stron należą wyższe koszty – zarówno administracyjne, jak również wyposażenia pracowników, ich przeszkolenia czy koszty ubezpieczeń społecznych. Pracownicy narażeni są na większy stres, słabiej integrują się ze sobą, mają też mniejsze bezpieczeństwo zatrudnienia, a wykonywane przez nich prace przeważnie wymagają niskich kwalifikacji i nie są dobrze wynagradzane.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: